ומה לגבי חיסונים לילדים? תמונת מצב
מומחים באולפן פרופ' סיריל כהן פרופ' גרוסמן צחי
(צילום: ירון ברנר)
לראשונה אותר בישראל מקרה הדבקת עובר בנגיף הקורונה – שנפטר. בבית החולים אסותא באשדוד, בו אירע המקרה, אישרו: העובר לא שרד ומת לאחר שנדבק בנגיף. במשרד הבריאות אישרו כי לא נתקלו עדיין בהדבקה מוכחת של עובר.
בסוף השבוע הגיעה אישה בשנות העשרים לחייה לבית החולים באשדוד כשהיא בשבוע ה־25 להריונה. זאת בעקבות אבחנה שקיבלה בקופת החולים: לעובר לא נמצא דופק ועליה לעבור לידה שקטה.
1 צפייה בגלריה
אסותא אשדוד
אסותא אשדוד
אסותא אשדוד. אישרו את פרטי האירוע
(צילום: גדי קבלו)
במקביל, התלוננה הצעירה, תושבת הדרום ואם לשניים, על תסמיני קורונה, אך לא נבדקה בקופת החולים. בבית החולים נוהגים לערוך בדיקות לנגיף לכל אישה הרה – והיא נמצאה חיובית. לאחר הלידה השקטה נבדק גם העובר המת, ונמצא גם הוא חיובי לנגיף. עד כה נרשמו לידות שקטות של נשים חולות קורונה, אך כאמור לא אותרה הדבקה לעובר.
רק שבועיים לפני הלידה השקטה עברה האישה סקירת מערכות. הריונה, כמו גם העובר, נמצאו תקינים. בבית החולים הבהירו כי לו הייתה האישה מתחסנת – בסבירות גבוהה לא הייתה נדבקת.
"המשמעות של ההדבקה כעת היא דרמטית לאור האובדן האישי הגדול", סיפרה האם, "למרות שהקפדתי לשמור ככל הניתן, ההדבקה מקבלת כעת נופך קשה ומורכב. קיימת חשיבות אדירה להתחסן, לשמור כמה שאפשר על היקרים לנו מכל. אני רוצה להודות לצוות הרפואי שהיה שם עבורי, עזר ותמך".
"זה מקרה מאוד חריג", אומר ד"ר טל ברוש, מנהל היחידה למחלות זיהומיות באסותא אשדוד, "אנחנו בדרך כלל לא רואים עוברים חיוביים לקורונה. מצאנו תיאורים בודדים של מקרים דומים מהעולם בספרות המחקרית, בין היתר בברזיל. אצלנו היו שלוש לידות שקטות של נשים עם קורונה, בשתיים לא מצאנו קורונה ובזו כן. העובר נדבק דרך השליה ובמידה מאוד גבוהה של ודאות מת בגלל קורונה".
ד"ר ברוש מוסיף: "נשים שנדבקו במהלך ההיריון הן בסיכון יותר גבוה לחלות במחלה קשה. במקרה הזה יש סיכון נוסף שהוא מהותי – הנגיף יכול לעבור דרך השליה, להדביק את העובר ולגרום למוות שלו. האישה לא הייתה בסוף ההיריון אלא באמצע. לו הייתה מתחסנת בשליש הראשון או השני, התחלואה הזו הייתה נמנעת".
ד"ר יוסי טובבין, מנהל מחלקת חדרי לידה ויולדות באסותא אשדוד, שטיפל באישה, מוסיף: "ארבעה ימים לפני הגעתה אלינו היא הרגישה תסמינים שבדיעבד היו של קורונה. יום לפני הפנייה אלינו היא הפסיקה להרגיש את העובר, והרופא שלה בקהילה איבחן שהוא אכן מת. יילדנו אותה בסוף השבוע, ולאחר שהעובר נולד גילינו שאכן היא נמצאה חיובית. גם העובר נמצא חיובי. לקחנו דגימות מהשליה שנמצאו חיוביות. מדובר בהדבקה תוך־רחמית של העובר, שעלולה לגרום לזיהום בשליה ולמוות. זהו אירוע נדיר משום שעובר נדבק בקורונה בדרך כלל לאחר הלידה, כתוצאה ממגע עם האם. העובדה שהצלחנו לגלות שהיה חיובי כבר ברחם מעידה בסבירות גבוהה שמת מקורונה".
אין כיום חובה לקיים בדיקות קורונה לנשים שמגיעות ללדת. "אנחנו מציעים לכלל בתי החולים לקיים אף הם דגימה לכל יולדת וכך לדאוג ולהבטיח את שלומם ובריאותם של שאר היולדות", אמרו באסותא אשדוד.