ריאיון מיוחד עם ישראלית שנדבקה במוטציה הבריטית: הרגשתי שחרב עליי עולמי
(צילום: שחר גולדשטיין)

מחקר ראשון מסוגו מאז פרוץ מגפת הקורונה יתחיל בבריטניה בקרוב: 90 מתנדבים בריאים יודבקו בנגיף הקורונה במטרה להתחקות אחר כמות הנגיפים הגורמת להדבקה, ואחר אופי התחלואה בעקבות החשיפה למינונים שונים של הנגיף.
במחקר ישתתפו מתנדבים בני 18 עד 30, שייחשפו למינונים שונים של נגיף הקורונה בסביבה בטוחה ומבוקרת. הניסוי הראשוני אמור למצוא את הכמות המינימלית ביותר של הנגיף הגורמת לזיהום, תוך מעקב אחר הנדבקים, הפעילות החיסונית בגופם והתסמינים המתפתחים.
המעקב אחר הנבדקים יהיה צמוד לאחר חשיפתם לנגיף, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. הזן שישמש בניסוי הוא דווקא לא הזן הבריטי שהופיע לאחרונה, אלא אחד הזנים הוותיקים יותר שהיו שכיחים בבריטניה ובעולם כולו עד לאחרונה.
החוקר הראשי, ד"ר כריס צ'יו: "אנחנו מחפשים מתנדבים למאמץ המחקרי שלנו, שנועד להבין כיצד הנגיף מדביק אנשים וכיצד הוא מתפשט. באמצעות המחקר אנחנו מקווים להבין טוב יותר אלו חיסונים וטיפולים פועלים בצורה האופטימלית נגד הקורונה"
המחקר נתמך בהשקעה של 33.6 מיליון ליש"ט מממשלת בריטניה. משרד הבריאות הבריטי הקים אתר אינטרנט שבו ניתן לקבל פרטים על הניסוי, ודרכו אפשר להירשם. הוא פתוח רק לתושבי בריטניה. לאחר הניסוי הראשוני יקבלו חלק מהמתנדבים חיסונים שונים נגד קורונה, ותיבדק מידת ההגנה שלהם לנגיף, כמו גם ההגנה של מחלימים בניסוי מהדבקה מחודשת.
1 צפייה בגלריה
קורונה בתוך הגוף נגיף תוקף בני אדם
קורונה בתוך הגוף נגיף תוקף בני אדם
הניסוי הראשוני אמור למצוא את הכמות המינימלית ביותר של הנגיף הגורמת לזיהום, תוך מעקב אחר הנדבקים
( צילום: NIH)
בעבר נערכו מחקרים דומים בעקבות מחלות אחרות, ובהן כולרה ושפעת. חשיבותם של מחקרים כאלה היא מכרעת, שכן הם מאפשרים לשלוט טוב יותר במחלה, להתאים חיסונים באופן מדויק ואפילו לפתח תרופות נגד אותם מזהמים.
החוקר הראשי, ד"ר כריס צ'יו ממכללת אימפריאל קולג' בלונדון, אמר: "אנחנו מחפשים מתנדבים למאמץ המחקרי שלנו, שנועד להבין כיצד הנגיף מדביק אנשים וכיצד הוא מתפשט. באמצעות המחקר אנחנו מקווים להבין טוב יותר אלו חיסונים וטיפולים פועלים בצורה האופטימלית נגד הקורונה".