הישג גדול למדע הישראלי: מועצת CERN הודיעה היום (ו') על בחירתו של פרופסור אליעזר רבינוביץ' לנשיאה ה-24. פרופ' רבינוביץ' יחליף בחודש ינואר בתפקיד את ד"ר אורסולה באסלר מגרמניה, אשר מסיימת שלוש שנות כהונה. מדובר במינוי לשנה עם אפשרות להאריך אותו לשלוש שנים.
CERN, הממוקם בג'נבה, הינו המרכז הגדול בעולם לחקר מאיצי חלקיקים. המרכז הבינלאומי מעסיק מאות פיזיקאים מובילים מרחבי העולם, המבצעים ניסויים מדעיים במאיצי החלקיקים וחוקרים את הצדדים התאורטיים של פיזיקת החלקיקים. בארגון חברות 23 מדינות, בהן ישראל, המדינה החברה היחידה שאינה מאירופה. ישראל הצטרפה לארגון כחברה מלאה בדצמבר 2013, לאחר שנים רבות שבהן השתתפה רק כמשקיפה.
1 צפייה בגלריה
פרופסור אליעזר רבינוביץ'
פרופסור אליעזר רבינוביץ'
פרופסור אליעזר רבינוביץ'
(צילום: IHES.MCV)מדובר במרכז הגדול בעולם לחקר חלקיקים, שנוסד ב-1954. הארגון מפעיל מכלול של מאיצי חלקיקים, בראשם המאיץ הגדול בעולם מבחינת האורך, עלות ההקמה והאנרגיה שאליה מגיעים החלקיקים המואצים. הארגון פעול כמרכז בינלאומי המעסיק פיזיקאים מרחבי העולם, מהנדסים, טכנאים ואנשי מנהלה.
פרופסור רבינוביץ' הוא חוקר מוביל ומוערך במכון רקח לפיסיקה של האוניברסיטה העברית ויו"ר מכון des Hautes Études Scientifiques (IHES). הוא קיבל את הדוקטורט שלו בפיזיקה באנרגיות גבוהות במכון ויצמן בשנת 1974. פרופ' רבינוביץ' הינו חוקר בכיר באוניברסיטה העברית משנת 1977, והיה ראש מכון רקח לפיסיקה בין השנים 2005 עד 2012.
מאיץ החלקיקים cern

"כבוד גדול להיבחר ולהיות הנשיא של מועצת CERN, ארגון שבו נפגשים הרצון ליצור ידע לטובת האנושות כולה ושיתוף פעולה בינלאומי של כל החוקרים המובילים בעולם. אני גאה ונרגש להוביל את המחקר הכי מתקדם בעולם עם החוקרים המובילים בעולם", אמר פרופ' רבינוביץ' לאחר ההודעה על בחירתו.
ד"ר באסלר, שאותה יחליף בינואר, אמרה: "פרופ' רבינוביץ' הוא תיאורטיקן מבריק בתחומי המחקר המתקדמים ביותר. במהלך שנות נשיאותי, הזדמן לי לעתים קרובות להתדיין עם פרופסור רבינוביץ', שעצותיו ותרומותיו תמיד היו מועילות מאוד לניהול הדיונים המתמשכים. אני בטוחה כי המועצה ממנה נשיא מצוין, שדאגתו למדע היא בעלת חשיבות עליונה".
נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' אשר כהן, בירך גם הוא את פרופ' רבינוביץ': "אנו שמחים וגאים על בחירתו של פרופסור אליעזר רבינוביץ' לנשיא CERN. בחירתו של פרופסור רבינוביץ' לנשיא מוסד בינלאומי כל כך חשוב היא תעודת כבוד למדינה, לאקדמיה הישראלית ולאוניברסיטה העברית".