מרחיבים אופקים ומצמצמים פערים: החל מהשנה יציעו לבני הנוער בבאר-שבע ללמוד במגמת מדעי כדור הארץ בהיקף של חמש יחידות לימוד, ובמסגרתה יעמיקו בשינויי האקלים לצד תופעות גיאולוגיות.
אך מעבר לתוכנית לימודים עשירה, תציע המגמה גם מסלול המשך לשירות ביחידת המודיעין 9900 האמונה על איסוף ומיצוי מודיעין חזותי-גיאוגרפי."יחידת 9900 צריכה אנשים שמכירים את השדה, שיודעים ממה מורכב תת-הקרקע, כמו במנהרות חמאס", הסבירה פרופ' סיגל אברמוביץ', ראש המחלקה למדעי כדור הארץ באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
1 צפייה בגלריה
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
(צילום: הרצל יוסף)
פרופ' אברמוביץ' הוסיפה כי "זה תחום מאוד מדעי והצבא רוצה את האנשים שאנחנו מכשירים, אבל מאגר המועמדים שלהם היום מאוד קטן. אנחנו מגדילים את כמות החיילים הפוטנציאליים שלהם, ועוזרים לבני הנוער לעשות שירות משמעותי ומעניין".
באמצעות המגמה, מספרת מחזיקת תיק החינוך בעירייה, חפצי זוהר, מקווים בבאר-שבע גם לגשר על הפער בהגעת נוער מהפריפריה ליחידות המודיעין: “אנחנו מאמינים שהענקת הכלים הדרושים, ללא התפרשות, יכניס את היחידה הזו לרפרטואר החלומות של התלמידים שלנו”.
עד כה, נרשמו אליה 40 תלמידים מתוכם 70% תושבי העיר באר-שבע. התוכנית פותחה במקור במכון ויצמן על ידי פרופ' ניר אוריון, ובמסגרת הלימודים ייחשפו בני הנוער לתכנים גם באוניברסיטת בן־גוריון. "התופעות הגיאולוגיות בנגב הופכות את האזור לאחת ממעבדות ההוראה הטבעיות הטובות בעולם, סביבה ושינויי אקלים הם נושאים בוערים כך שאת הידע החשוב הזה כדאי להתחיל לרכוש כבר מגיל תיכון", הוסיפה פרופ' אברמוביץ'. "התוכנית מותאמת לצו השעה - קידום ידע מדעי עמוק ונרחב של תופעת החימום העולמי המואץ, שינוי האקלים והתמודדות עם השלכותיו".