חרוז מיוחד, עשוי זהב טהור בן יותר מ-1,600 שנה, נחשף במסגרת פרויקט סינון העפר בחוויה הארכיאולוגית שבגן לאומי עמק צורים. החרוז, שמקורו בעפר שהוצא ממבנה רומי מפואר בחפירות דרך עולי הרגל בעיר דוד, נוצר בטכניקה ייחודית שהצריכה מלאכת יד עדינה, במסגרתה הודבקו עשרות כדוריות זעירות יחדיו בצורת טבעת כדי ליצור חרוז קטן. החרוז התגלה במסגרת חפירות רשות העתיקות בדרך עולי הרגל בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים.
חרוז זהב מלפני 1,600 שנה התגלה בעיר דוד
(צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות)

מי שמצאה את חרוז הזהב היא הלל פיידמן בת ה-18 מבני עי"ש, שמתנדבת כבת שירות לאומי בפרויקט הסינון הארכאולוגי. "שפכתי את הדלי למסננת והתחלתי לשטוף את החומר שהגיע מחפירות עיר דוד", מתארת פיידמן את רגע הגילוי, "ואז, אני רואה בפינה של המסננת משהו נוצץ, שונה, שאני לא רואה בדרך כלל. מיד ניגשתי לארכאולוג והוא אישר שמצאתי חרוז זהב. כולם פה מאד התרגשו".
ד"ר אמיר גולני, מומחה לתכשיטנות עתיקה ברשות העתיקות, אמר: "במשך כל שנותיי בארכאולוגיה, מצאתי זהב אולי פעם או פעמיים, אז לגלות תכשיט זהב - זה דבר מאד מאד מיוחד". הוא ציין כי החרוז, ששרד את כל פגעי הזמן, היווה כנראה רק חלק קטן משרשרת או מצמיד שכללו חרוזים נוספים. "מי שיכל להרשות לעצמו פריט כזה עשוי זהב – היה אדם אמיד, בעל אמצעים".
4 צפייה בגלריה
כנראה היה חלק משרשרת. החרוז
כנראה היה חלק משרשרת. החרוז
כנראה היה חלק משרשרת. החרוז
(צילום: קובי הראתי, עיר דוד)
שלמה גרינברג וארי לוי, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, הוסיפו: "החרוז הגיע ממבנה מפואר, שאורכו לפחות 25 מטרים. המבנה נבנה בסגנון בנייה שמאפיין מבני פאר. על עושרם של יושבי המבנה מעידים ממצאים נוספים שהתגלו בתוכו, כמו כלי חרס מיובאים ורצפת פסיפס מעוטרת".
החוקרים מציינים, כי ייתכן שהחרוז נוצר בתקופה קדומה יותר לתקופתו של המבנה שבתוכו הוא התגלה, ואולם סביר להניח כי האנשים שחיו במבנה, השתמשו בחרוז אשר ייתכן שאבד בטעות כאשר נפרמה השרשרת.
ברשות העתיקות אמרו כי הממצא הוא בעל חשיבות מיוחדת הן בשל נדירותם של פריטי זהב בחפירות ארכאולוגיות, והן מכיוון שחרוזים בסגנון זה אינם נפוצים, בשל הטכניקה הייחודית והמורכבת ליצירתם. מקורה של הטכניקה הוא, ככל הנראה, באזור מסופוטמיה, שם הייתה ידועה לפחות החל מאמצע האלף ה-3 לפני הספירה (לפני ימי הבית הראשון).
4 צפייה בגלריה
תגלית נדירה בחפירות. חרוז הזהב
תגלית נדירה בחפירות. חרוז הזהב
תגלית נדירה בחפירות. חרוז הזהב
(צילום: קובי הראתי, עיר דוד)
4 צפייה בגלריה
חרוז הזהב שהתגלה על ידי המתנדבת
חרוז הזהב שהתגלה על ידי המתנדבת
חרוז הזהב שהתגלה על ידי המתנדבת
(צילום: קובי הראתי, עיר דוד)
"העניין המסקרן ביותר בחרוז הוא שיטת הייצור המורכבת והייחודית שלו", הסביר ד"ר גולני. "נדרשה הבנה טובה של החומרים ותכונותיהם ושליטה על החום, זאת - כדי לגרום מצד אחד להלחמה של הכדורים הזעירים אחד לשני, אך יחד עם זאת, למנוע מצב של חימום יתר, שעלול להביא להתכה מחדש של הזהב כולו". הוא הוסיף כי "רק אומן מקצועי היה יכול לייצר חרוז שכזה וזו עוד סיבה לערך הרב שיש לממצא".
ברשות העתיקות הוסיפו כי השימוש בטכניקה הייחודית שהגיעה מחוץ לארץ ישראל, כמו גם השימוש בזהב ליצירת חרוז זה, מלמדים על עושרו של מי שהחזיק בו. ייתכן גם כי החרוז נוצר באזור אחר והתגלגל לעיר דוד בשל קשרי המסחר הענפים בין ירושלים ואזורים אחרים באותה התקופה. השערה נוספת היא שהחרוז ניתן במתנה למישהו מיושבי ירושלים, וייתכן גם שבשל ייחודיותו, החרוז הועבר במשפחה מדור לדור בירושה.
חרוזים דומים התגלו בעבר במערות קבורה מלפני 2,500 שנה (סוף ימי הבית הראשון) בכתף הינום שליד עיר דוד, במהלך חפירות שניהל במקום הארכיאולוג פרופ' גבריאל ברקאי ואולם אז היו אלה חרוזים עשויים מכסף. עד כה, רק כמה עשרות בודדות של חרוזים מזהב התגלו בארץ ישראל.
4 צפייה בגלריה
חלק מהמבנה הרומי המפואר שבתוכו התגלה החרוז
חלק מהמבנה הרומי המפואר שבתוכו התגלה החרוז
חלק מהמבנה הרומי המפואר שבתוכו התגלה החרוז
(צילום: ארי לוי, רשות העתיקות)
מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, אמר: "אמנם מדובר בממצא קטנטן, אבל דווקא הפריטים האישיים, היום-יומיים, הם שמצליחים לגעת ולחבר אותנו יותר מכל, באופן בלתי אמצעי, לאדם מסוים. גם עם הטכנולוגיות של היום, ליצור יצירה שכזו זה דבר מורכב. התבוננות בחפץ הזה ממלאת בהערכה ליכולות הטכניות של קודמינו בעת העתיקה".
ה"חוויה הארכאולוגית" שבגן לאומי עמק צורים פועלת במשך כל ימות השנה, ולאורך השנים התגלו במקום ממצאים רבים מתקופות שונות בהיסטוריה של ירושלים כמו קמע מצרי מתקופת הברונזה, מטבעות נדירים, שברי כלי חרס, תכשיטים ועוד.