דולפינן מצוי נמצא הבוקר (יום ג') כשהוא מת סמוך לצוק יבנה ים, דרומית לפלמחים, מחוץ לשטח המוכרז. ברשות הטבע והגנים אמרו כי מדובר בפרט בוגר. טרם ידוע מה גרם למותו.
1 צפייה בגלריה
הדולפינן המצוי שנמצא מת הבוקר
הדולפינן המצוי שנמצא מת הבוקר
הדולפינן המצוי שנמצא מת הבוקר
(צילום: פקדו הובגן, רשות הטבע והגנים)

ברשות הטבע והגנים הסבירו כי הדולפינן המצוי הוא היונק הימי הנפוץ ביותר בישראל. מבנה גופו מלא ומגושם וצבעו אפור עד חום, עם בטן בהירה. חרטומו קצר ועבה, והוא מופרד על ידי כפל בולט מקדמת הקדקוד. אורכו 2.5 עד 3.5 מטרים.
להקה ממוצעת מונה חמישה פרטים ומורכבת מנקבות וגורים או מצעירים משני הזוויגים. הזכרים שוחים בגפם או בזוגות וחוברים ללהקות מזדמנות. הדולפינן המצוי חי מעל מדף היבשת ולעתים פוקד את הים העמוק.
אוכלוסיית הדולפינן המצוי מעל מדף היבשת שלאורך חוף הים התיכון בישראל מוערכת ב-400-300 פרטים. תת האוכלוסייה בים התיכון מסווגת כמין שעתידו בסכנה, כאשר הסיכון העיקרי שמאיים עליה הוא לכידה בשוגג בציוד דיג. איומים נוספים כוללים את זיהום הים, בליעת פסולת ופגיעה במארג המזון.
ב-2017 הכריז הארגון הבינלאומי לשימור טבע (IUCN) על שטח מדף היבשת שמול חופי הים התיכון של ישראל כאזור חשוב ליונקים ימיים (IMMA), בעקבות תצפיות של דולפיננים מצויים ודולפינים מצויים על ידי תצפיות חוקרים ורשות הטבע והגנים.
בעמותת דלפיס - למען היונקים הימיים - אמרו כי מדובר בדולפין ה-14 שמת בחופי ישראל מאז תחילת השנה. תשע מבין הדולפינים המתים היו של דולפיננים מצויים, כמו זה שנמצא היום.