(צילום: אביהו שפירא, משי בן עמי, ירון ברנר)

מניין חולי הקורונה בישראל הגיע הבוקר (ב׳) ל-1,238, מתוכם 24 במצב קשה. מערכת הבריאות כורעת תחת הנטל ומנסה להתמודד עם מגפת הקורונה, אליה, על פי העדויות בשטח, היא איננה מוכנה. למחסור השוטף בכוח אדם מתווסף עכשיו גם מחסור חמור בציוד, בכלל זה ציוד מיגון לצוותים הרפואיים ומכונות הנשמה לחולים קשים.
כדי לתמוך במערכת הבריאות, יזמה חברת ׳גרופוניקס׳ ובראשה המנכ״ל ליאור הסל, מכונת הנשמה פשוטה וזולה שיכולה להציל מאות בני אדם. בריאיון לאולפן ynet, סיפר הסל כי עובדי החברה, שבדרך כלל עסוקים בלגדל ירקות בצורה הידרופונית, מתמקדים אך ורק בלפתח את מכונת ההנשמה. ״אנחנו פועלים מהחשש שלא יהיו מספיק מכונות הנשמה בארץ. לצורך פיתוח מכונת הנשמה מאולתרת, גייסנו את מנהלי מחלקות ההרדמה וההנשמה בבתי החולים רמב״ם ושערי צדק״.
1 צפייה בגלריה
מכונת הנשמה יכולה להציל חיים: החשש - מחסור במערכת הבריאות
מכונת הנשמה יכולה להציל חיים: החשש - מחסור במערכת הבריאות
מכונת הנשמה יכולה להציל חיים: החשש - מחסור במערכת הבריאות
(צילום: shutterstock)
הסל מסביר כי המכונה למעשה מתבססת על הפעלת מערכת הנשמה ידנית של חובשים. ״למערכת ההנשמה הזו קוראים אמבו, ואיתה אפשר להנשים במצבי חירום״. המכונה, הוא מסביר, מתפקדת כ״יד״ שאינה מתעייפת, וממשיכה לפמפם אוויר אל קנה הנשימה של המחובר אליה.
כדי להתחיל לייצר את המכונה, מספר הסל כי נדרש מימון ואישור של משרד הבריאות. ״לא צריך הרבה מימון״, הוא מסביר, ״אפשר לבנות את המכונה ב-200 דולר. בשבוע אפשר לייצר מאות אלפים כאלה. מבחינת אישורים נצטרך את משרד הבריאות. המערכת העיקרית בה אנחנו משתמשים, האמבו, עברה את כל האישורים והיא תקנית. מה שאנחנו עושים זה בסך מייצרים לה יד שתפעל במקום חובש. את כמות החמצן ואת עוצמת הלחיצה אפשר לכוון באמצעות תוכנה, זה הכל״.