המדור בשיתוף מגדלי הים התיכון
יש דברים שרק אימהות מנוסות יודעות. המושג של הורות והגדרת האופן בו נראה ומתנהל התא המשפחתי עברו מהפכים לא קטנים בעשורים האחרונים. חלוקת התפקידים בין ההורים השתנתה בבתים רבים, וכך גם היחס לילדים הצעירים.
מרגריטה, ג'ודי, לאה ונורמה, דיירות מהבית בבת – ים של מגדלי הים התיכון, הן אימהות וסבתות גאות במיוחד הסכימו לתת המלצות לקיום זוגיות ומשפחה אחרי שנים של ניסיון.
עוד במדור 60 פלוס:

הנשים הנשים
מרגריטה רוזמן: "להיות חברים של הילדים"
(באדיבות: מגדלי הים התיכון)

מרגריטה: לא לכפות

מרגריטה רוזמן בת 78, אם ל-3 ילדים, סבתא ל-7 נכדים מבינה דבר או שניים בדרך לגידול ילדים. "מניסיוני אני מבינה שהדרך הטובה היא לכוון את הילדים - אבל לא לכפות. לתת לחיות ולסמוך על הילדים שהם יודעים לבד מה טוב בשבילם בצורה מאוד טבעית". היא אומרת היום.
"הבנות שלי דוגלות יותר בגישה של להיות חברים של הילדים שלהן, וזו גישה יותר טובה ממה שהייתה לי. הם באמת חברים, והילדים שלהם מתייעצים איתם בכל דבר. יש להם יחסים נהדרים."

הנשים הנשים
ג'ודי לוי: "לבחור את המלחמות"
(באדיבות: מגדלי הים התיכון)

ג'ודי: לא להתעסק בדברים קטנים

ג'ודי לוי, בת -68, אם ל-2 ילדים וסבתא ל-3 נכדות, "קודם כל לבחור את המלחמות, לא להתעסק בדברים הקטנים כי זה ממש לא שווה".
"להיות הרבה יותר פתוחים עם הילדים, לתת להם להיות עצמאיים ואת האפשרות ללמוד ולעשות עם הידיים. אני חושבת שזה נורא חשוב, והדור שלי קצת פחות עשה את זה."
הנשים הנשים
לאה אקסר: "בלי לצפות מבן/בת הזוג"
(באדיבות: מגדלי הים התיכון)

לאה: אל תעשו חשבונות

לאה אקסר, בת-94, אם ל-2 בנות, סבתא ל-5 נכדים וסבתא רבתא ל-9 נינים, "הבנות והנכדים שלי הם הורים טובים מאוד. ובכל זאת, יש דברים בהורות של עכשיו שהוא לא נכון".
"הבסיס הוא לא נכון, השותפות הזו המדודה שכל אחד יעשה חצי, זה לא נכון. זה גם מכניס את הילדים למתח. מי לא עשה, אבא לא עשה, אמא לא, מה החלק של מי."
הנשים הנשים
נורמה גבינט: "פינוק זאת לא מילה רעה"
(באדיבות: מגדלי הים התיכון)

נורמה: להבין שמדובר בדור אחר

נורמה גבינט בת -88 אם לשני ילדים, סבתא ל-7 נכדים וסבתא רבתא ל-3 נינות, "בגלל התנאים שבהם אני גדלתי, כשאני חושבת על זה היום אז פינקתי את הילדים כי חייתי בפחד. זה היה אחרי המלחמה. אחותי הייתה אומרת לי שאני מגזימה, אבל המחשבה שלי הייתה שאני לא יודעת מה יהיה מחר".
"כיום רוצים לתת, רוצים שיהיה להם כמה שיותר. זה דור אחר ואני מרוצה מזה."

צפו בברכות מסבא וסבתא - לשנה חדשה טובה, בריאה ונפלאה

(צילום: רענן כהן | עריכה: אודי גורן)


המאמר המלא בבלוג "מעניין פה! - מבית מגדלי הים התיכון"
המדור בשיתוף מגדלי הים התיכון