העדות הקדומה ביותר עד כה לשימוש ברעפי קרמיקה בארץ ישראל, נחשפה בעיר דוד שבגן הלאומי סביב חומות ירושלים: מדובר ב-16 שברי רעפים מהתקופה ההלניסטית (המאה ה-2 לפסה"נ), שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב, בחפירות חניון גבעתי הממומנות על ידי עמותת אלע"ד (אל עיר דוד). התגלית מתוארכת לימיו של אנטיוכוס הרביעי - הצורר המוכר מסיפורי חג החנוכה.
רעפים מתקופת אנטיוכוס התגלו בעיר דוד
(צילום ועריכה: אליהו ינאי, עיר דוד ואמיל אלג'ם, רשות העתיקות)

ברשות העתיקות אמרו כי רעפי הקרמיקה הומצאו ביוון כבר במאה ה-7 לפני הספירה. עמידותם וחסינותם למים ולאש קנו להם מוניטין חיובי, והבטיחו את התפשטותם המהירה לאזורים שכנים. למרות זאת, 500 שנה חלפו מאז המצאתם ועד שהגיעו הרעפים לארץ ישראל. למעשה, מי שהביא אותם לארץ היה לא אחר מאשר אנטיוכוס הרביעי "אפיפנס".
"נציגיו של המלך הסלאוקי אנטיוכוס הרביעי, שמלך על אזורים נרחבים מסוריה ועד אזור פרס, הביאו איתם ממרכז השלטון שבסוריה את הידע והמסורת הדרושים לבניית גגות רעפים", אמרו ד"ר יפתח שלו ופיליפ ווקוסבוביץ מרשות העתיקות ופרופ' יובל גדות מאוניברסיטת תל אביב.
על פי המסופר בספרי המקבים, בשנת 168 לפסה"נ ערך אנטיוכוס מסע צבאי לירושלים, שהוביל לפרוץ מרד המכבים המפורסם. על-מנת לבסס את שלטונו בעיר הקים אנטיוכוס מצודה רבת עוצמה, שכונתה "החקרא".
3 צפייה בגלריה
חלק משברי הרעפים שהתגלו בחפירות חניון גבעתי
חלק משברי הרעפים שהתגלו בחפירות חניון גבעתי
חלק משברי הרעפים שהתגלו בחפירות חניון גבעתי
(צילום: אליהו ינאי, עיר דוד)
חיילי המצודה הוסיפו לשלוט בעיר גם לאחר טיהור בית המקדש, ולפי התיאורים בספרי המקבים ובכתביו של יוסף בן-מתתיהו, המצודה מיררה את חיי התושבים בעיר. למרות התיאורים הרבים של המצודה במקורות, מיקומה המדויק בתוך העיר נותר כחידה שעדיין נתונה לוויכוח במחקר.
לדברי ד"ר איילה זילברשטיין מרשות העתיקות ואוניברסיטת תל-אביב, "הממצאים שמתגלים בשנים האחרונות בעיר דוד פתחו את הדיון מחדש, ומחזקים את זיהויה של המצודה דווקא בגבעת עיר דוד. גילויים של הרעפים ההלניסטיים, מהווה חיזוק נוסף מכיוון חדש לזיהויה של נוכחות הלניסטית בעלת מסורות בנייה זרות בעיר דוד. המשך המחקר על רעפים רבים נוספים שהתגלו על-ידי משלחת בן-עמי וצ'חנובץ עשוי לשפוך אור נוסף על סוגיה זו. העובדה שהרעפים נדירים מאוד באזורנו בתקופה זו, וכי הם זרים למסורת הבנייה המקומית, מרמזת על הבאתם על-ידי גורמי השלטון הזרים לצורך קירוי חלקים ממגדל או מבנה שהשתייך לאותה מצודה מפורסמת".
3 צפייה בגלריה
שברי הרעפים שהתגלו בחפירות חניון גבעתי
שברי הרעפים שהתגלו בחפירות חניון גבעתי
שברי הרעפים שהתגלו בחפירות חניון גבעתי
(צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות)
ד"ר פיליפ ווקסבוביץ מרשות העתיקות הוסיף: "עד היום הכרנו מעט מאד עדויות פיזיות לנוכחות של היוונים (הסלאוקים) בירושלים. הרעפים החדשים שגילינו בעיר דוד, מחברים אותנו באופן מוחשי לסיפור חנוכה ולנוכחות היוונית במרחב. זה מאוד מרגש, מכיוון שאחרי כ-2,200 שנה מאז התרחשות אירועי חנוכה בירושלים, אנחנו נפגשים 'פנים אל פנים' עם השלטון היווני ועם אנטיוכוס הרביעי".
ד"ר ווקוסבוביץ הסביר כי "תנאי האקלים וכמות המשקעים הנמוכה בישראל, בנוסף לסיבות אחרות, אינן מצדיקות שימוש ברעפי גג, אבל אנטיוכוס בוחר בכל זאת להשתמש ברעפים, כנראה מסיבה הצהרתית ותרבותית: חשוב לו להנכיח את התרבות החומרית היוונית בארץ ישראל – במרחק קצר מהמקדש - והשימוש ברעפים הוא חלק ממאמץ זה. לכן, לא במקרה, מיד עם נפילת השלטון היווני ועליית החשמונאים, נעלמים הרעפים מירושלים עד בואו של הכובש החדש - הרומאים".
3 צפייה בגלריה
חפירות חניון גבעתי
חפירות חניון גבעתי
חפירות חניון גבעתי
(צילום: קובי הראתי, עיר דוד)
מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, אמר: "מעניין לדעת שלמרות העובדה שהעיצוב, הצורה והגודל של רעפי הגג הלכו והתפתחו במשך מאות שנים, השימוש בהם נשאר יציב ברחבי העולם. מדהים, איך פריט כל כך יום-יומי יכול לספר לנו כל כך הרבה".
התגלית תוצג לראשונה לציבור ביום שני הקרוב - 11.12.2023 – נר חמישי של חנוכה, בכנס "בימים ההם – בזמן הזה: החשמונאים באים" - של רשות העתיקות. הכנס יתקיים בשעות 18:00-15:00 בקריה הלאומית לארכיאולוגיה של א"י ע"ש ג'יי וג'יני שוטשנטיין. האירוע יהיה פתוח לקהל הרחב ללא תשלום ויכלול סיור בקריה החדשה. פרטים בדף הפייסבוק של רשות העתיקות.