בין התאריכים 15 ל-30 בינואר תתקיים, זו השנה ה-16, ספירת הציפורים השנתית של ישראל. בחברה להגנת הטבע והמרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר מזמינים את כל אזרחי המדינה לצאת ל-10 דקות לחצר הבית או לסביבה הקרובה, להסתכל ולזהות כמה שיותר מיני ציפורים, לתעד ולדווח באתר או באפליקציית eBird.
ספירת ציפוריםספירת ציפורים
ספירת ציפורים
(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
"אנחנו רגילים לשמוע את ציוץ הציפורים כרעש רקע בלתי מורגש, אבל אף אחד מאתנו לא רוצה לדמיין את העולם בלעדיהן. עכשיו בימי הסגר והקורונה, כשאנחנו מוגבלים ביציאה לשטחים הפתוחים, כולנו למדנו להעריך את הטבע העירוני ליד הבית ובפרט את ציפורי הבר שבחצרות ובגנים. בפעילות מיוחדת בהובלת החברה להגנת הטבע והמרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר, שתחל בעוד כשבוע וחצי, צפויים אלפי ישראלים לדווח על הציפורים שהם רואים בסביבתם הקרובה – מרפסת, גן ציבורי או שטח פתוח, בהתאם להנחיות הקורונה כמובן – במטרה להבין שינויים ומגמות באוכלוסיות הציפורים בישראל, שתסייע לאנשי המדע והטבע לשמור עליהן ולהבטיח שישרדו למרות השינויים הסביבתיים שיוצר האדם", אמרה ד"ר נירית לביא-אלון, רכזת מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע.
ילדות סופרות ציפוריםילדות סופרות ציפורים
ילדות סופרות ציפורים
(צילום: אורית אלמוג)
ילדים סופרים ציפורים ביקנעםילדים סופרים ציפורים ביקנעם
ילדים סופרים ציפורים ביקנעם
(צילום: גילי גליק)
לפי ממצאי הספירה של שנת 2020, המינים המדווחים ביותר הם עורב, צוצלת, יונת-הבית, בולבול ומיינה. בחברה להגנת הטבע מציינים כי מלבד הבולבול, שאר מינים משגשגים בעיקר בשל פעילות האדם, ולכן נפוצים מאד בישובים. המיינה, למשל, היא מין פולש שמקורו בדרום מזרח אסיה, ומאז תחילת הספירות מראה התבססות משמעותית בכל רחבי הארץ.
דרוריםדרורים
דרורים
(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
שלומית ליפשיץ מהמרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר סיפרה כי על פי המדענים שמנתחים את התוצאות, רשימת חמשת המינים הנ"ל השתנתה לעומת העבר. עד שנת 2017 נכלל דרור-הבית ברשימת חמישה המינים הנפוצים במבט ארצי, ואילו החל משנת 2018 החליפה אותו המיינה, דבר שייתכן ומעיד על שינויים שחלים במערכות האקולוגיות בישובים. "חשוב מאוד שהשנה נקבל דיווחים רבים, כדי להרחיב את הידע שלנו בנוגע לשינויים בתפוצת המינים", היא אמרה.
צופיתצופית
צופית
(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
מיינהמיינה
מיינה
(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
עורבעורב
עורב
(צילום: דב גרינבלט)
אז איך משתתפים? על מנת לדווח על ממצאי הספירה, יש להוריד את היישומון eBird (זמין להורדה למכשירי אפל ואנדראיד). לאלו המעדיפים לרשום על דף ורק לאחר מכן להכניס את הנתונים, ניתן גם להוריד ולהדפיס טופס לדיווח ידני באתר: https://www.teva.org.il/birdscount. באתר מצוי כל המידע, חומרי עזר למחנכים והסברים מפורטים. בנוסף לכך, ניתן למצוא בו גם את סיכומי הספירות מהשנים האחרונות וכן את כלל הנתונים הגולמיים שנאספו.