פקחי רשות הטבע והגנים פועלים מאז אתמול (יום ב') באזור קדיתא שבגליל העליון בעקבות חשד להרעלה נרחבת של חיות בר. במסגרת פעילות האכיפה עוכב לחקירה חקלאי מהאזור.
2 צפייה בגלריה
עיטם לבן זנב, שכנראה הורעל
עיטם לבן זנב, שכנראה הורעל
עיטם לבן זנב, שכנראה הורעל
(צילום: גיא זהרוני, רשות הטבע והגנים)


ברשות הטבע והגנים אמרו כי באזור אותרו ונאספו כ-20 פגרי חיות בר - בהם תנים, שועל, קיפוד ואף קיים חשד שעוף דורס נדיר ובסכנת הכחדה מסוג עיטם לבן זנב, שהפגר שלו נמצא בקרבת מקום, מת מההרעלה. הפקחים ממשיכים לסרוק את האזור בחיפוש אחר פגרים וממצאים נוספים למען שמירת הטבע ומאמצי החקירה.
על פי החשד מדובר בהרעלה מכוונת באמצעות חומרי הדברה שנאסר בהם שימוש שלא לייעודם.
2 צפייה בגלריה
תן שהורעל
תן שהורעל
תן שהורעל
(צילום: גיא זהרוני, רשות הטבע והגנים)
ברשות הטבע והגנים מדגישים כי הרעלת חיות בר במזיד ואף בתום לב היא עבירה חמורה על החוק והרסנית לחיות הבר והטבע בכלל. בהתאם לזאת הרשות פועלת בכל האמצעים על מנת למגר תופעות אסורות אלו. הרעלות אלה עלולות גם לפגוע ולהיות קטלניות גם לעופות דורסים, חלקם בסכנת הכחדה, הניזונים מהפגרים.
הרעלות היוו את הגורם להכחדה של מינים רבים בישראל מאז אמצע שנות ה-50, במיוחד של עופות דורסים - עיט חורש, בז נודד, דיה שחורה, זרון סוף ועוד. כך נכחדו בעבר הנשרים מהגליל ואחר כך גם מרמת הגולן.
ברשות הטבע והגנים אמרו כי הם ימשיכו בפעילות האכיפה על מנת לאתר את האחראים לכך ולמצות עימם את הדין. מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, אמר: "הרעלות הן אחד הדברים הקשים עם השפעה דרמטית במדינה ויש לנו אחריות לאומית למנוע אותם. עד שלא יושת עונש כבד לא יבוא פתרון לבעיה".