לקראת ועידת האקלים של האו"ם בגלזגו - נשיא המדינה יצחק הרצוג הודיע היום (ד') על היוזמה להקמת "פורום האקלים הישראלי". פורום מוביל בדיון על משבר האקלים ועל תפקידה של מדינת ישראל בהתמודדות עמו. בפורום יהיו נציגים מענפים שונים: ממשלה, כנסת, אקדמיה, שלטון מקומי והמגזר העסקי והתעשייתי. הפורום יפעל בחסות בית הנשיא ויתכנס כמה פעמים בשנה.
5 צפייה בגלריה
יצחק הרצוג מדבר בטקס הגעת ספינת אח"י עצמאות - סער 6 בבסיס חיל הים בחיפה
יצחק הרצוג מדבר בטקס הגעת ספינת אח"י עצמאות - סער 6 בבסיס חיל הים בחיפה
נשיא המדינה יצחק הרצוג
(צילום: דובר צה"ל)
הנשיא הרצוג החליט למנות את חבר הכנסת לשעבר ד"ר דב חנין לנהל את הפורום שפעילותו תעשה עם ארגון "חיים וסביבה", ארגון הגג של הארגונים הפועלים בתחום זה.
לפי בית הנשיא, הקמת הפורום "תסמן את מחויבותה של ישראל לעמוד בקדמת הדיון בעולם בסוגיית משבר האקלים, תעלה את המודעות לסוגיית המשבר וחומרתו בקרב המנהיגות הישראלית על כל גווניה, תקדם שיתופי פעולה בין משרדי הממשלה העוסקים בנושא יחד עם הקבוצות והמגזרים השונים בחברה הישראלית ותקדם שיתופי פעולה אזוריים ובינלאומיים לקידום הטיפול במשבר האקלים".
5 צפייה בגלריה
שריפה בדרום ספרד
שריפה בדרום ספרד
שריפה בדרום ספרד
(צילום: EPA)
5 צפייה בגלריה
בוליביה שריפות אמזונס ב בוליביה ו*לא* בברזיל
בוליביה שריפות אמזונס ב בוליביה ו*לא* בברזיל
תוצאות שריפה באמזונס
(צילום: AFP)
"חיים וסביבה" הוא ארגון הגג הרשמי של התנועה הסביבתית בישראל, המאגד תחתיו למעלה מ-130 ארגוני סביבה בישראל. ל"חיים וסביבה" מעמד כארגון יציג בחקיקה הישראלית במסגרת חוק ייצוג גופים ציבוריים שעניינם בשמירת איכות הסביבה (תיקוני חקיקה), התשס"ג-2002.
ד״ר דב חנין (63) ח"כ לשעבר, מראשוני העוסקים במשבר האקלים בזירה הציבורית בישראל, קידם בשירותו הציבורי נושאים סביבתיים וחברתיים והעביר בכנסת חוקים רבים העוסקים בהם. בין היתר, הוא הוביל ועדות בכנסת בענייני סביבה ובריאות, תחבורה ציבורית, הזיהום במפרץ חיפה וכן את השדולה הסביבתית-חברתית. בשנה האחרונה הוביל חנין את יוזמת "שינוי כיוון" להתמודדות עם המשבר שגובשה באוניברסיטת תל אביב, בה הוא מלמד היום.
5 צפייה בגלריה
דב חנין
דב חנין
דב חנין
(צילום: עידו ארז)
לקראת יציאת המשלחת הישראלית בראשות ראש הממשלה נפתלי בנט לוועידת האקלים של האו"ם שתיערך בגלזגו, סקוטלנד, בנובמבר, יארח נשיא המדינה בבית הנשיא כנס שמטרתו להעלות את המאבק בהתחממות הגלובלית לשיח הציבורי דרך המגזר הציבורי, העסקי והחברתי בישראל. בכנס ישתתפו השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, שרת האנרגיה קארין אלהרר, חברי המשלחת הישראלית בגלזגו ומובילים חברתיים.
נשיא המדינה הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה לפתרון משבר האקלים, ואמר: ״משבר האקלים העולמי הפך למצב חירום בינלאומי. הוא משפיע על חיינו בכל התחומים, החל מהכלכלה ועד לביטחון הלאומי. הקמת הפורום מדגישה את חשיבות קיומו של דיאלוג בין כל חלקיה של החברה הישראלית. אני מקווה שנוכל לשים את הדאגה לעתידם של ילדינו ולגורלו של כדור הארץ לפני המחלוקות בינינו. כל מדינות העולם ניצבות יחד בחזית הבין-לאומית בהתמודדות עם אתגר זה, שהפך למצב חירום בינלאומי. עלינו להתעורר, לשנות הרגלים ולמנוע ממשבר האקלים להמשיך ולהחריף. המשבר מייצר איתו גם הזדמנויות שאסור להחמיץ אותן. היתרון של מדינת ישראל הוא יכולתה לתרום לפתרון הבעיה דרך חדשנות חברתית וטכנולוגית ושינוי דפוסי חשיבה עולמיים בצורה מהפכנית".
5 צפייה בגלריה
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
הפגנה הקוראת לממשלה לטפל במשבר האקלים
(צילום: מוטי קמחי)
דב חנין: ״נשיא המדינה מוביל מהלך חשוב לגייס את החברה שלנו כולה לשנות כיוון ולהתגייס להתמודדות עם משבר האקלים המאיים על העתיד שלנו. זה אתגר עצום שאסור לברוח ממנו. מצב חירום מחייב צעדי חירום. ישראל יכולה וחייבת להיות חלק מהפתרון. אני קורא לכל מנהיגי הציבור להצטרף למהלך".