ב-18 בינואר, מעט לפני חצות, יחלוף סמוך לכדור הארץ האסטרואיד PC1 1994, שזוהה לפני 27.5 שנים. האסטרואיד, שנמצא תחת מעקב של נאס"א בשל גודלו (קוטרו כקילומטר), צפוי לחלוף במרחק של 1.93 מיליון ק"מ מכדור הארץ.
1 צפייה בגלריה
האסטרואיד כפי שנצפה ב-1994
האסטרואיד כפי שנצפה ב-1994
האסטרואיד כפי שנצפה ב-1994
(צילום: מצפה הכוכבים בסורנמו, איטליה)
האסטרואיד התגלה על ידי האסטרונום רוברט מקנוט. בבדיקה שערכו אסטרונומים נמצא כי האסטרואיד חלף סמוך לכדור הארץ גם ב-1974. ייתכן כי הוא היה בנקודה קרובה יותר לכדור הארץ בשנת 1933.
PC1 1994 צפוי להגיע לנקודה הכי קרובה לכדור הארץ במסלולו הנוכחי ביום שלישי בעוד שבועיים בשעה 23:51 בערב (שעון ישראל). מדענים, העוקבים אחר מסלולו של האסטרואיד, אמרו כי זו תהיה הנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ שאליה יגיע סלע החלל ב-200 השנים הקרובות.
האסטרואיד עצמו טס בחלל במהירות עצומה של 19.56 ק"מ לשנייה.
כדי שבעתיד נצליח להסיט אסטרואיד שעלול לפגוע בכדור הארץ ולשנות את המסלול שלהם, עורכת סוכנות החלל האמריקנית ניסוי. בנובמבר אשתקד שוגרה החללית DART שבספטמבר הקרוב צפויה להתנגש באסטרואיד דימורפוס ולהסיט אותו ממסלולו סביב אסטרואיד גדול יותר, דידימוס, שאותו הוא מקיף.
נאס"א שיגרה חללית שתפגע באסטרואיד
(צילום: נאס"א)


החללית, ששוגרה מבסיס חיל האוויר ונדנברג בקליפורניה על גבי משגר פלקון 9 של חברת SpaceX, אמורה לבחון את היכולות של נאס"א לשנות את מסלולו של אסטרואיד על ידי התרסקות חללית על סלע החלל.