נתקעו בבור לאחר שניסו למצוא זהב שמוזכר באגדה
(צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות)


ש(ו)ד עתיקות: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות לכדה בסוף השבוע "על חם" חוליה של שישה שודדי עתיקות בבאר כלך שבדרום. השודדים נתפסו בתוך בור, כשהם חופרים ופוגעים בשכבות הקדומות בניסיון למצוא זהב שהוחבא במקום, כך לפי אגדה, בתקופה העות'מאנית.
ביחידה למניעת שוד ברשות העתיקות אומרים כי אגדה על הימצאות זהב טורקי מסעירה את דמיונם של תושבים בנגב, שמגיעים לחפור באתרי עתיקות. לעיתים מתלויים אליהם שייחים, שמפעילים לחשים לגירוש השדים שלכאורה, שומרים על הזהב. זו חוליית השודדים השלישית שנלכדת השנה באותו הבור. "זהב לא נמצא, אך העתיקות נפגעו קשות".
3 צפייה בגלריה
ארבעה מהשודדים שנתקעו בבור
ארבעה מהשודדים שנתקעו בבור
ארבעה מהשודדים שנתקעו בבור
(צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות)
מבצע התפיסה יצא לדרך בעקבות דיווח מודיעיני שקיבלה היחידה. בתצפית של מפקחי היחידה, זוהו שמונה שודדי עתיקות - שישה שחפרו בבאר הקדומה ושני תצפיתנים. אנשי היחידה התקרבו אל הבאר, הפתיעו את חברי החוליה ותפסו אותם "על חם" מתחת לאדמה. חלק מהחשודים נלכדו כאשר יצאו ממחילה עמוקה שהייתה בקרקעית הבור.
עם לכידת החשודים וכלי החפירה שברשותם, חבר אל היחידה כוח סיוע ממג"ב וממשטרת קריית גת, שסייע בהבאתם לחקירה. בחקירה אמרו החשודים - תושבי תל שבע ויישובים נוספים בפזורה הבדואית, כי הגיעו למקום במטרה לטייל, נכנסו לבור, ובחרו לבלות בתוכו. בסיום החקירה נתפסו רכב והציוד שהיה ברשותם. התיק הועבר ליועץ המשפטי של רשות העתיקות, להגשת כתב אישום.
באתר העתיקות באר כלך שבדרום קיימים שרידי באר ובורות מים עתיקים, מערות קולומבריום, קברים קדומים ומחצבה לאבני בניה. על פי העדויות הארכאולוגיות, החיים באתר התקיימו לאורך תקופות רבות - החל בתקופת הברונזה ועד לתקופה העות'מאנית.
3 צפייה בגלריה
הבור שבו נתקעו השודדים
הבור שבו נתקעו השודדים
הבור שבו נתקעו השודדים
(צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות)
מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, אמיר גנור, אמר: "לצערנו, חלק מתושבי הדרום נוטים להאמין ל'אגדות' על מטמוני זהב מהתקופה העות'מאנית שקיימים באזור הדרום. אנחנו, ברשות העתיקות, מזהים מגמה גוברת, שבה חוליות של שודדי עתיקות יוצאות לשטח לאתרי העתיקות כשהן מצוידות בכלי חפירה, סורקות אחרי סימנים עלומים בשטח, וחופרות בורות עמוקים באתרי העתיקות תוך פגיעה במורשת של כולנו. חלק מהחוליות נעזרות בשייחים מקומיים ומוכרים במגזר הבדואי; השייח אמור לסייע באיתור הזהב ובלחימה "בשד" ששומר על האוצר במעמקי האדמה, וזאת על ידי אמירת לחשים וכישופים במהלך החפירה. רק בחודש האחרון נלכד באזור משאבי שדה בדרום אחד השייחים המוכרים, יחד עם חשודים נוספים, בחפיר בנחל חגב.
מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, אמר: "הלב נחמץ כשרואים את הנזק למורשת של כולנו, שנעשה בשם בצע כסף ואגדות חסרות שחר. זהב ומטמונים כמובן שלא נתגלו, אתרי העתיקות נהרסים, ובשטח נותרים בורות עמוקים, המסכנים את המטיילים באתרים ואת חיילי צה"ל, שמתאמנים באזור".
3 צפייה בגלריה
כניסה למערה
כניסה למערה
כניסה למערה
(צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות)
ברשות העתיקות ביקשו להזכיר כי פגיעה באתר עתיקות הינה עבירה פלילית, שהעונש הקבוע בחוק כנגד מבצעה הוא עד חמש שנות מאסר.