מעשירים את המדעים ברוח: "תוכנית מנדל" של אוניברסיטת תל אביב מיועדת לפתוח את עולמות מדעי הרוח גם לאלפי הסטודנטים הלומדים הנדסה, מדעים מדויקים, ומדעי החיים. במסגרת התוכנית, סטודנטים למדעים ולהנדסה יצטרכו לבחור שלושה קורסים במדעי הרוח (6 ש"ס) במסגרת לימודיהם לתואר.
באוניברסיטת תל אביב מסבירים כי התוכנית נועדה להעניק השכלה רחבה לדור הבא של מובילי המדע והטכנולוגיה בישראל, בדגש על חשיבה ביקורתית, יצירתיות, אתיקה ואחריות חברתית, עבודת צוות, כישורי כתיבה, כישורי דיון ועוד. פרופ' גלי צינמון, דיקאנית הפקולטה למדעי הרוח, הדגישה כי בבסיס התוכנית עומדת התפיסה החברתית לפיה כל אדם, ובכלל זה מהנדס שיש לו כישורים ביקורתיים וחברתיים הוא מהנדס טוב יותר. התוכנית תצא לדרך בשנת הלימודים הקרובה תשפ'ב.
2 צפייה בגלריה
אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת תל אביב
(צילום: אוניברסיטת תל אביב)
קורסי הבחירה, יכללו בין היתר, קורסים מרכזיים בבית הספר לחינוך, בית הספר להיסטוריה, בית הספר לפילוסופיה, בלשנות ולימודי מדע, בית הספר למדעי היהדות וארכיאולוגיה, בית הספר למדעי התרבות, התוכנית הרב-תחומית במדעי הרוח, החוג לספרות, המסלול ללימודים אמריקניים ועוד.
נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' אריאל פורת, אמר: "בקולג'ים האמריקנים היוקרתיים ביותר, כל תלמיד או תלמידה, בלי קשר לתחום הלימוד העיקרי שלו, נדרש לקחת מספר קורסים מתחום מדעי הרוח, מתוך הבנה שישנו בסיס של יידע וצורת חשיבה שראוי להקנות לכל בוגר קולג'. התוכנית החדשה תאפשר לימודים בתחום מדעי הרוח לתלמידי המדעים באוניברסיטת תל אביב. מהלך חשוב זה,נובע מהבנת מרכזיותם של מדעי הרוח וחיוניותם להשכלתו של כל בוגר אוניברסיטה, והוא התאפשר בזכות החזון והנדיבות של מורט מנדל ז"ל, שראה את הפוטנציאל המשמעותי של התוכנית ושל יהודה ריינהרץ נשיא קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל.
2 צפייה בגלריה
פרופ' אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב
פרופ' אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב
פרופ' אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב
(צילום: אוניברסיטת תל אביב)
פרופ יהודה ריינהרץ, נשיא קרן מנדל, אמר: "קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל חרטה על דגלה את קידום מדעי הרוח בהשכלה הגבוהה בפרט ובציבוריות הרחבה בכלל. אנו גאים על השותפות הזו עם אוניברסיטת תל אביב, שתאפשר לאלפי צעירות וצעירים לחוות את העושר התרבותי של מדעי הרוח וללמוד מגוון קורסים מעניינים מרחיבי דעת".
פרופ' צינמון הוסיפה: "תוכנית מנדל משקפת תפיסה ערכית לפיה כל אדם משכיל בחברה מודרנית צריך תשתית איתנה של כישורי למידה וידע הומניסטיים וליברליים. בעולם טכנולוגי וגלובלי חוקרים, מדענים ומהנדסים טובים, אינם יכולים להסתפק בכישורים מקצועיים מעולים בתחומי ההתמחות שלהם בלבד. הם זקוקים גם לתשתית של ידע תרבותי, היסטורי וספרותי, למיומנויות שלחשיבה ביקורתית, עבודת צוות, חשיבה אתית וחברתית, ויצירתיות. בנוסף, כאוניברסיטה, אנו רואים חשיבות רבה שהבוגרים שלנו יהיו הטובים ביותר בתחומם, אבל גם אזרחים מצוינים ומנהיגים חברתיים. הסרת המחיצות ופתיחת שערי מדעי הרוח גם לתלמידי המדעים תעשיר את ההכשרה של המהנדסים ותקנה להם ארגז כלים רחב יותר הן בהמשך דרכם המקצועית והן כבני אדם פעילים בחברה".
פרופ' יוסי רוזנוקס, דיקאן הפקולטה להנדסה, סיכם: "כידוע לכולנו בשנים האחרונות, חברות הטכנולוגיה המובילות בעולם כמו פייסבוק וגוגל, אובר ואפל, מצליחות לא רק בזכות הטכנולוגיה החדשנית, אלא גם בזכות המעוף והשילוב של השכלה רחבה באמנויות ובמדעי הרוח. מכאן חשוב שהמהנדס והמהנדסת החדשים יהיו מיומנים לחשיבה רב תחומית, על ידי לימודי הנדסה ברמה גבוהה ביותר בשילוב קורסים ממדעי הרוח. תכנית מנדל תקנה לבוגרים שלנו ערך מוסף של חשיבה מחוץ לקופסה, יוזמה וחשיבה ביקורתית ובנוסף גם תחנך אזרחים טובים יותר למדינת ישראל".