גוש מטבעות עתיקים בני כ-1,700 שנה ובמשקל של כ-6 ק"ג, נמצא אתמול (יום ג') באזור חוף הבונים ונמסר לידי אוצרות המדינה ברשות העתיקות. את גוש המטבעות מצא יותם דהאן מהיישוב כליל שבגליל המערבי.
3 צפייה בגלריה
יותם דהאן עם המטבעות
יותם דהאן עם המטבעות
יותם דהאן עם המטבעות
(צילום: אופיר חייט)
דהאן, מורה דרך במקצועו, פרסם פוסט בפייסבוק, ובו סיפר כי מצא גוש של מטבעות עתיקים בחוף נווה ים שבאזור עתלית. בעקבות פרסום הפוסט, יצר עמו קשר כארם סעיד, מנהל מחוז חיפה של רשות העתיקות, והשניים קבעו להפגש במקום הבוקר.
דהאן סיפר כי גוש המטבעות אותר במרחק 70 מטר מהמים, לא רחוק מהאוהל שבו שהו הוא ובני משפחתו. "הבחנתי בניצוץ שבהק מתחת לאור הפנס שמאחורי האוהל שלנו, וכשניגשתי לבדוק, נדהמתי לראות שמדובר בגוש של מטבעות עתיקים", הוא סיפר. המטבעות, ששהו במשך זמן רב מאוד תוך המים, הפכו לדבוקה אחת. מזיהוי ראשוני של ד"ר דונלד צבי-אריאל, מומחה מטבעות ברשות העתיקות, נראה כי מדובר במטבעות מתחילת המאה ה-4 לספירה.
3 צפייה בגלריה
מטבעות מלפני 1,700 שנה
מטבעות מלפני 1,700 שנה
מטבעות מלפני 1,700 שנה
(צילום: אופיר חייט)
מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות, יעקב שרביט, אמר: "לאורך רצועת החוף של חוף הבונים, אתר המוכר בארכיאולוגיה כתל נאמי, מצויים אתרים ארכיאולוגיים מוכרזים רבים - בים ובחוף, אשר מעידים על פעילות אדם באזור החל מהתקופה הניאוליתית - לפני כ-9,000 שנה. החל מתקופת הברונזה התיכונה (לפני כ-4,000 שנה), מוכרות עדויות לפעילות ימית עניפה במקום. קו החוף המשתנה בעונות הקיץ והחורף, ושינויים במפלס הים, יצרו מעין 'מרינה' - מעגנה טבעית במקום, וזו שימשה מחסה לכלי שייט שעצרו לעגינת לילה, או תפסו מסתור מפני סערה. העדויות הארכיאולוגיות שנותרו בשטח מעידות שלא פעם, נקלעו אנשים למצבי מצוקה, וספינתם נטרפה אל החוף יחד עם המטען שהיה בסיפון".
שרביט הוסיף: "המצבור הגדול של המטבעות שנמצאו יחד בגוש, ושאריות הבד שנותרו עליו, מעיד על כך שהם היו יחד בתיק, וכתוצאה מהתחמצנות המתכת בסביבה הימית המטבעות נדבקו זה לזה לגוש גדול, שלרוב קיבל את צורת התיק. מכמות המטבעות הגדולה, ניתן להניח כי הם היו שייכים לספינה ונועדו לפעילות מסחר". שרביט הוסיף, כי "בסמוך למקום גילוי אוצר המטבעות, מצאה רשות העתיקות בסקרים ארכיאולוגים חלקי מטען של ספינה מסוף התקופה הרומית, הכוללים עוגנים וכלי חרס. יתכן שמדובר במכלול של ספינה שנטרפה אל החוף והותירה אחריה שובל של חפצים ומטען".
3 צפייה בגלריה
כמה מהמטבעות
כמה מהמטבעות
כמה מהמטבעות
(צילום: אופיר חייט)
מנהל מחוז חיפה ברשות העתיקות, כארם סעיד, שפגש את דהאן לצורך זיהוי מיקום המציאה המדויק של המטבעות ומסירת תעודת ההוקרה, הדגיש את תודתו והערכתו על אזרחותו הטובה. "מסירת ממצאים לאוצרות המדינה מסייעת לנו, הארכיאולוגים, להשלים חלקים בפאזל של חקר ארץ ישראל".