קמע עופרת עתיק נמצא בין שאריות החפירה שבוצעה באתר הארכיאולוגי בהר עיבל שבשומרון, שבו נמצא מזבח יהושע בן נון. קמע העופרת מכיל כתב עברי קדום. בין השאר נמצא על הקמע אות א' בעברית עתיקה וסימון המזכיר פרח לוטוס . החוקרים טרם סיימו את המחקר בנושא בכדי להבין מה מקורו של המטבע.
2 צפייה בגלריה
הקמע העתיק
הקמע העתיק
הקמע העתיק
( צילום: רועי חדי, דוברות שומרון)
ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אמר כי הממצא החדש מעיד על הקשר העמוק של העם היהודי לשומרון. "הממצאים החדשים שנחשפו בהר עיבל מוכיחים שוב ושוב את הקשר העמוק והבלתי ניתן לניתוק בין העם היהודי לשומרון ולארץ ישראל בכלל. גילוי מזבח יהושע על ידי הארכיאולוג פרופ' אדם זרטל ז"ל, הוא אחד הגילויים המשמעותיים ביותר בתולדות הארכיאולוגיה בארץ ישראל".
החוקר צבי קניגסברג, שסייע לפרופ' זרטל בשנים 1982 עד 1988 בחפירות במזבח יהושע, סיפר על מציאת הקמע: "לאחר החפירה, השארנו ערמות רבות של עפר שחפרנו. ובהתחשב בכך שהערמות עשויות להכיל ממצאים יקרי ערך, קבוצה מחבריו של פרופ' זרטל העבירה אותן למקום בטוח, שבו ניתן היה לבדוק אותן. לאחר שנים ארוכות, פותחו האמצעים המתאימים לניפוי בעפר".
2 צפייה בגלריה
צבי קניגסברג מראה לראש מועצת שומרון את הקמע לאחר הסינון
צבי קניגסברג מראה לראש מועצת שומרון את הקמע לאחר הסינון
צבי קניגסברג מראה לראש מועצת שומרון את הקמע לאחר הסינון
( צילום: רועי חדי, דוברות שומרון)
קניגסברג הוסיף: "אחד הפריטים שהתגלו היה קמע זעיר עשוי עופרת, בגודל 2X2 סנטימטר בלבד. הקמע היה אטום כמו צדפה, מה שמרמז שהוא מכיל משהו בפנים. המומחה המוביל ברשות העתיקות ניסה לפתוח אותו, אך ויתר לאחר שהחל להתפורר בקצוות. לאחר מכן מצאנו מעבדה בפראג שמבצעת צילומים מתוחכמים שמאפשרים בניית מודל תלת ממד לחפצים בגודל הזה. נסעתי לשם עם הקמע וחזרתי עם התוצאות. בקמע נצפו חריצים רבים, כאשר אחד החריצים נראה כמו ראש פר, שהוא 'אלף', האות הראשונה בכתב העברי. סימון נוסף שנמצא בקמע נראה דומה לפרח לוטוס, תמונה חשובה במצרים העתיקה".
הוא סיפר על פרויקט נוסף שעתיד לצאת לאור בימים אלו: "בהמשך תבוצע בחינה מדוקדקת של לוחות הגבס שהתגלו בתוך המזבח. טיח, במהלך תקופה זו, שימש רק באתרי פולחן. ומרתק יהיה לבחון את הלוחות בטכנולוגיות שעדיין לא היו זמינות לנו בזמן החפירות, כמו מכשירי אינפרא-אדום מתוחכמים, שעשויים לחשוף כתיבה. פעולה שמוזכרת במקרא בנוגע למזבח יהושע", הוסיף קניגסברג.
ביקור במזבח יהושע, ארכיון
(צילום: אסף קמר)

מזבח יהושע הוא שריד יחיד לתקופת ההתנחלות וכניסת עם ישראל לארצו בתקופת יהושע בן נון המקראי. פרופ אדם זרטל סבר כי מדובר במזבח שסביבו נערך טקס הברית המוזכר בספר יהושע ולכן הוא כינה את המזבח הזה - מזבח יהושע.
דגן אמר כי פלסטינים פוגעים באתר העתיק. "לצערנו הרשות הפלסטינית יחד עם שותפים מאירופה ומהשמאל הקיצוני מנסים למחוק יום יום את ההיסטוריה של העם היהודי בשומרון, רק לאחרונה הייתה פגיעה נוספת באתר של מזבח יהושע, הממשלה חייבת לקחת אחריות מלאה על האתרים ההיסטוריים והחשובים האלו בשומרון, לשמור עליהם ולפתח אותם", אמר ראש המועצה האזורית שומרון.