להקה של בין ארבעה לחמישה דולפינים מהמין עב-שן קטלני נצפו בסוף השבוע מול חופי הרצליה. התיעוד הנדיר של תומר, אורי וזהר ממועדון "דרך הים" בהרצליה, הועבר דרך אפיליקציית SeaWatch של החברה להגנת הטבע, וממנה לעמותת דלפיס – למען היונקים הימיים בישראל.

השלושה סיפרו: "הדולפינים שפגשנו היו שונים מאלה שיוצא לנו להיתקל בהן בדרך כלל. הם היו כהים יותר, גדולים יותר ועם אף פחוס ועבה. כאלה מעולם לא ראינו. זה היה מרגש מאוד. ידענו שחשוב לדווח כדי שיכירו את התצפית".
ד״ר אביעד שיינין מדלפיס, ראש תחום טורפי-על בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה, אמר כי העב-שן הקטלני נדיר יחסית בים התיכון ומרבית התצפיות האחרונות שלו הן ממזרח הים התיכון. הוא קרוב המשפחה של הקטלן (האורקה) והוא דולפין מרשים מאוד באורך של כשישה מטרים, בצבע שחור פחם.
2 צפייה בגלריה
להקת עב-שן קטלני בביקור נדיר באזור
להקת עב-שן קטלני בביקור נדיר באזור
להקת עב-שן קטלני בביקור נדיר באזור
(צילום: אורי אגר)
"הדיווח המרגש שהועבר גם לדלפיס הינו הדיווח השני של להקת עב-שן קטלני עד כה בשנת 2023. דיווחי עב-שן קטלני בישראל אינם שכיחים ובדלפיס מתקבלים דיווחים בודדים בכל שנה. השינוי המעניין שאנו עדים אליו, הוא כי בעבר התצפיות היו רחוקות מהחוף ובשלוש השנים האחרונות ישנם דיווחים גם מקרבת החוף״, הוסיף ד"ר שיינין.
בחברה להגנת הטבע מציינים כי לאחרונה הושקה תוכנית אב חדשה להגנה על הים העמוק שצפויה להיכנס לתוקף עד שנת 2030 ועיקרה הגנה על 30% מהשטח הימי של ישראל. התוכנית אומצה על ידי השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, והוכנה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, אוניברסיטת חיפה, בית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני של אוניברסיטת חיפה, המכון לחקר ימים ואגמים לישראל, אוניברסיטת תל אביב ומוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט.
הדס גן-פרקל, רכזת אפליקציית SeaWatch ב"חצי הכחול" של החברה להגנת הטבע, הוסיפה כי תיעוד להקת הדולפינים מול חופי הרצליה ממחישה את המגוון הביולוגי הראוי להגנה בים הישראלי. "שטח האזור הכלכלי הבלעדי של ישראל, בים התיכון, נפרש על פני 21,000 קמ"ר ודומה בהיקפו לשטחה היבשתי של מדינת ישראל. מרחב זה, שכולו מוגדר ים עמוק, משמש דולפינים, לווייתנים, צבי ים ועוד מיני דגל, וכן כאזור הרבייה של טונה כחולת סנפיר וכרישי עומק. במרחב זה נמצאים בתי גידול מורכבים וייחודיים, אך למרות זאת, דווקא שם לחצי הפיתוח הולכים וגוברים: כוונות משרד האנרגיה להרחיב את חיפושי הגז ולהניח תשתיות לייצוא שלו, דיג הרסני וכוונות לפיתוח כלכלי נוסף, כמו אנרגיות מתחדשות וחקלאות ימית", היא אומרת.
2 צפייה בגלריה
להקת עב-שן קטלני מול חופי הרצליה
להקת עב-שן קטלני מול חופי הרצליה
עב-שן קטלני מול חופי הרצליה
(צילום: אורי אגר)
העב-שן הקטלני חי באוקיינוס ההודי, חלקו המזרחי של האוקיינוס השקט, ברצועות החוף של האוקיינוס האטלנטי, בים התיכון ובים הבלטי. הוא נחשב לשחיין מהיר ונמרץ מאוד, ומסוגל גם לקפוץ לגובה מתוך המים. הוא ניזון בטבע בעיקר מדגים ודיונונים בגדלים שונים.
בחברה להגנת הטבע מזכירים כי החל מאתמול (1 ביולי) חלה בים התיכון עונת הגיוס, שבה הדגים הצעירים מצטרפים אל האוכלוסייה הבוגרת, וניתן להבחין בעלייה חדה בשיעור הדגיגים שנידוגים בדיג מכמורת. לכן, החל מימים אלו ולמשך חודשיים בלבד, המכמורות בישראל אמורות לשבות מפעילות, ועמדת החברה להגנת הטבע היא שיש להשבית שיטת דיג הרסנית זו לצמיתות. אם בכל זאת צפיתם במכמורות בים, אנא דווחו על כך באפליקציית SeaWatch.
ראיתם יונק ימי? שמרו מרחק, צלמו ודווחו לעמותת דלפיס