ההתחממות הגלובלית צפויה לגרום למגה-בצורות ושריפות נרחבות אף יותר ברחבי אמריקה, כבר בעתיד הקרוב. כך עולה ממחקר חדש, המתבסס על ניתוח נתונים אקלימיים, שערכו חוקרים באוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת קולומביה בניו יורק.
שריפת ענק בצפון קליפורניה בקיץ האחרון
(צילום: רויטרס)

בחודשים האחרונים נחשפנו שוב ושוב לתוצאות הנוראיות של יובש, גלי חום ורוחות חזקות שגרמו לשריפות רבות ברחבי הארץ והעולם. כבר עכשיו מדעני הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים (IPCC), מזהירים שבצורות וגלי חום קיצוניים יגרמו לסבל רב עבור מיליוני בני אדם בעשרות השנים הקרובות ויובילו לשריפות נרחבות אף יותר מאלה שראינו בהרי ירושלים בחודש שעבר או מעבר לים, בארצות הברית (קליפורניה) ובאירופה (יוון).
המחקר, בהובלת ד"ר נתן סטייגר מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית, חושף סיכונים עתידיים לאזורים חקלאיים מרכזיים בצפון ודרום אמריקה. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת הבינלאומי Nature Geoscience מבית Nature, ומתחקה אחר שינויי הטמפרטורות בעקבות תופעת "לה נינה" (La Niña). "אני לא אופטימי בנוגע לעתיד", אמר ד"ר סטייגר. "יש מגה בצורות שמתרחשות כעת. האם נוכל למתן את ההתחממות? לא. אנחנו פשוט נמשיך לקבל עוד בצורות. אולי נוכל לעשות קצת בעשורים הקרובים שיעזור מעט. אבל בגדול- אני לא אופטימי".
דפוס האקלים של "לה נינה" באלף השנים האחרונות הוביל שוב ושוב למגה-בצורות ממושכות בצפון ובדרום אמריקה. הממצאים מגלים ששינויי האקלים באזורים אלה, הכוללים את אזור קליפורניה שבארה"ב ואזורים מרכזיים בצ'ילה ובארגנטינה, הם בעלי השלכות אקולוגיות, חקלאיות וחברתיות הרסניות. "ההתחממות הגלובלית הובילה למגה בצורות. יש לזה השלכות אדירות. מקורות מים בסכנה, יש פחות מים ליבולים. הבצורות מובילות לשריפות גדולות וקשות יותר, מה שגורם לאובדן יערות והרג חיות הבר. זה כבר קורה".
1 צפייה בגלריה
בצורת
בצורת
(צילום: shutterstock)
ד"ר סטייגר ועמיתיו מאוניברסיטת קולומביה שבארה"ב התבססו על ניתוח מאגרי נתונים נרחבים מארכיונים, המתעדים גשמים וטמפרטורות בעבר שהראו כי בצורות ממושכות התרחשו באופן קבוע ביבשת אמריקה. התוצאות מצביעות על כך שבעתיד צחיחות קיצונית, שתימשך עשרות שנים, עלולה לפגוע בכל אזורי המערב של יבשת אמריקה. תחת ההתחממות הגלובלית, האזורים המערביים בצפון ודרום אמריקה צפויים להתייבש עוד יותר. לטענת החוקרים, זה יוביל לבצורות חמורות וקיצוניות אף יותר באזורים אלה, אשר אנו יודעים כיום שניתן לסנכרן אותם על-ידי שינויי טמפרטורות באוקיינוס השקט הטרופי.
החוקרים מצאו שבמהלך האלף האחרון התרחשו כ-12 מגה-בצורות קיצוניות גם בדרום מערב אמריקה הצפונית וגם בדרום מערב אמריקה הדרומית. "מדובר בבצורות קיצוניות מאוד שבממוצע ארכו כשלושה עשורים בצפון אמריקה וכשני עשורים בדרום אמריקה ברציפות", מוסיפים החוקרים. בהקשר זה, חשוב לציין כי שבעה מהאירועים הללו התרחשו בו-זמנית בשני האזורים כתוצאה מהטמפרטורות הקרות החריגות במרכז האוקיינוס השקט שגורמת תופעת "לה נינה".
"תנאי 'לה נינה' יוצרים גלים אטמוספריים עצומים הדוחפים סערות יותר לכיוון הקטבים, ומרחיקים אותן ממקומות כמו מרכז צ'ילה ודרום מערב אמריקה הצפונית", הוסיף ד"ר סטייגר. "שילבנו רשומות גיאולוגיות והדמיות מחשב של האקלים הגלובלי במטרה לאתר את דפוסי ההתרחשות של הבצורות בצפון ודרום אמריקה לאורך ההיסטוריה. גילינו שהסוגים הקשים ביותר של הבצורות, המכונות בלועזית 'מגה-בצורות', התרחשו שוב ושוב באזורים הדרום מערביים של צפון ודרום אמריקה במקביל. הממצאים שלנו מראים שבצורות רצופות כאלה הן יותר מסתם צירוף מקרים. בעבר היו ציביליזציות במערב אמריקה שהתמוטטו. האוכלוסייה קרסה או עזבה".
ומה לגבי האזור שלנו? "אני לא יודע אם יהיו מגה בצורות במזרח התיכון, בישראל", אומר ד"ר סטייגר. "אבל המזרח התיכון יתייבש. בצורות חמורות יכולות לקרות ביותר ממקום אחד במקביל. כיום אנחנו מסתמכים על גידולים חקלאיים מאזורים אחרים בעולם. אבל ייתכן שבעתיד כבר לא נוכל לסחור את דרכנו באסון כזה".