התיאור הזה יהיה מוכר לבעלי כלבים רבים: אתם פונים אל הכלב שלכם, אולי מבקשים ממנו לעשות משהו - לשבת, לתת יד - או אולי פשוט אומרים לו שהוא כלב טוב ויפה, והוא מסתכל עליכם בחזרה, ומטה את ראשו הצידה. התנועה הקטנה הזו היא חמודה להפליא, ומסתורית לא פחות. עד לאחרונה, כמעט לא נעשו מחקרים שבחנו מדוע הכלבים חשים את הצורך להסתכל עלינו על העוקם. במחקר חדש חוקרים מהונגריה לקחו על עצמם את המשימה הזו, ואף שעדיין לא הצליחו להגיע להסבר מלא של התופעה, הם כן מצאו רמזים שיובילו אליו. הממצאים שלהם מראים שהטיית הראש מתבצעת בעיקר כשהכלב מבין מה מבקשים ממנו, וקשורה כנראה לעלייה בריכוז והקדשת תשומת לב לדובר.
2 צפייה בגלריה
כלב מטה את ראשו
כלב מטה את ראשו
כלב מטה את ראשו
(צילום: מתוך המחקר)

מילה רלוונטית ומשמעותית

החוקרים הגיעו לנושא כמעט במקרה, בשעה שחקרו דבר אחר לגמרי: את היכולות של כלבים לזהות מילים, וספציפית את השמות של הצעצועים שלהם. החוקרים גילו שחלק קטן מהכלבים, אותם הם כינו לומדי מילים מחוננים (Gifted word learners), מסוגלים ללמוד עשרות שמות של צעצועים. באחד המחקרים שלהם הם ניסו ללמד שישה מאותם כלבים מחוננים, ועוד 34 כלבים אחרים, שמות של צעצועים חדשים. כל הכלבים שנודעו כבר קודם כלומדי מילים למדו אותם בקלות, אבל רק אחת מהכלבים האחרים הצליחה לעשות זאת. כל השאר הצליחו ללמוד שם אחד לכל היותר.
במהלך המחקר, הבעלים של הכלבים ביקשו מהם ללכת לחדר אחר ולהביא ממנו צעצוע מסוים. החוקרים שהסתכלו בסרטונים שתיעדו זאת, שמו לב שהכלבים שלמדו את השמות בהצלחה הגיבו פעמים רבות לבקשה בהטייה של הראש - בדיקה העלתה שהם עשו זאת ב-43 אחוזים מהמקרים. לעומת זאת, הכלבים שלא הצליחו ללמוד היטו את ראשם רק בשני אחוזים מהמבחנים.
2 צפייה בגלריה
    תביא את הכדור
    תביא את הכדור
תביא את הכדור
(צילום: shutterstock)
החוקרים מדגישים כי כל הכלבים שמעו את השם של הצעצוע פעמים רבות, כך שההבדל לא היה תלוי בהיכרות עם המילה. אבל נראה שהכלבים נטו יותר להטות את ראשם אם הכירו את השם וידעו מה הוא מציין. "נראה שיש קשר בין הצלחה בהחזרת הצעצוע הנכון והתדירות של הטיית הראש בשמיעה של השם", סיכמה שני דרור, אחת החוקרות. "לכן אנחנו מציעים שקיים קשר בין הטיית הראש לעיבוד של גירויים רלוונטיים ומשמעותיים".

כלב שמאלי, כלב ימני

ממצא נוסף שעלה מהמחקר הוא שלכל כלב יש כיוון מועדף אליו הוא מטה את הראש, לשמאל או לימין, ללא קשר למיקום של האדם שמדבר אליו. החוקרים סבורים שהעדפה זו עשויה להיות קשורה לחלוקת תפקידים בין שני הצדדים של המוח, כפי שקיים גם אצל בני האדם. מחקרים קודמים הראו שכלבים אכן מעבדים דיבור של בני אדם בעיקר בצד אחד של המוח, והצד משתנה בין כלב לכלב - אצל חלק זה הצד הימני ואצל חלק השמאלי. עם זאת, המחקר הנוכחי לא יכול לבסס את ההשערה הזו, כי החוקרים לא בדקו את הפעילות המוחית של הכלבים.
אם כך לא מעט מסתורין עוד אופף את ההתנהגות החמודה והמוזרה של חברינו הטובים ביותר. "השלב הבא הוא לשאול עוד שאלות כדי להבין מה המשמעות של הטיית הראש", אמרה מוניק אדל (Udell), חוקרת בעלי חיים שלא השתתפה במחקר, לאתר של כתב העת Science. "האם הטיית הראש יכולה לנבא יכולת ללמידת מילים? או אולי קשב, או זיכרון?" התשובות לשאלות האלו יצטרכו לחכות למחקרי ההמשך.
ד"ר יונת אשחר, מכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע