לפני הרבה שנים, כשהתחלתי את ההתמחות שלי בכירורגיה פלסטית, סרטן השד היה מחלה שהפלסטיקאים היו מעורבים בה רק במקרים ספורים. התפיסה הייתה שזו מחלה שהכירורגים והאונקולוגים צריכים קודם כל למגר אותה (זה עדיין נכון, כמובן), האישה תצטרך להחלים, לקבל טיפול כימותרפי או קרינתי ואחר כך, כשתבריא, "שתחליט אם היא רוצה לעשות שחזור". באותם ימים גם בכלל לא היה ברור לכירורגים אם השחזור עלול להסוות את הישנותה של המחלה שתבריא ואם בכלל כדאי לעשות שחזור בחזה המוקרן.
קראו עוד:
לשמחתי, 28 שנים עברו ותמונת המצב בארץ השתפרה מאוד מאז, כחלק מתופעות רחבות יותר של העצמת הנשיות, זכות המטופלת על גופה והשיפור בהנגשת המידע למטופלות. במקביל, חל גם שיפור טכני בניתוחים השונים, שהפך את הכירורגיה הפלסטית המשחזרת לחלק אינטגרלי של הטיפול במחלה מהיום הראשון של הגילוי.
אי אפשר להתכונן למכת הפטיש האיומה ביום בו מספרים לך שהשד שלך הפך ממרכז של נשיות, אימהות ומיניות לאויב המסכן חיים. היום הזה נותר נורא כשהיה אז, גם היום. השד הקרוב כל כך לליבן של הנשים, תרתי משמע, הפך לאיום מיידי וממשי על חייהן. אבל, וזהו אבל ענק, מסרטן השד אפשר להירפא ובזכות ניתוחי שחזור שד אפשר לצאת עם פגיעה צורנית ונפשית קטנות בהרבה מבעבר.
1 צפייה בגלריה
שחזור שד שדיים
שחזור שד שדיים
שחזור שד. פגיעה נפשית פחותה
(צילום: shutterstock)
במהלך שנות עבודתי פגשתי מאות נשים המתמודדות עם סרטן השד. את כולן אפיינו חרדה ואי ודאות. אפילו מנתחת אחת, בכירה ומנוסה מאד בטיפול באחרות, אשר ניהלה לבדה את כל ההחלטות וההתייעצויות הכרוכות בטיפול בה, מצאה עצמה לא פעם מבולבלת, מתלבטת בין העצות הרפואיות השונות ומלאת חשש וחרדה.
עכשיו שערו בנפשכם כי האישה, המצויה עדין בשלב ההתמודדות עם הבשורה המרה, נדרשת לבחור בין שפע העצות והמידע הרפואי. לפעמים מקבלת המטופלת מידע מנוגד וסותר מרופאים שונים. או אז, היא נזקקת לחוות דעת ראשונה ושנייה ושלישית, כדי לקבל החלטה.
לכן ההמלצה שלי היא שכל חולה צריכה לנסות כבר בשלב המוקדם ביותר של אבחון המחלה למצוא רופא המעורר בה אמון וביטחון ולסמוך עליו ועל המלצותיו. הסיבה הנפוצה ביותר למידע רפואי סותר היא ששתי התשובות נכונות. כך למשל השאלה אם הרופא ממליץ קודם על כריתה ואחר כך על קרינה, או להיפך, תהיה לרב תוצאה של ניסיונו האישי.

אמנות השחזור

אינני מתיימר להציג את המנתח הפלסטי כאיש המקצוע החשוב ביותר בטיפול בסרטן שד, נהפוך הוא. תפקידנו במיגור המחלה הוא שולי. על הטיפול בסרטן שד אמונים (לא לפי סדר החשיבות) רופאי ההדמיה אשר מאבחנים את הגידול, הפתולוגים הקובעים את האבחנה, האונקולוגים והמנתחים האונקולוגיים. רק בסוף שרשרת הטיפול נמצאים המנתחים הפלסטיים. התפקיד שלנו הוא להחזיר תחושת נשיות ושלמות הגוף לאישה שטופלה והיא בדרך להחלמה מלאה.
