בשיתוף סופר-פארם פרופשונל
זה יכול לקרות לכל אחד ואחת מאיתנו בכל שלב בחיינו הבוגרים, מהנערות ועד גיל המעבר. אנחנו קמים בוקר אחד ומבחינים בכתם או במספר כתמים חומים על הפנים, הידיים או חלקים אחרים בגוף. ממה נוצרים הכתמים והאם הם ברי טיפול?
כתמי פיגמנטציה חומים בעור מכונים בעגה הרפואית היפרפיגמנטציה. "מדובר במצב שבו נוצר עודף של פיגמנטים על העור, ולא רק על הפנים - זה יכול להיות בכל אזור בגוף", מסביר הרוקח רפאל פרחי, מנהל מעבדת סופר-פארם פרופשונל להכנות רוקחיות.
1 צפייה בגלריה
מלזמה פיגמנטציה בעיות עור
מלזמה פיגמנטציה בעיות עור
פיגמנטציה. למה הם מופיעים?
(צילום: Shutterstock)
פרחי מבהיר כי היפרפיגמנטציה הינה מטרייה רחבה של הפרעות בעור שלכל אחת הטיפול המתאים לה.
הגורם העיקרי לקביעת צבע העור הינו תכולת פיגמנט המלנין במלנוציטים. תפקיד המלנין: קו הגנה ראשון בפני קרינת השמש, מהווה את מסנן הקרינה הטבעי של העור.
מה גורם להיווצרות התופעה המכונה "היפרפיגמנטציה"? הצטברות עודפת של "מלנין" על פני העור.

להיפרפגמנטציה 4 סוגים עיקריים:

1. נמשים: כתמים חומים, קטנים בגודלם , מופיעים בגיל הילדות נוטים להתכהות בחשיפה לשמש ולהתבהר במהלך החורף.
2. מלזמה: נגרמת משינויים הורמונליים, הריון, נפוצה בגיל הפוריות. מתבטאת כפיגמנטציה חומה המופיעה בעור המצח, הלחיים , האף והשפה התחתונה . מוגדרת כמחלה כרונית ויש לטפל באופן קבוע .
3. היפרפגמנטציה בעקבות דלקת או טראומה לעור: לאחר פציעה, כוויות, פצעי אקנה, פרוצדרות קוסמטיות, הסרת קעקועים . השמש מהווה גורם החמרה משמעותי לסוג זה.
4. נזקי שמש : חשיפה כרונית לשמש, מתבטאת בגילאי 45 ומעלה, שכיחה יותר בבעלי עור בהיר.

מלייזר ועד פורמולות בהתאמה אישית: איך מטפלים בכתמים?

ד"ר שלקוביץ מציין כי כל סוגי ההיפרפיגמנטציה ניתנים לטיפול, ורצוי לפנות לרופא עור על מנת לקבל אבחון נכון של סוג ההפרעה, ודרכי הטיפול האפשריים. לפעמים, הוא מציין, אין צורך כלל בטיפול. "למשל, במקרים של כתמי פיגמנטציה לאחר דלקת או טראומה לעור. "הכתמים האלו נעלמים עם הזמן ודרך הטיפול הטובה ביותר היא סבלנות, הגנה מפני השמש ומי שרוצה – גם מריחת מייק אפ. מי שדחוף לו לטפל בכתמים, יכול לעשות זאת באמצעות חומרים מבהירים, אבל צריך לקחת בחשבון שלעיתים בשלבים הראשונים של השימוש, הפיגמנטציה מתכהה עקב גירוי בעור".

כיצד מתבצע תהליך האבחון והתאמת הטיפול?

