שפעת עופות התגלתה באגמון עמק החולה, שם אותרו עשרות בודדות של עגורים הנגועים בנגיף מהזן H5N1. כך הודיע הערב (יום ה') משרד החקלאות. המשרד עדכן את משרד הבריאות על ביצוע חקירה אפדימיולוגית. משרד הבריאות מבקש שלא להתקרב לעופות הנודדים ולהימנע ממגע. מקק"ל, המפעילה את המקום, נמסר כי המקרים התגלו אתמול, והתוצאה החיובית התקבלה הערב. לדבריהם, הדבקה אפשרית רק במגע ישיר. עם זאת, וליתר ביטחון, בוטלו הסיורים בעגלות המסתור, המתקרבות לשטחים שבהם מתאספים העגורים, בשלב זה.
עגורים באגמון החולה. ארכיון
(צילום: מוטי קמחי )


החשד הראשוני לשפעת העופות עלה בעקבות תמותה חריגה של עגורים במקום. בעקבות זאת נאספו על ידי רשות הטבע והגנים דגימות שהועברו למעבדת המכון הווטרינרי בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, מהן עלה כי עופות הבר חלו בשפעת עופות מסוג H5N1. לאור התחלואה הנרחבת, השירותים הווטרינרים מבצעים ניטור אקטיבי בכל משקי הלולים באזור אגמון החולה.
במשרד החקלאות אמרו כי בעונה זו של השנה מאות אלפי עופות עוברים בישראל בדרכם לאפריקה. עוד אמרו במשרד כי נוכחותם של עופות בתקופת נדידה מגבירה את הסכנה להעברת מחלות שונות, ובראשן – שפעת העופות.
לאור זאת, שב ומזהיר משרד החקלאות כי על כל מגדלי העופות והציפורים, למלא אחר הנחיות השירותים הווטרינריים, וכי יש לשמור על הפרדה בין עופות המשק, לבין עופות הבר, להחזיק את העופות בתוך מבנים אטומים לכניסת ציפורים ומכרסמים, ולמנוע שוטטותם בשטח פתוח כדי להקטין את סכנת ההידבקות. על כל מקרי תחלואה ותמותה חריגים בעופות יש לדווח מיד לווטרינר המטפל, לווטרינר הרשותי ולשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות.
1 צפייה בגלריה
עגורים נשארים בחורף בישראל
עגורים נשארים בחורף בישראל
עגורים נשארים בחורף בישראל
(צילום: אביהו שפירא)
עוד אמרו במשרד החקלאות כי בכל אירועי שפעת העופות השנה, כמו גם בזה הנוכחי, היה מעורב נגיף מסוג H5N1 שעלול לגרום בסיכון נמוך לתחלואה בבני אדם. מקרה זה מצטרף, למקרים נוספים מהתקופה האחרונה, בהם זוהתה שפעת עופות מסוג H5N1, בכפר ברוך, קיבוץ עין צורים, אביגדור, מעיין צבי ונהלל. בכל המקרים הקודמים, הטיפול הסתיים זה מכבר.
שר החקלאות, עודד פורר, אמר: "האירוע המדאיג הזה הוא עוד תזכורת לחשיבות המכרעת של הרפורמה בלול, אשר תסייע לנהל אירועי תחלואה, ולקטוע את שרשרת ההדבקה בין חיות בר לבין חיות משק".
מאז מרץ 2006, אז התגלו מקרי שפעת עופות בקיבוץ חולית ועין השלושה שבדרום הארץ ובמושב שדה משה שבחבל לכיש, מתגלים מקרי שפעת עופות כמעט בכל שנה.