לראשונה במדד האימפקט של Times Higher Education, דורגה אוניברסיטת חיפה בין 100 האוניברסיטאות המובילות בעולם. זהו במדד הבוחן את ההשפעה של המוסדות האקדמיים על קיימות חברתית, כלכלית וסביבתית. במדד האימפקט לשנת 2024 מדורגת אוניברסיטת חיפה במקום ה-95 הכללי מבין למעלה מ-2,000 אוניברסיטאות מרחבי העולם. בשנה שעברה דורגה האוניברסיטה בין המקומות 200-101 בעולם.
פרופ' גור אלרואי, רקטור אוניברסיטת חיפה שייכנס בחודש אוקטובר לתפקידו כנשיא האוניברסיטה, אמר: "העלייה הקבועה שלנו במדד האימפקט, מהמקום ה-400 בעולם ועד למקום ה-95 בתוך שלוש שנים בלבד, מעידה על החשיבות הרבה והעבודה המאומצת שעשינו באוניברסיטת חיפה כדי לעמוד במשימה החשובה ביותר של אוניברסיטאות במאה ה-21: להיות מוסד משפיע, שלוקח חלק בפתרון האתגרים הגדולים של האנושות במאה ה-21".
1 צפייה בגלריה
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת חיפה
(צילום: Shutterstock)
הוא הוסיף כי "המיקום הגבוהה שלנו במדד האימפקט הוא מקור גאווה לאקדמיה הישראלית כולה, והוא בעיקר עדות לכך שאנחנו באוניברסיטת חיפה לא 'מגדל שן', אלא מגדלור של ערכים שפועל ומשפיע על החברה הישראלית כולה ועל המרקם החברתי והסביבתי בצפון המדינה בפרט".
מדד האימפקט של THE (Times Higher Education) מדרג אוניברסיטאות על פי 17 יעדי האו"ם לפיתוח בר קיימה SDGs- Sustainable Development Goals; מדובר ביעדים הקשורים לאתגרים הגדולים של האנושות, כגון: מאבק בעוני ובאי שוויון, הבטחת חינוך שיוויני, שינויי אקלים והתחממות גלובלית, פיתוח והנגשה של אנרגיות חדשות, שמירה על מגוון ביולוגי, ועוד.
פרופ' גור אלרואיפרופ' גור אלרואיצילום: נועם גלאי
הציון נקבע על פי ההשפעה שיש לאוניברסיטה בכל אחד מהיעדים הללו, והוא כולל את איכות המחקר, את תוכניות הלימוד וההוראה, את ההשפעה באמצעות מעורבות ציבורית ואת ההתנהלות הפנימית של המוסד. בכך, מתאר מדד האימפקט את ההשפעה הממשית של האוניברסיטה על שורת נושאים בעלי חשיבות מכרעת הנמצאים בראש סדר היום הבינלאומי.
בין יעדי SDG אשר נבחנו במדד הציגה אוניברסיטת חיפה נתונים מרשימים במיוחד בקידום היעדים הבאים:
• שיוויון והוגנות מגדרית (SDG5): מקום 17 בעולם.
• שלום, צדק וחוזק המוסדות (SDG16): מקום 32 בעולם.
• חינוך איכותי (SDG4): מקום 68 בעולם.
• שמירה על החיים על פני האדמה (SDG15): מקום 82 בעולם.
• יחסי עבודה וצמיחה כלכלית (SDG8): מקום 91 בעולם.
• מאבק ברעב העולמי (SDG2): בין 101-200 בעולם.
• הפחתת אי שוויון (SDG10): בין 101-200 בעולם.
השנה הצטרפו 400 אוניברסיטאות נוספות למדד, שבו רוב האוניברסיטאות בישראל לא משתתפות, מה שמעיד על ההבנה ההולכת וגוברת בחשיבותו. בין האוניברסיטאות שדורגו במדד ניתן למצוא את MIT, אוניברסיטת פנסילבניה, אוניברסיטת מנצ'סטר ועוד.