"אני בוחן את הפיגמצינטציה, מגדיר איזה סוג הוא, שומע מהמטופלת או מהמטופל את ההיסטוריה שלהם, האם השתמשו בתכשירים מסוימים ומה הייתה התגובה. אני שוקל את כל הגורמים ומציע את הטיפולים הכי מתאימים".
ד"ר שלקוביץ מציין כי הטיפולים בהיפרפיגמנטציה נחלקים כיום לשלוש קטגוריות עיקריות: מכשור, טיפולים כימיים ותכשירים למריחה.
המכשור, שכולל בתוכו כל מכשיר מבוסס אנרגיה כמו טיפולי הלייזר השונים, מתאימים לכל סוגי הפיגמנטציה – נמשים, כתמי שמש, כתמים שלאחר טראומה לעור ומלזמה. האחרון, מדגיש ד"ר שלקוביץ, יכול להיות מאתגר יותר לטיפול. "המלזמה היא בעיה עקשנית. לרוב, אנשים שעושים לייזר צריכים להשתמש באופן קבוע בתכשיר למריחה על מנת למנוע את חזרת הפיגמנטציה. כנ"ל לגבי טיפול בנמשים. לכן, לרוב, לאנשים עם ההפרעות האלו אני ממליץ להשתמש רק בתכשירים למריחה".
הטיפולים הכימיים כוללים מספר שיטות של קילוף שכבות העור החיצוניות, אחת מהן היא הפילינג. "בשיטה הזו מקלפים את שכבת העור עם הפיגמנטציה ומשמרים אותה באמצעות קרמי הבהרה. הפילינג מתאים למי שרוצה תוצאה מהירה ברמה של כמה ימים או שבועות. החיסרון של השיטה הזו הוא שהיא עלולה לגרום לכתמים קשים יותר ולצלקות אם משתמשים בריכוזים גבוהים". שיטה כימית נוספת היא חנקן נוזלי. "מדובר בספריי קר שמכיל חנקן. הפעולה כרוכה ביצירת כוויה מבוקרת בעור וכתוצאה מכך לקילוף העור. השיטה הזו מתאימה לטיפול נקודתי בכתמי שמש. היא גם משמשת להסרת נגעים טרום סרטניים".
הטיפול בתכשירים למריחה הוא הנפוץ ביותר בקרב כל סוגי ההיפרפיגמנטציה, אומר ד"ר שלקוביץ. "אנחנו בדרך כלל משתמשים במספר תכשירים עם חומרים פעילים להבהרת כתמים ולהורדת ייצור המלנין כמו הידרוקינון, רטין A, חומצה קוג'ית, הידרוקורטיזון וכדומה".
אם לאחר שימוש באחד מהתכשירים למריחה, המכילים את החומרים הפעילים, מצב הכתמים אינו משתפר, ניתן ליצור שילובים מותאמים אישית בהכנה רוקחית באמצעות מרשם. "השילוב הקלאסי שתואר בספרות נקרא תערובת קליגמן על שם ממציאו. בנוסחה המקורית היו שלושה מרכיבים, ועם השנים הנוסחאות השתכללו. היום כל רופא, לפי הבנתו וניסיונו, יכול להרכיב תכשירים עם ריכוזים מותאמים אישית. היתרון של ההכנה הרוקחית הוא שניתן לשלב הרבה חומרים בתכשיר אחד לפי צרכיו של המטופל".

איך מתאימים הכנה רוקחית?

"הכנות רוקחיות הן שם כולל לתרופות שנרקחות על ידי שילוב של מספר חומרים פעילים בהתאמה אישית", מסביר פרחי. "חיי המדף של ההכנות הרוקחיות קצרים יותר בגלל השילוב בין המרכיבים הפעילים, ולכן הן נרקחות על ידי רוקחים במרכז להכנות רוקחיות תחת התקנים והנהלים המחמירים של משרד הבריאות.
ההכנות הרוקחיות לטיפול בכתמי פיגמנטציה, מסביר פרחי, באות בדרך כלל בצורת קרם למריחה והן מתאימות למגוון סוגי ההיפרפיגמנטציה. היתרון שלהן שהן מותאמות אישית לסוג העור וסוג ההיפרפיגמנטציה של המטופל/ת. "ישנן שש פורמולות קבועות שמדורגות על פי ריכוז החומרים הפעילים. מלבד זאת, אנחנו גם רוקחים פורמולות שאינן קבועות והרופא המטפל, על פי שיקול דעתו, קובע את ריכוז החומרים הפעילים.
אופן השימוש בהכנות הרוקחיות, אומר פרחי, זהה לכל תכשיר אחר למריחה, בדומה לקרם לילה. "משך השימוש הוא בין 8 ל-12 שבועות, שבמהלכם יש למרוח את הקרם בעיסוי עדין על העור , בלילה לפני השינה. בבוקר חובה למרוח קרם הגנה מפני השמש, מומלץ שיהיה קרם דרמוקוסמטי היפואלרגני עם הגנה מפני השמש SPF 50. טיפ שלי: בעשרה הימים הראשונים של השימוש, רצוי למרוח לסירוגין, לילה כן ולילה לא, כי יש לאפשר לעור את הזמן "להתרגל" לפעילות הקרם הרוקחי.
מתי רואים תוצאות והאם יש תופעות לוואי? "ייתכנו גירויים קלים עד בינוניים בעור וגם צריבה ואדמומיות, אבל לרוב , לאחר שבועיים, התופעות האלו חולפות. את ההטבה בעור ניתן לראות בערך לאחר 4 שבועות".

בשיתוף סופר-פארם פרופשונל

פורסם לראשונה: 08:31, 08.12.21