שפעת עופות התגלתה בלול תרנגולי הודו בקיבוץ צרעה שבשפלת יהודה. כך הודיע אחר הצהריים (יום ד') משרד החקלאות.
בהודעת המשרד נכתב כי המחלה התגלתה בחווה שבה ארבעה מבני לולים, שמאוכלסים ב-10,500 עופות. כלל הלולים בטווח של עד 10 ק"מ מהלול נמצאים בהסגר. עוד נמסר כי השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות ממשיכים לבצע ניטור אקטיבי בכל חוות הלולים שבאזור.
1 צפייה בגלריה
ארכיון
ארכיון
ארכיון
(צילום: משרד החקלאות ופיתוח הכפר)
על מנת למנוע את התפשטות המחלה, פועל משרד החקלאות בהתאם לנהלי העבודה הבינלאומיים של הארגון העולמי לבריאות בעלי החיים (woah) הנוגעים לטיפול בשפעת העופות.
משרד החקלאות קורא למגדלי ציפורי נוי ועופות חצר וכן לולי חופש, להחזיק את העופות בתוך מבנים, ולמנוע שוטטותם בשטח פתוח, ובכך להקטין את סכנת ההידבקות מעופות בר בעונת הנדידה.
במשרד החקלאות הזכירו כי בשנה שעברה, פקדו את ישראל 11 אירועי שפעת העופות, החל בנובמבר אשתקד בקיבוץ שלוחות, ולאחריו בחודשים בין נובמבר לינואר 2023 באותה שנה התגלו מקרים נוספים של שפעת העופות בבית חירות, בית הלוי, במושב בית חירות, במושב בית הלוי, במושב כפר מונש, בקיבוץ משמר השרון, בקיבוץ חצור, בקיבוץ עין צורים, בקיבוץ מגל ובמושב באר טוביה (שלושה מוקדים) שטופלו על ידי משרד החקלאות.
עוד נמסר כי בחודש ספטמבר 2023 היו שני מקרים של שפעת עופות בפינת חי במושב שדה יעקב ובלול בקיבוץ אלונים שטופלו על ידי משרד החקלאות.
משרד החקלאות מדגיש כי יש לצרוך בשר עוף וביצים שנרכשו אך ורק בנקודות מכירה ושיווק מסודרות. הביצים חייבות להיות מסומנות וארוזות בקרטון או בניילון מכל צד. בנוסף, יש לצרוך ביצים ובשר עוף רק לאחר שבושלו, נאפו או טוגנו היטב.