קליע עופרת נדיר מהתקופה ההלניסטית, שעליו כתובת בשפה היוונית אשר נועדה להבטיח ניצחון בקרב, התגלה במהלך חפירות של רשות העתיקות ביבנה. הקליע בן כ-2,200 שנה, שנושא את הכתובת - "ניצחון של הרקלס והאורונאס", נועד ליידוי מממכשיר קלע (מעין רוגטקה), ואורכו 4.4 ס"מ.
3 צפייה בגלריה
הקליע ועליו הכיתוב ביוונית
הקליע ועליו הכיתוב ביוונית
הקליע ועליו הכיתוב ביוונית
(צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות)
פרופ' יוליה אוסטינובה מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, שפענחה את הכתובת, אמרה: "צמד האלים האורונאס והרקלס נחשבו פטרונים אלוהיים של יבנה בתקופה ההלניסטית. למעשה, הכתובת על קליע היא העדות הארכיאולוגית הראשונה לשני אליה השומרים של יבנה, אשר נחשפה בתוך יבנה עצמה. עד היום, הצמד היה מוכר רק מכתובת אחת, באי היווני דלוס".
כזוג, הרקלס והאורונאס היו צוות מושלם של מעניקי ניצחון. "הכרזה על נצחונם העתידי של הרקלס והאורונאס לא הייתה קריאה המופנית לאלוהות, אלא איום, המופנה ליריבים", הסבירה פרופ' אוסטינובה. "קליעי עופרת מוכרים בעולם העתיק החל מהמאה ה-5 לפנה"ס, אך בארץ ישראל נמצאו קליעים בודדים עם כיתוב עליהם. הכתובות מעבירות מסר של איחוד הלוחמים במטרה לרומם את רוחם, הפחדה של האויב, או קריאה שנועדה להמריץ באופן מאגי את הקליע עצמו. כתובות אלה היו חלק מלוחמה פסיכולוגית, שמטרתה העיקרית היא להטיל אימה על היריב, ובנוסף, לאחד את הלוחמים ולרומם את רוחם".
3 צפייה בגלריה
צידו השני של הקליע
צידו השני של הקליע
צידו השני של הקליע
(צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות)
פבלו בצר וד"ר דניאל ורגה, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, הוסיפו: "נראה שלא נוכל לדעת בוודאות אם הקליע היה שייך לחייל יווני, אבל לא מן הנמנע שהוא קשור לסכסוך בין היוונים לבין החשמונאים. במאה ה-2' לפני הספירה הייתה יבנה הפגאנית, בעלת בריתם של הסלווקים (היוונים ששלטו על א"י), נתונה למתקפות של צבאות החשמונאים. החשמונאים ביקשו, במוצהר, להכניע את העמים האחרים וליצור מדינה הומוגנית וטהורה מבחינה דתית-פולחנית. קליעי העופרת הזעירים, המכריזים על ניצחונם הקרוב של אליה של יבנה הפגאנית, מהווים עדות מוחשית לקרב עז שהתרחש ביבנה באותה התקופה".
מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, התייחס גם הוא לתגלית: "ניתן רק לדמיין מה חשב ואיך הרגיש אותו לוחם שהחזיק בקליע לפני 2,200 שנה, כשהוא נאחז בתקווה לישועה אלוהית. חפירת יבנה היא חפירה עצומה - מהגדולות שנוהלו על ידי רשות העתיקות, עד כה, היא הניבה תגליות מרתקות המעידות על היסטוריה עשירה ומגוונת בת 7,000 שנה, והיד - ללא ספק עוד נטויה".
3 צפייה בגלריה
אזור החפירות ביבנה
אזור החפירות ביבנה
אזור החפירות ביבנה
(צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות)
הקליע עצמו נחשף בחפירות שמנהלת רשות העתיקות, במימון רשות מקרקעי ישראל לטובת הרחבת העיר ב-12,000 יחידות דיור, בשיתוף עיריית יבנה. סיפור הקליע יוצג ביום שלישי הקרוב בשעות הערב, ביום העיון "יבנה וצפונותיה" שיתקיים בהיכל התרבות ביבנה, ויהיה פתוח לציבור ללא תשלום. פרטים בפייסבוק של רשות העתיקות ושל עיריית יבנה.