מספר המאושפזים עולה, מחלקות הקורונה מתמלאות, אבל במשך כמעט חודש משרד הבריאות לא מקיים פגישות עדכון עם כל מנהלי בתי החולים, כפי שנהג בעבר.
פגישת העדכון האחרונה של מנהלי בתי החולים עם צמרת משרד הבריאות התקיימה לפני קרוב לחודש. המנהלים קיבלו שורת עדכונים באשר למצב הכללי במערכת האשפוז, כמו גם בדבר נהלים חדשים ובהם, בין היתר, החזרת ההנחיה לצוותים הרפואיים לקבל את אישור מנהל המוסד הרפואי לצורך יציאה לחו"ל.
מדובר בהזדמנות של כלל המנהלים להתכנס ולהשמיע את עמדותיהם בפני משרד הבריאות, להעלות שאלות ולהציע רעיונות. בשבועות האחרונים, כאמור, פגישה בפורום הזה לא התקיימה, מצב שגורר ביקורת מצד חלק ממנהלי בתי החולים.
1 צפייה בגלריה
מחלקת קורונה
מחלקת קורונה
(צילום: אלכס קולומויסקי)
"נראה שלא באמת רוצים לשמוע אותנו", אומר אחד מהם. "אין שקיפות ואין שום תוכנית סדורה. אנחנו לא מבינים לאן זה הולך, ואני באופן אישי חושש שלמעט החיסונים, שממצים את השפעתם, אין למשרד שום תוכנית להמשך".
מנגד, יש להדגיש שמנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש ושר הבריאות ניצן הורוביץ ביקרו בחודש האחרון בשורת בתי חולים, במרכז ובפריפריה, וקיימו פגישות מקצועיות עם חברי ההנהלה והצוותים הרפואיים.
בכיר באחד מבתי החולים אמר: "מי שסובל מהיעדר התקשורת הם בעיקר בתי החולים הקטנים. יש בתי חולים עם עוצמות כלכליות, והקטנים זקוקים יותר לליווי של משרד הבריאות. יש בתי חולים גדולים עם מספר עצום של מחלקות, ויש בתי חולים שמתמודדים כרגע עם מלחמה. התפקיד של משרד הבריאות הוא לדאוג להם למשאבים. המשרד חייב לתמוך בהם".
מנהל בית חולים נוסף מוסיף: "הפגישות הללו חשובות, רק שהתרומה שלהן לא תמיד ברורה. יש צורך בשיקוף המידע, אבל מה כבר יש להם לחדש לנו שאנחנו לא יודעים לבד?".
מנהלי בתי חולים אחרים מציגים עמדה שונה. "פרופ' אש נמצא בקשר עם בתי החולים, והמשרד פועל באופן נקודתי מולם", אומר אחד מהם. "בכנות, אנחנו לא במצב שהיינו בו בגלים הקודמים ולכן לא בטוח שהפגישות האלו הן מה שחשוב".
תגובת משרד הבריאות: "בכירי המשרד וגורמי המקצוע בו נפגשים באופן שוטף עם נציגי כל בתי החולים, בדיונים ובביקורים בבתי החולים. ישיבות העדכון הרחבות מתקיימות, וימשיכו להתקיים, על־פי הצורך".