עוד כאב ראש רציני למשרד הבריאות: שבעה אזרחים הגיעו בשבועיים האחרונים למרכז הרפואי סורוקה בבאר־שבע ואובחנו עם חיידק הליגיונלה, שמצוי בעיקר במערכות מים סגורות. כל השבעה, שסבלו מדלקת ריאות המאפיינת את ההידבקות בחיידק, הם תושבי דימונה ‑ ובבית החולים מזהירים מפני התפרצות אפשרית בעיר.
שלושה מתוך השבעה אושפזו בטיפול נמרץ במצב קשה עד כה, ושניים מהם עדיין מאושפזים בטיפול נמרץ. יתר החולים מאושפזים במחלקות הפנימיות של בית החולים במצב בינוני וקשה. מדובר בשלוש נשים ובארבעה גברים בגילים 80-51, המתגוררים בבתים שונים. עיריית דימונה הסבירה בתגובתה כי היא מבצעת חקירה אפידמיולוגית מעמיקה על מנת לאתר את מקור ההדבקה בחיידק.
2 צפייה בגלריה
בית החולים סורוקה בבאר שבע
בית החולים סורוקה בבאר שבע
שבעה אושפזו בבית החולים בגלל חיידק הליגיונלה
(צילום: shutterstock)
"מדובר בחיידק שהוא לא מאוד אופייני לאזור שלנו", מסביר ד"ר ליאור נשר, מומחה למחלות זיהומיות בבית החולים. "החיידק חי במערכות מים סגורות כמו מזרקות, ג'קוזי, בריכות ללא כלור, מאגרי מים על בניינים ישנים ובמים פושרים וללא כלור. יש המון זנים של ליגיונלה וכשהוא גורם לתחלואה היא בדרך כלל באה לידי ביטוי בצורה של התפרצות". ההדבקה בנגיף נעשית באמצעות נשימה של אדי המים, כך שבני אדם לא יכולים להדביק זה את זה אלא באמצעות חשיפה לאותם מאגרי מים.
התסמין העיקרי של החיידק הוא דלקת ריאות, אך סימנים מקדימים עלולים להיות שלשולים, חום וכאבי שרירים. הטיפול במחלה נעשה בעיקר באמצעות מתן אנטיביוטיקה. "אין לנו ספק שיהיו עוד מקרים", אומר נשר. "אנחנו לא מוצאים את הקשר, ומשרד הבריאות מנהל חקירה אינטנסיבית בנושא. יש משהו בדימונה שהדביק אותם. זה יכול להיות כל אחד ממצבורי המים, וכל השבעה הגיעו עם דלקת ריאות קשה".
(צילום: ירון ברנר)

"לא מבינים איך סבתא נדבקה"

אחת מהן, היא סבתה של אדווה זוהר, רוסה רחמנה בת ה-80. בני משפחתה מספרים: "רק לפני שבוע וחצי היא התחילה להרגיש לא טוב, אשפזו אותה ואמרו לנו שיש לה דלקת ריאות. התחילו עם טיפולים ואנטיביוטיקה ואחרי יומיים בלי חום שיחררו אותה הביתה. יום אחרי כן מצבה שוב הידרדר, חשבנו שזו עדיין דלקת ריאות. אחרי יומיים שהייתה מאושפזת, קיבלה כל מיני חומרים לווריד, ורק אח"כ שהעבירו אותה לטיפול נמרץ והרדימו אותה והנשימו אותה – רק אחר כך אמרו לנו שמדובר בחיידק הזה.
"אנו עדיין לא יודעים מה הסיבה ומאיפה מגיע. כרגע שותים מים מינרליים. יצרו איתנו קשר מסורוקה, מהמחלקה של החיידקים הזיהומיים ומעדכנים אותנו איך לעשות ומה לעשות עד שיהיה משהו ברור. כי כרגע שום דבר לא ברור, הכל באוויר, כל אחד אומר משהו אחר".
2 צפייה בגלריה
ליגיונלה סבתא
ליגיונלה סבתא
רוסה עם הנכדים לפני שחלתה
בבית החולים עברו החולים בדיקה לגילוי ליגיונלה שנעשית באמצעות בדיקת שתן ובדיקת מטוש (PCR), בדומה לבדיקת קורונה. נשר מסביר: "אנחנו רואים מקרה אחד או שניים בבית החולים שלנו, וגם זה נדיר. זה משהו שאנחנו לא רואים אותו בשכיחות מאוד גבוהה, וכזאת התפרצות לא ראינו כבר כמה שנים טובות. לדעתי יש גורם מזוהם באזור העיר דימונה. הגברנו ערנות והודענו לכל הרופאים במיון להיות ערניים למחלה ולתסמיניה, על מנת לבדוק האם יש עוד מקרים כאלה. צריך למצוא את מקור הזיהום ולחטא בהתאם".
מתחילת השנה ועד לסוף חודש אוקטובר אובחנו 92 מקרים של החיידק, לא כולל המקרים שאובחנו בסורוקה. לשם השוואה, מדובר בעלייה חדה לעומת 2019, אז אובחנו 76 מקרים בלבד. הצטברות של מקרים באזור גיאוגרפי אחד נחשבת לחריגה ונדירה. באתר משרד הבריאות מצוין כי "לרוב יש מקרים בודדים של מחלת הלגיונרים שאין ביניהם קשר, אבל לעיתים מתרחשות התפרצויות הקשורות במקור חשיפה משותף".
מעיריית דימונה נמסר בתגובה: "לאחרונה נחשפו עיריית דימונה ומחוז הדרום של משרד הבריאות למספר מקרים שבהם מספר תושבים מדימונה חשו ברע כתוצאה משתיית מים מזוהמים לכאורה ואושפזו לטיפול רפואי. לכשנודע הדבר, משרד הבריאות הגיע לדימונה וערך במקום חקירה אפידמיולוגית עמוקה, ואף נטל דגימות לצורך בדיקה. במקביל נערכות בדיקות נוספות משותפות הן עם בית החולים סורוקה והן עם כל קופות החולים בעיר. מדובר בחקירה מורכבת מאוד, כאשר לא ידוע על מקור מסוים שאחראי לאותו זיהום לכאורה. לפיכך החקירה תימשך מספר ימים ואף יותר. ראש עיריית דימונה בני ביטון הנחה את הגורמים הנוגעים בדבר מטעם העירייה לעקוב אחר ההתפתחויות ולעדכן אותו".
ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "ללשכת הבריאות המחוזית דווחו שבעה מקרים של חולי ליגיונלה המאושפזים בבית החולים סורוקה. חקירת המקרים עדיין בעיצומה".