צעד חשוב למען הסביבה: אוניברסיטת תל אביב יצאה למכרז מקיף לשירותי רכש ותכנון חשמל, במטרה שתוך כמה שנים כלל צריכת החשמל בקמפוס תגיע ממקורות אנרגיה ירוקה. מבדיקה מקיפה שערכה באחרונה ועדת מומחים מהאוניברסיטה עולה כי תצרוכת החשמל מהווה כמעט 50% מכלל פליטות גזי החממה העקיפות והישירות בקמפוס. בכך מקווים באוניברסיטה להפחית בצורה דרמטית את טביעת הרגל הפחמנית לקראת הגעה בעתיד לניטרליות פחמנית.
3 צפייה בגלריה
פנאלים סולארים באוניברסיטת תל אביב
פנאלים סולארים באוניברסיטת תל אביב
פאנלים סולארים באוניברסיטת תל אביב
(צילום: אוניברסיטת תל אביב)
ההחלטה על הפרויקט התקבלה כחלק מיישום התוכנית האסטרטגית של המועצה הירוקה של האוניברסיטה, בהובלת הנשיא פרופ' אריאל פורת. בתום עבודת מטה מקיפה המועצה הירוקה הציבה כיעד ליישום בתקופה קרובה שורה של צעדי התייעלות, בהם: מעבר לשימוש באנרגיה בת-קיימא, מיחזור מים וחומרים, הפחתת שימוש בנייר, צמצום פליטות הנגרמות מפעילות תחבורה וטיסות, צמצום הזמנת מוצרי בשר לאירועים ועוד.
במסמכי המכרז נכתב בין היתר כי "האוניברסיטה מעוניינת להקטין את טביעת הרגל הפחמנית שלה באמצעות ייצור ומעבר לצריכת חשמל ממקורות אנרגיה ירוקים. צריכת החשמל תעשה על ידי שימוש באנרגיה סולארית או אנרגית רוח, וזאת באמצעות רכש חשמל ממתקני אנרגיה מתחדשת מחוץ לשטחי האוניברסיטה; הגדלת מערך ייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית (PV) על-גבי גגות האוניברסיטה; הקמת מערכת לאגירת חשמל (אשר, בין היתר, תוכל לאפשר בעתיד לתמוך בהספק הנדרש לעמדות טעינה לרכבים חשמליים) וכן הקמת תשתית של קירוי סולארי מעל מבנים על מנת להקטין את אי-החום העירוני של האוניברסיטה באמצעות הצללה".
פרופ' פורת אמר: "בהיותנו מוסד אקדמי מוביל בתחום האקולוגיה ומדעי הסביבה, ובהתחשב במחויבותנו להידרש למשבר האקלים, אוניברסיטת תל אביב הקימה לפני כשנה 'יוזמה לניטרליות פחמנית', ראשונה מסוגה באוניברסיטאות בישראל. במסגרת כך, 'המועצה הירוקה', שהוקמה באוניברסיטה לפני שנים אחדות, גיבשה תוכנית עבודה מסודרת ומפורטת לעשר השנים הבאות, כאשר המכרז החדש מהווה צעד גדול בדרך להשגת המטרה - הפחתה נכרת של טביעת הרגל הפחמנית בקמפוס, מתוך שאיפה להגיע בהמשך קרוב ככל האפשר לניטרליות פחמנית. כאוניברסיטה ציבורית מובילה, חובה עלינו להוביל את ההתמודדות מול משבר האקלים דרך הקמפוס ומעבר לו".
3 צפייה בגלריה
פרופ' אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב
פרופ' אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב
פרופ' אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב
(צילום: אוניברסיטת תל אביב)
מנכ"ל אוניברסיטת תל אביב, גדי פרנק, הוסיף: "מדובר במכרז חסר תקדים מבחינת ההיקף והמורכבות שלו וכן בשיעור ההשפעה שלו על צמצום פליטות הפחמן בקמפוס. האוניברסיטה היא שחקן גדול ומרכזי במגזר הציבורי וברור לנו שהמהלך שלנו עשוי לשנות לחלוטין את התפיסה המוסדית לשוק החשמל הירוק בישראל. אנחנו מאמינים שגופים ציבוריים נוספים כמו רשויות מקומיות, חברות ממשלתיות ומוסדות נוספים להשכלה גבוהה ילכו בעקבותינו, שכן כבר קיבלנו מספר פניות בנושא. הדבר יעודד את ספקי החשמל הירוק להרחיב בצורה ניכרת את היקף הייצור ומגוון הפתרונות שהם מספקים. בנוסף, הקפדנו במסגרת המכרז לייצר פלטפורמה אשר תאפשר קידום מחקרים ושיתופי פעולה בתחום החדשנות הטכנולוגית. כמו כן, באוניברסיטה מספר חוקרים משמעותיים בתחום האנרגיה. באמצעות המכרז והמתקנים אשר יוקמו בקמפוס האוניברסיטה, אנו נוכל לאפשר לאותם חוקרים גם להעמיק את המחקרים שלהם בתחום ולפתח פתרונות בתחומי האנרגיה השונים".
