אחרי המחאה של ארגוני הסביבה, מדענים וארכיאולוגים - פשרה במסלול מירוץ האופנועים באזור ים המלח: מרוץ האופנועים "מינוס 400" יתקיים, לאחר שהחברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, משרד התרבות והספורט והתאחדות הספורט המוטורי הגיעו להסכמות. בעקבות הסיורים והדיונים המשותפים, הוסכם על תוואי מסלול חדש אשר לוקח בחשבון את כל ההיבטים של שמירה על הטבע, לצד פעילות ספורטיבית מוטורית באופן שיבטיח נהיגה בטוחה, רמת קושי ספורטיבית הנדרשת מקיום אירוע שהוא חלק מסבב בינלאומי של אליפות עולם בענף הארד אנדורו, לצד שמירה וחינוך לערכי הטבע.
2 צפייה בגלריה
אזור ים המלח
אזור ים המלח
אזור ים המלח
(צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)
בסיורים, נציגי החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים הביעו את חששם מפגיעה בערכי הטבע הייחודים שבמדבר, בשל רכיבת אופנועים כחלק מהתחרות, ולאחר דיונים סוכם על תוואי לנהיגה בטוחה לצד שמירה וחינוך לערכי הטבע. בין ההישגים שאנשי החברה להגנת הטבע הציגו: העברת נקודת הזינוק מערד לכביש 258, מפגש נחל חימר. בנוסף, המירוץ לא יעבור בנחל כנפן (שביל ישראל הישן) ולא בנחל רדום, ותוואי המסלול שונה ויעבור בשטחי אימונים של צה"ל (שטחי אש).
בהודעה משותפת למשרד התרבות והספורט, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, התאחדות הספורט המוטורי, קבוצת קומטק ו-RIDERS FOR RIDERS - מארגני התחרות "מינוס 400", הם הודיעו כי סיכמו על שיתוף פעולה והגברת ההסברה על שמירת הטבע, שמירה על אתרי עתיקות וחיזוק התיירות הישראלית בכלל והאזור.
במהלך השבוע האחרון נפגשו וסיירו הארגונים מספר פעמים באזור ים המלח לטובת מציאת מסלול מוסכם לקיום מירוץ "מינוס 400", אליפות העולם ברכיבת אופנועי שטח, HARD ENDURO 2022, שצפויה להיות משודרת למיליוני צופים ברחבי העולם. "מדינת ישראל עומדת להיות הצפופה במדינות המערב ואין לנו פריבילגיה להרוס שטחים פתוחים", אמר שי טחנאי, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע בדרום.
2 צפייה בגלריה
סוכם שהמירוץ לא יפגע בטבע
סוכם שהמירוץ לא יפגע בטבע
סוכם שהמירוץ לא יפגע בטבע
(צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)
שר התרבות והספורט, חילי טרופר, אמר: "לאחר עבודה מאומצת של כלל הגורמים בהובלת משרד התרבות והספורט, הצלחנו למצוא מתווה מתאים לקיומו של מירוץ 'מינוס 400'. כפי שאמרנו, שמירה על נופיה הייחודיים של ישראל חשובה מאוד עבורנו ולכן הנחתי את כלל הגורמים לקיים הידברות מהירה בניסיון להגיע להסכמות שיאפשרו את קיומה של התחרות הבינלאומית החשובה לצד שמירה על ארצנו היפה. אני בטוח כי המירוץ יצליח להביא אל העולם את היופי של המדבר הישראלי ויחזק את הספורט המוטורי בגזרה הבינלאומית".
רז פרויליך, מנכ״ל משרד התרבות והספורט, מסר: ״אני מברך את כל הגורמים אשר השיגו הבנות על תוואי השטח. מדינת ישראל מארחת אירועים בינלאומיים מעין אלו, אשר זוכים לאהדה ברחבי העולם בזכות שידורם למיליוני צופים. האירוע מציג את פניה היפות של מדינת ישראל על גווניה הייחודים באזור ים המלח ומעודד את התיירות והכלכלה באזור. המשרד רואה חשיבות רבה בעידוד ספורט מוטורי מוסדר וחוקי תוך שמירה על הטבע הארץ ישראלי".
בנוסף לשינוי תוואי המסלול, הרשות לנהיגה ספורטיבית במשרד התרבות והספורט תבחן שילוב תכנים ייעודיים במערכי קורסים והכשרות תחת סמכותה, סימון שבילים לרכיבה בטוחה, שילוב ערכי שמירה על הטבע בשיתוף קק"ל ורט"ג והסברה בתכנית העבודה השנתית של התאחדות הספורט המוטורי, שיתוף פעולה באכיפת רכיבת אופנועים בשטחים אסורים, קיום ימי התנדבות של ניקיון הטבע באזורים שונים בארץ על ידי חברי קהילת רוכבי אופנועי השטח ופעולות נוספות לעודד מודעות לתחום.