מקורו של התמר בארץ, והוא מוזכר כבר בכתבי ההסטריונים של יוון העתיקה. בשלהי ימי הביניים נכחדו התמרים מאדמת ישראל בשל סיבה שאינה ידועה, ועשו קאמבק רציני במחצית הראשונה של המאה העשרים כחלק מהניסיון הציוני להפריח את השממה ששררה כאן.
סילאןסילאן
סילאן
(צילום: Shutterstock)
מקור הסילאן בעיראק והוא הובא לארץ על ידי עולים בשנות הארבעים. אופן ההכנה שלו זה למעשה בישול של תמרים וסינונם. המרקם שלו נוזלי, טעמו עדין ומתוק יותר מדבש, ולהבדיל ממתיקים אחרים, ייחודי בכך שהוא מכיל כמות ניכרת של סיבים תזונתיים.
(צילום: יח"צ)
סילאן ביתי - מאיר אלאלוףסילאן ביתי - מאיר אלאלוף
(צילום: מאיר אלאלוף)
מכיוון שהתמרים הם מקור עשיר וזמין למינרלים רבים וויטמינים, גם הסילאן מהווה מקור עשיר וזמין למינרלים אלו. הוא מצטיין ביכולת שימור טבעית כך שהוא יכול להישמר ללא קירור ולא צריך לחשוש שיתקלקל. בעשור האחרון גילו מטבחי הגורמה את הסילאן - דבש התמרים - והוא הפך לחלק חשוב במטבח הישראלי המודרני ומשמש להמתקה של מאכלים וקינוחים. הוא מתאים לשימוש בבישול (ממולאים, מרינדה לבשר ועוד), אבל לא רק: אפשר בעזרתו גם להמתיק משקאות קרים או חמים, הוא יכול לשמש כתוספת לעוגות וגלידות וגם להחליף את המייפל בפנקייק.
כך תכינו סילאן במטבח שלכם בבית.
ביניים
המצרכים:
ק"ג תמרים מגולענים מזן מג׳הול
3 כוסות מים
סילאן ביתי - מאיר אלאלוףסילאן ביתי - מאיר אלאלוף
(צילום: מאיר אלאלוף)
סילאן ביתי - מאיר אלאלוףסילאן ביתי - מאיר אלאלוף
(צילום: מאיר אלאלוף)
סילאן ביתי - מאיר אלאלוףסילאן ביתי - מאיר אלאלוף
(צילום: מאיר אלאלוף)
אופן ההכנה:
  1. מניחים בסיר את התמרים והמים ומביאים לרתיחה, בעזרת כף עץ מועכים מעט את התמרים ומבשלים על להבה נמוכה כ-5 דקות.
  2. מניחים בד חיתול או מגבת דקה בתוך מסננת, מניחים את המסננת בתוך קערה ויוצקים את תוכן התמרים לבד החיתול. ממתינים כ-5 דקות שהנוזלים יינזלו לקערה, לוחצים בעזרת כף העץ על התמרים להגיר את הנוזלים,
  3. ולבסוף סוגרים את קצוות הבד, לוחצים וסוחטים היטב עד לניצול כל נוזלי התמרים. מעבירים את הנוזלים לסיר ומצמצמים על להבה נמוכה כחצי שעה עד לקבלת מרקם סמיך של סילאן. מצננים ומעבירים לצנצנת, שומרים בארון או במקרר.

ומה עושים עם התמרים שנשארו בבד?

אל תזרקו את תוכן התמרים שנשארו בבד חיתול: עם מה שנשאר תוכלו להכין עוגיות תמרים ואגוזים.
העבירו את התמרים לקערה וערבבו איתם אגוזים שבורים, פקאנים שבורים, פיסטוקים שבורים, מעט דבש, שוקולד או קקאו. ערבבו הכל עד שתקבלו עיסה דביקה. גלגלו את העיסה לגלילים ארוכים. עטפו בניילון נצמד והקפיאו למשך כשעתיים. הוציאו מהמקפיא וחיתכו לדיסקיות עבות וטעימות.
מאיר אללוף הוא השף והבעלים של מסעדת מריפוסה בקיסריה