ניצחון ירוק: ראש העיר ירושלים, משה ליאון, הציג היום (ג') תוכנית חלופית ששומרת על המעיינות ועל עמק לבן, וכן על כל אזורי החלחול, המזינים את המעיינות. בעיריית ירושלים אמרו כי התוכנית מונעת כריתת 10,000 עצים ומקדמת הכרזה על גן לאומי בשטח של 500 דונם מתוך התוכנית הקודמת, שישמשו גם כמחסום לדורות, וימנעו אפשרות לקדם פרויקטים של בנייה באזור בעתיד.
3 צפייה בגלריה
רכס לבן
רכס לבן
אזור רכס לבן
(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
לפי התוכנית המקורית, על גבי 840 דונם הממוקמים בדרום-מערב ירושלים (מתחם רכס לבן), היו אמורים להיבנות 5,250 יחידות דיור ועוד 300 חדרי מלון, שטחי תעסוקה, מסחר וחניון. מתחם רכס לבן מהווה חלק מהמרקם העירוני של העיר והוא למעשה מעתודות הקרקע (שטחי קרקע לא מבונים בעיר) האחרונות בבירה. התוכנית גובלת בשכונת קריית מנחם, כביש אורה-משואה, שולי מושב אורה והפארק הלאומי עמק רפאים.
בהודעת עיריית ירושלים נכתב כי התוכנית החדשה, המכונה "הבשורה בלבן" אינה מוותרת על הצורך ביצירת פתרונות דיור, ואולם, על ידי תכנון מתקדם, ציפוף ועירוב שימושים אינטנסיבי כמו גם "ויתור" על קו רכבת קלה פנימי, מתאפשרת בניית 6,000 יחידות דיור - כ-1,000 יותר מאשר בתוכנית המקורית.
3 צפייה בגלריה
התוכנית החדשה
התוכנית החדשה
התוכנית החדשה
(צילום: מתוך התוכנית שהציגה עיריית ירושלים)
3 צפייה בגלריה
ראש העיר ירושלים, משה ליאון, מציג את התוכנית
ראש העיר ירושלים, משה ליאון, מציג את התוכנית
ראש העיר ירושלים, משה ליאון, מציג את התוכנית
(צילום: ארנון בוסאני)
ליאון אמר: "הבשורה בלבן קובעת: הטבע, הסביבה וההגנה עליהם אינם נסוגים מפני הפיתוח! לא היה עד היום כדבר הזה בישראל. ואני מקווה שזהו אות וסימן לבאות, לא רק בירושלים, אלא במדינת ישראל כולה! לא נאפשר קידום תוכניות בניה במורדות הדסה ולא נאפשר פגיעה בשטחים פתוחים נוספים עד אשר ימוצו כל האפשרויות במסגרת השטחים התפוסים והמופרים, בדרך של התחדשות עירונית, ציפוף ובנייה גבוהה לאורך ציר הרכבת הקלה".
בחברה להגנת הטבע, שנאבקה בתוכנית הבנייה הקודמת - שעלולה הייתה לגרום נזק אדיר לטבע, נמסר: "החברה להגנת הטבע, מברכת את ראש העירייה, משה ליאון, על נכונותו לוותר על תכניות הבנייה המקוריות, ברכס לבן, על כוונתו לקדם תוכנית חדשה, קטנה ומצומצמת יותר בהיקפה ועל הצהרתו כי מעבר לקו הגבול של התכנון המוצע החדש, השטח יהיה מוגן ולא תהיינה תכניות בנייה נוספות, ברכס לבן. המשמעות היא, שהתוכנית החדשה, הקטנה והמצומצמת יותר, עליה ראש העירייה הכריז, תבטיח, בעצם, אלפי דונמים של שטחים פתוחים".
תגובת מוקד ירושלים של מחאת הנוער למען האקלים: "כאשר תפורסם התכנית באופן מלא נתייחס לפרטיה ברצינות הנדרשת. אנו מצפים מעריית ירושלים ומראש העיר משה ליאון לדאוג לעתידנו ולנקוט בצעדים משמעותיים לבלימת משבר האקלים, מאסנו מהצהרות ריקות מצוכן שמטרתן לההקיט את הציבור- אנו רוצים.ות לראות פעולות משמעותיות. אנחנו, מוקד ירושלים של מחאת הנוער למען האקלים נפעל בכל האמצעים שברשותנו על מנת שתהיה התיחסות ופעולה רחבה לסוגיה הסביבתית והאקלימית בעיר".
ח"כ פרופ' אלון טל, יו"ר השדולה להגנה על הרי ירושלים: אנחנו מעריכים את הקשב לדרישת הציבור לשמור על הטבע הירושלמי ואת הניסיון לצמצם את הפגיעה בשטחים הפתוחים. הגנה על הטבע היא הבסיס לאיכות חיים ועירוניות טובה. השדולה תיפגש עם ראש העיר בהקדם ותלמד את פרטי את התוכנית. זו גם העת לקדם ביחד ובשיתוף התושבים, תוכנית רחבה ומקיפה שתשמור על האזור הייחודי והעשיר של הרי ירושלים הנמצאים תחת איום מתמיד של תוכניות בנייה רבות, ותקבע אחת ולתמיד על מה נשמור עבור הדורות הבאים".