"אי אפשר לומר שבעוד חודש יגיע החיסון. המסכה תישאר איתנו עוד הרבה זמן": פרופ' סיריל כהן, מומחה למערכת החיסון מאוניברסיטת בר אילן, מסביר הבוקר (א') כי הצהרת ענקית התרופות "פייזר" בנוגע להשלמת החיסון שלה, נובעת ככל הנראה מלחץ לקראת הבחירות בארצות הברית וכי הדרך להגעת החיסון לכלל האוכלוסייה עוד ארוכה.
"אפשר מבחינה מסויימת לשמוח", אומר פרופ' כהן באולפן ynet. אבל הם עוד לא אמרו שהחיסון מוכן. בפייזר אמרו שכל הניסויים צפויים להיגמר בתוך חודש ואז יוכלו בעצם להגיע למסקנה האם להמשיך הלאה ולבקש אישור לייצא אותו לאוכלוסייה".
"אנחנו עוד רחוקים מחיסון. היה לחץ על החברה לצאת עם ההצהרה הזו לפני הבחירות ולומר 'הנה, יש לנו חיסון'. במכתב של נשיא החברה אומרים שהם מקווים שלקראת חג ההודיה בארצות הברית יהיו תוצאות. אחרי התהליך הזה, הם מחוייבים להוציא 100 מיליון מנות לארצות הברית ולגרמניה ורק אז ליתר העולם. אנחנו צריכים להמשיך להיות זהירים כאן, אין ספק שהמסכה תישאר איתנו עוד הרבה זמן", אומר פרופ' כהן.
1 צפייה בגלריה
חברת פייזר
חברת פייזר
בקשה לאישור חירום של החיסון: רק בעוד חודש
(צילום: shutterstock)
בנוסף, הוא מבקש להזכיר כי כמו בכל חיסון אחר לקורונה עליו עומלים ברחבי העולם, האוכלוסיות הראשונות לקבל אותו יהיו אוכלוסיות בסיכון. "לא בטוח שיהיו מספיק מנות לכל האוכלוסייה. רק לקראת דצמבר יתחילו ייצור מוגבר, אבל מי שיקבל קודם את החיסון יהיו אוכלוסיות בסיכון וצוותי רפואה. לכן אנחנו צריכים להמשיך עם ההגבלות ולא להסתמך על חיסון".
ומה מיוחד בחיסון של חברת פייזר? פרופ' כהן מסביר שמדובר בחיסון גנטי שנחשב לבטוח וכי לא נרשמו תופעות לוואי בנסיינים. "החיסון מבוסס על חתיכה קטנה של חומר גנטי שנגזרת מהווירוס. כדי לשמור עליה בעת ההזרקה היא עטופה בחומר שומני, וכשהחומר מוזרק לגוף הוא גורם לו להאמין שמדובר בווירוס עצמו ולייצר תגובה חיסונית נגדו.
"זו טכנולוגיה שמאוד מזכירה את החיסון של מודרנה, יש שם כמה הבדלים דקים. היתרון הגדול הוא באמת שזה בטיחותי יחסית, כי אין שם וירוס, וכי אפשר לייצר את זה בצורה יחסית מהירה. אבל, מהצד השני, הנושא של ייצור ושינוע של החיסון הוא בעייתי. החיסון הזה דורש תנאים של הקפאה יחסית עמוקה של מינוס 70 מעלות, אז אני תוהה איך ישמרו על החיסון הזה במהלך השינוע. האם בכל מדינה ומדינה יוכלו באמת לשמר את זה".
מעל 90 חיסונים נמצאים כיום בשלבי ניסויים פרה קליניים, בהם נבדקת השפעתם, בטיחותם ויעילותם על בעלי חיים. בשלב הניסויים הקליניים המתבצעים בבני אדם, נמצאים כעת 29 תרכיבי חיסון. החברות שנמצאות בשלב 3 ואחרון, נערכות לסיום הפרק הקליני המעשי של חיסון הנחקרים עצמם. כך למשל, חברת מודרנה שפיתחה חיסון המצריך שתי הזרקות בהפרש של חודש זו מזו, צפויה לסיים את מתן החיסונים האחרונים בשבועות הקרובים. עד כה, חוסנו בשלב השלישי קרוב ל-30 אלף נבדקים.


גם החברות האחרות צפויות לסיים בתוך שבועות ספורים את מתן החיסונים האחרונים לנבדקים. כל חברה חיסנה בשלב שלישי כמה עשרות אלפי נבדקים. לאחר סיום החיסונים, יחלפו עוד כשלושה שבועות עד שהנבדקים יעברו בדיקת דם למדידת כמות הנוגדנים ותאי דם לבנים מסוג T שנוצרו בגופם נגד הקורונה.