באוניברסיטת תל אביב מסבירים כי עלות המכרז הינה כחצי מיליארד שקלים ל-12 השנים הקרובות, והוא כולל שלושה רכיבים מרכזיים: רכישת חשמל מספקים שמייצרים חשמל ירוק בהיקף של מעל 30 מיליון שקלים בשנה. בנוסף הקמת 14 מתקנים סולאריים חדשים לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית (PV). המתקנים יוקמו על גגות המבנים השונים באוניברסיטה ויצטרפו לשבעה מתקנים קיימים, כך שבסך הכל האוניברסיטה תייצר חשמל פוטו-וולטאית (PV) בהיקף של 2.8 MW, בהשקעה של 20 מיליון שקלים (מעבר ל-10 מיליון שקלים שכבר הושקעו בשלב הראשון) ועל שטח כולל של כ-18,000 מ"ר (המתקנים יוקמו על גגות המבנים: מרפאת שיניים, אדריכלות, גילמן, מיטשל, דן דוד, אולם הספורט, ספריות רפואה, מקצועות הבריאות, האקדמיה למוסיקה, בית המכונות, בנין שרת וחניון סמולראש).
כמו כן, האוניברסיטה תקים בשטחה שני מתקנים גדולים לאגירת חשמל אשר יאגרו חשמל בשעות היום וישמשו את האוניברסיטה לצריכת חשמל בעיקר בשעות הערב בקיבולת כוללת של כ-3 מגה-וואט לשעה. עלות הקמת מתקני האגירה כ-10 מיליון שקלים.
3 צפייה בגלריה
פנאלים סולארים על ספריית משפטים
פנאלים סולארים על ספריית משפטים
פאנלים סולארים על ספריית משפטים
(צילום: אוניברסיטת תל אביב)
הצוות אשר טיפל בהובלת המכרז כלל את פרופסור אבי קריבוס (הפקולטה להנדסה) ומנכ"ל החברה הכלכלית, המהנדס עופר לוגסי, לצד ייעוץ חיצוני של חברת גולן סולאר . חברי צוות המומחים שמיפה עבור המועצה הירוקה את כלל פליטות הפחמן בקמפוס כוללים בנוסף את: יו"ר הצוות פרופ' מרסלו שטרנברג (הפקולטה למדעי החיים), ד"ר ורד בלאס (בית הספר פורטר), ד"ר אורלי רונן (בית הספר פורטר) ואלון ספן מנהל מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט.
פרופ' קריבוס אמר: "המכרז הזה מהווה צעד משמעותי בתוכנית האסטרטגית של האוניברסיטה להפחתת פליטות. הסקר היסודי שביצענו בשנה שעברה הראה כי פליטת פחמן דו חמצני הקשורה לחשמל שאנו קונים כיום מתחנת כוח רגילה מהווה המרכיב המוביל בפליטות של האוניברסיטה, 42% מסך הפליטות. לכן יש חשיבות עליונה להפחית משמעותית את המקור הזה. במכרז אנו מעניקים ייתרון לספק שיוכל לתת חלק גבוה ככל האפשר של החשמל ממקורות מתחדשים, בעיקר אנרגית שמש. כמו כן המכרז כולל הגדלה משמעותית של ייצור חשמל עצמי על ידי לוחות סולאריים בתוך הקמפוס. במקביל, אנו מכינים תכנית אב לטווח ארוך שכוללת פעולות נוספות להפחתת פליטות באוניברסיטה, וגם ניטור ודיווח כך שההתקדמות שלנו לקראת אפס פליטות תהיה מדידה ושקופה לציבור".