התאומות שהופרדו יוצאות הביתה
(דוברות סורוקה)
יוצאות הביתה לא מחוברות: כחודש לאחר שעברו ניתוח נדיר להפרדתן בבית החולים סורוקה, השתחררו היום (ה') התאומות לביתן.
הניתוח להפרדת התאומות בנות השנה בוצע לפני כחודש. הן לוו על ידי צוותים רפואיים של בית החולים במשך כשנה עד לביצוע הניתוח, שנעשה בשילוב עם מומחים בינלאומיים. השתיים צפויות להיות במעקב רפואי שכולל מעטפת מקצועית וליווי של צוותים מתחומים שונים גם לאחר שיחרורן.
6 צפייה בגלריה
תאומות סיאמיות יוצאות הביתה
תאומות סיאמיות יוצאות הביתה
ד"ר מיקי גידון עם התאומות
(צילום: דוברות סורוקה)
כך התבצע הניתוח:
ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה, סיפר בהתרגשות: "צוותים רבים בסורוקה נרגשים מיום זה יחד עם המשפחה. זוהי תחושת סיפוק אדירה לכל מי שהיה שותף בתהליך. ליווינו את התאומות עוד במהלך ההריון של האם, לקראת הניתוח, ובחודש האחרון באשפוז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים ובמחלקת כירורגית ילדים ונהיה עבורן עוד הרבה אחרי".
6 צפייה בגלריה
תאומות סיאמיות יוצאות הביתה
תאומות סיאמיות יוצאות הביתה
אחת התאומות במהלך ריפוי בעיסוק
(צילום: דוברות סורוקה)

נולדו מחוברות בחלק העורפי של הראש

התאומות, בנות השנה, נולדו בבית החולים סורוקה בחודש אוגוסט בשנה שעברה, כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו.
עשרות אנשי צוות ליוו את המשפחה מרגע הלידה ועד ליום הניתוח וגם במהלך האשפוז שלאחריו. לקראת לידתן המורכבת נעשתה הכנה שכללה צוותים רבים מהחטיבות הרפואיות השונות בסורוקה: מרכז סבן למיילדות, מרכז סבן לרפואת ילדים ובהם צוותים נאונטולוגים, אנשי הרדמה ודימות. צוותים מהחטיבה הכירורגית וחדר ניתוח, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית וצוותי לוגיסטיקה שנערכו במשך חודשים ארוכים במעין "פקודת מבצע" לקראת יום ניתוח ההפרדה שנעשה במספר שלבים.
לאחר חודשים בהם עברו התאומות בדיקות מקיפות והכנה לקראת הניתוח הנדיר שעבר בהצלחה, הן אושפזו כחודש ביחידה לטיפול נמרץ ילדים ובהמשך במחלקה לכירורגיית ילדים לצורך מעקב והמשך טיפול שנדרש לאחר הפרוצדורה המורכבת שעברו.
6 צפייה בגלריה
תאומות סיאמיות
תאומות סיאמיות
כך הן היו לפני ניתוח ההפרדה
(צילום: דוברות סורוקה)
לניתוח ההפרדה קדם שלב של ניתוח להכנסת בלון (Expander) מתחת לקרקפת לצורך יצירת עודף עור שישמש לסגירה וכיסוי האזור לאחר ההפרדה. ניתוח זה בוצע באפריל 2021 כשהתאומות עדיין מחוברות.
ניתוח ההפרדה עצמו התקיים לפני קצת יותר מחודש וארך למעלה מ-12 שעות, עשרות אנשי צוות מבית החולים השתתפו ולקחו חלק בהכנות הרבות ובביצוע.
הצוות המולטידסיפלינארי השתמש במודלים תלת מימדיים ומודלים של מציאות מדומה (VR) שדימו בצורה אמינה ומדויקת ביותר את מכלול המורכבות של החיבור של כלי הדם, קרומי המוח, עצמות הגולגולת והעור של השתיים ואפשרו לבצע עשרות חזרות וסימולציות של הניתוח על שלביו המורכבים.
6 צפייה בגלריה
תאומות סיאמיות
תאומות סיאמיות
ההדמיה לפני הניתוח
לאחר שהתבצעה ההפרדה של כלי הדם בהצלחה, התבצעה הפרדה של העצמות ואז התפצל הצוות לשני צוותים שעבדו בחדרי ניתוח נפרדים לביצוע שחזור הגולגולת וסגירת העור של כל אחת מהבנות.
6 צפייה בגלריה
התאומות לאחר הניתוח
התאומות לאחר הניתוח
התאומות לאחר הניתוח
(צילום: רועי עידן)
ד"ר גידון: "לאחר הניתוח אושפזו התאומות כחודש ימים לצורך המשך טיפול ומעקב שבמהלכם הן התאוששו בצורה טובה וללא סיבוכים. במהלך אשפוזן עברו התאומות בעיקר טיפולי פיזיותרפיה להדבקת הפער המוטורי שכן עד הניתוח הן לא יכלו להסתובב על הבטן או להתיישב כל עוד היו מחוברות. היום הן כבר מתהפכות והתאומה הדומיננטית יותר אפילו התחילה לשבת.
"מהלך אשפוזן כלל בעיקר בדיקות מקיפות מולטי דיסיפלינריות על ידי צוותים של המכון להתפתחות הילד וצוותי מחלקת אף-אוזן-גרון ובדיקות שמיעה במכון השמיעה, הערכות אורטופדיות, וכאמור, טיפולים פיזיותרפיים אינטנסיביים במכון להתפתחות הילד.
"הבנות צפויות להמשיך בתהליך השיקומי האינטנסיבי גם לאחר שחרורן ובנוסף להמשיך במעקב סדיר ותכוף בסורוקה. ייתכן ובהמשך הן יזדקקו לניתוחים נוספים בעיקר ניתוחים אסתטיים של מבנה הגולגולת".
6 צפייה בגלריה
תאומות סיאמיות יוצאות הביתה
תאומות סיאמיות יוצאות הביתה
נפרדות מהצוות
(צילום: דוברות סורוקה)
הוא הוסיף ואמר: "ההבנה שהפרוצדורה המורכבת שעברו משפיעה באופן משמעותי על העתיד שלהן מחזקת אותי ואת כל הצוותים שהיו שותפים למהלך הנדיר הזה".
ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה סיכם ואמר: "אני מאחל לתאומות ולבני משפחתן רפואה שלמה ואריכות ימים, אנחנו נמשיך להיות כאן בשבילן".
ההורים הנרגשים נפרדו מהצוות והודו לכולם על המאמץ, הליווי והנתינה האין סופית של כל הצוותים לכל אורך הדרך.