כאשר זקוקים לנו, אנחנו נמצא שם מתחילת הניתוח של הכריתה ועד לשחזור השד. ראשית, טרם הניתוח, אנו מציירים על השד את תוכנית הכריתה והשחזור. במהלך הניתוח נשתדל לסייע בידיו של הכירורג המבצע את כריתת השד, תוך שמירה על ה"אינטרסים" של הפלסטיקאי בשימור העור וקווי המתאר של השד. הכל מותנה כמובן בגודל הגידול, במיקומו ובקרבתו לעור או לאזור הפטמה והעטרה. הפלסטיקאי מתחיל את תפקידו בשחזור השד מיד עם סיומו של ניתוח הכריתה.
הטכניקות והשיטות לשחזור השד מבוססות על אחת משתי אפשרויות. הטכניקה הניתוחית הראשונה של שחזור השד מתאימה לכריתת שד שבה נשמר כל העור של השד, ובשחזור מתבצעת הנחת משתל שתפקידו למלא את עור השד שנותר בנפח ובצורה המתאימים. בשיטה השנייה מתבצע שחזור המתבסס על העברת רקמות מאזור אחר בגוף (בטן או גב או עכוז) ושילובן בשחזור השד שנכרת.
מדובר בפרוצדורה מורכבת. חשוב לזכור שני דברים! הראשון להתאים את הציפיות למציאות. צמד המילים "שד משוחזר" מעורר לעיתים ציפיות שווא. הניתוחים לשחזור שד לאחר כריתה מהווים התקדמות עצומה בכיוון של החזרת תחושת השלמות הגופנית והביטחון העצמי לגוף האישה, אבל גם השחזור המוצלח ביותר אינו יכול תמיד להשיב את המצב לקדמותו. זאת ועוד, בניתוחים לשחזור שד יש שיעור לא קטן של סיבוכים הפוגמים בתוצאה הקוסמטית של השחזור. סיבוכים אלה קשורים לכמה גורמים בלתי נמנעים, כגון מצבה הגופני של המטופלת בזמן שחלתה, הצורך בטיפול בהקרנות או בתרופות כימותרפיות, המפריעים מאוד לריפוי אזור הניתוח, מחלות רקע כמו סוכרת ועישון. הסיבוכים מתרחשים בשיעור מסוים מהמטופלות, גם אם הטיפול הניתוחי שלהן מצוין.
הדבר השני הוא שמרבית ניתוחי השחזור מחייבים גם טיפול ניתוחי להתאמת השד הבריא לתוצאה שהושגה בשד המשוחזר. הניתוחים בשד הבריא הם מקשת הניתוחים הקוסמטיים של השד ובהם הקטנה, הרמה או הגדלה של השד הבריא לשם התאמתו לשד שחלה ושוחזר. גם במקרה זה, התוצאה תלויה בגורמים רבים והמטרה היא להגיע לדמיון הרב ביותר בין השדיים.
הבשורה הטובה והחשובה היא שהניתוחים לשחזור שד ולהתאמת השד הבריא מצויים כולם בסל הבריאות, והאחריות לשלם על ביצועם מוטלת על כתפי המבטחים השונים. לפחות בשעה הקשה הזו של התמודדות עם המחלה, חשוב ונעים לדעת שקופות החולים והמבטחים הפרטיים חייבים ובדרך כלל גם נושאים ללא הערמת קשיים, באחריות לביצוע הטיפולים והניתוחים לטיפול בסרטן, בשחזור השד החולה ובהתאמה המתבקשת של השד הבריא.
אני שמח וגאה להיות חלק מהאבולוציה שהתחוללה במשך 20 השנים האחרונות במדינת ישראל בתחום ניתוחי שחזור השד. וכמו תמיד, לעולם לא מיותר לציין את חשיבות הבדיקה, הגילוי המוקדם והטיפול הרב מערכתי בסרטן השד.
פרופ' איל וינקלר, מנהל מערך הכירורגיה הפלסטית בבי"ח מעייני הישועה; לשעבר יו"ר איגוד הפלסטיקאים בישראל