מבחינה טקסונומית, מדע המיון של עולם החי, יש בישראל רק מין אחד של צפרדע - צפרדע הנחלים. לצידה מככבים דו-חיים אחרים, חלקם דומים לצפרדע כמו הקרפדה הירוקה, האילנית והחפרית המצויה, הנתונה בסכנת הכחדה. כיום, אומרים ברשות הטבע והגנים, עם צמצום השטחים הפתוחים והתרחבות שטחי הבינוי והחקלאות - צריך לצאת לטבע על מנת לשמוע את קרקור הצפרדעים ולראות אותן גם לאור יום בנחלים זורמים.
צפרדע בבריכה טבעית
(צילום: דותן רותם, רשות הטבע והגנים)

שלושת המינים האחרים דומים במראם הכללי לצפרדע, בכך שהם חסרי זנב, הרגליים הקדמיות קצרות ואילו האחוריות ארוכות וגדולות יותר, ויש להם קרומי שחייה המאפשרים תנועה מהירה במים. הצפרדע חיה בנחלים ובמקווי מים זורמים. כיום עם התקנתן של בריכות נוי, בהן מסחררים מים הן מאכלסות גם בתי גידול אחרים.
לעומת חבריה למחלקת חסרי הזנב (כן זה שם המחלקה Anura A- שולל Nura- זנב), המטילים את ביציהן בחורף במקווי מים עונתיים כמו שלוליות, הצפרדע החיה בנחלים איתנים מטילה את ביציה בקיץ ובמידה מסוימת נמנעת מתחרות עם דו-חיים אחרים.
הצפרדעים קולניות למדי והזכרים מקרקרים במרץ על מנת למשוך את הנקבות לתחום קטן במקווה המים, שעליו הם מגינים מפני כניסה של זכרים אחרים. לצפרדע הזכר שני מהודים, אלו שקי עור הנמתחים בעת שהוא מנפח אותם ליצירת הקרקור המפורסם.
4 צפייה בגלריה
צפרדע הנחלים
צפרדע הנחלים
צפרדע הנחלים
(צילום: נועה עומייסי, מתנדבת רשות הטבע והגנים)
4 צפייה בגלריה
קרפדה ירוקה
קרפדה ירוקה
קרפדה ירוקה
(צילום: יריב מליחי, רשות הטבע והגנים)
כשהנקבה מתקרבת ונעתרת לחיזורים, הזכר לופת אותה בחיבוק חזק. היא מטילה צבר ביצים למים והוא משחרר זרע המפרה את הביצים. לאחר כשבועיים בוקעים ראשנים, שבמהלך העונה עוברים גלגול והופכים לצפרדע צעירה. וזו מהות היותם דו-חיים. הראשנים נושמי זימים ואוכלי רקב וצומח ואילו הבוגרים נושמי ריאות (וגם דרך העור) והם טורפים. חלק מחייהם הוא מחוץ למים, כך הם יכולים לעבור בין מקווי מים.
דותן רותם, אקולוג שטחים פתוחים ברשות הטבע והגנים, אמר: "הצפרדעים הם חיה מוגנת וחלק חשוב במארג המזון במערכות האקולוגיות שאותן הן מאכלסות. הבוגרים טורפים פרוקי רגלים למיניהם, כמו יתושים וזבובים והם עצמם מהווים מזון של נחשי מים, שלדגים וטורפים אחרים".
ברשות הטבע והגנים מוסיפים כי בשנים האחרונות יש איומים אחרים על צפרדעים ודו-חיים בכלל, וירוסים המתפשטים באוכלוסיות בטבע פוגע בעור הצפרדע וגורם לפגיעות פנימיות אחרות. לכן חשוב שבעת טיול בטבע לא לגעת בצפרדעים בידיים וכן אסור להשליך מי אקווריום לתוך נחלים זורמים ובכלל (גם מסיבות אחרות).
4 צפייה בגלריה
חפרית מצויה בשמורת טבע חולות ניצנים
חפרית מצויה בשמורת טבע חולות ניצנים
חפרית מצויה בשמורת טבע חולות ניצנים
(צילום: סיון מרדוק, רשות הטבע והגנים)
4 צפייה בגלריה
אילנה מצויה באזור השרון
אילנה מצויה באזור השרון
אילנה מצויה באזור השרון
(צילום: ערן גיסיס, רשות הטבע והגנים)
אז איפה ניתן לראות צפרדעים בפסח? ברשות הטבע והגנים אמרו כי בין היתר שיש סיכוי שתתקלו בהם בצפרדע אחת לפחות - הם: הגנים הלאומיים ירקון תל אפק ומקורות הירקון, שמורת הטבע נחל תנינים, שמורת הטבע עין גדי ונחל ערוגות, שמורת הטבע עין אפק, נחל זוויתן, בריכת המשושים, נחל אל על, נחל אלכסנדר ונחל גמלא.
אם איתרתם צפרדע אחת או יותר, מומלץ לשבת בשקט ולהקשיב לקרקורים.