תינוקת נולדה עם עובר מת בבטנה ד"ר קפולר
(צילום: משה מזרחי)
לידה נדירה בבית החולים אסותא באשדוד: בבטנה של תינוקת שנולדה השבוע בבית החולים הציבורי אסותא באשדוד, התגלה עובר נוסף. התופעה, "עובר בתוך עובר", נחשבת לנדירה במיוחד ומתרחשת אחת לכ-500 אלף לידות. בספרות המקצועית מתועדים כמה מאות מקרים כאלו שהתרחשו ברחבי העולם. לאחר הלידה נותחה התינוקת על ידי צוות בית החולים ובמהלך הניתוח הוצא מבטנה העובר.
3 צפייה בגלריה
תינוקת נולדה עם תינוק בבטן
תינוקת נולדה עם תינוק בבטן
הצילום של בטנה של התינוקת עם העובר בתוכו
(צילום: גדי קבלו)
הניתוח בוצע על ידי ד"ר ודים קפולר, מנהל מחלקת כירורגיית ילדים, ד"ר עומר גלובוס, מנהל מחלקת יילודים ופגים. פרופ' בן טרגין, סגן מנהל בית הספר לרפואה בין לאומית ומומחה בדימות ילדים וד״ר אברהים סעיד, מנהל היחידה להרדמת ילדים.
"זה היה נראה ממש כמו עוד ילד בתוך הילד", מתאר פרופ' טרגין. "זה קורה אחת לחצי מיליון לידות. זה נראה כמו תינוק קטן בתוך תינוק קטן. בהתחלה עלה חשד שאולי מדובר בגידול, אבל הבנתי די מהר שמדובר בעובר. זה לא שכיח. במשך 15 שנות עבודה בארה"ב ראיתי מקרים מהסוג הזה, אך זה המקרה הראשון שראיתי בישראל. כשאמרתי לחברי הצוות הרפואי בבית החולים מהי האבחנה הם לא האמינו לי כי זה משהו מאוד נדיר, אבל כולם מאוד התרגשו מאוד מהמקרה הזה".
3 צפייה בגלריה
תינוקת נולדה עם תינוק בבטן
תינוקת נולדה עם תינוק בבטן
ד"ר עומר גלובוס, מנהל מחלקת יילודים ופגים עם התינוקת
(צילום: גדי קבלו)

"מוזר לראות עובר בבטן של בתי התינוקת"

"הרגשתי מוזר במהלך כל ההיריון ואמרתי את זה לכולם", מספרת אמה של התינוקת. "כשסיפרתי את זה לחברים ולמשפחה, חשבו שאני מדמיינת. הרגשתי מוזר, כבד, שאני בקושי יכולה לתפקד, וזה לא ההיריון הראשון שלי אלא הרביעי. הרופאים חשבו שאולי זו סוכרת והיו גם השערות אחרות. התעקשתי על לידה רגילה והיא אכן הייתה רגילה לחלוטין. לאחר הלידה עשו לילדה צילום ויום למחרת היינו אמורות להשתחרר שתינו. פתאום קראו לי לחדר של מנהל בית החולים לילדים, והייתי לחוצה מאוד.
"כשנכנסתי לחדר ראיתי שיושבים שם עוד שני רופאים, וזה גרם לי למתח ולחץ עצומים. הרופאים הראו לי על גבי המסך צילום של אולטרסאונד הבטן עם תקריב. הייתי בהלם כשראיתי למעשה עובר בתוך הבטן של בתי התינוקת. לא האמנתי שזה הגיוני בכלל. גם היום אנחנו מעכלים את הדבר הזה. קשה לתפוס שילדתי תינוקת בהיריון, זה לא כל כך הגיוני. עם זאת, היא בריאה ואנחנו בעיקר רוצים לשכוח את הסיפור הזה".
3 צפייה בגלריה
תינוקת נולדה עם תינוק בבטן
תינוקת נולדה עם תינוק בבטן
ההורים: "היא בריאה ואנחנו בעיקר רוצים לשכוח את הסיפור הזה"
(צילום: גדי קבלו)
"זה התחיל כשהאימא הגיעה ללדת וראו שלעובר יש בטן גדולה", מסביר ד"ר גלובוס, "אנחנו רואים את זה לא פעם ויש לכך אפשרויות רבות, עובר בתוך עובר זו לא אחת מהן. בבדיקה לאחר הלידה היה ברור שיש משהו בתוך הבטן ובצילום שעשינו היה נראה שמדובר בעובר בתוך הבטן. הופתענו, אני מכיר את זה מהספרות המקצועית אבל זה מאוד נדיר.
"האימא סיפרה שחשבה בתחילת ההריון שיש לה תאומים בתוך הבטן, אבל אמרו לה שלא וכנראה שהיא צדקה. יש כמה תיאוריות באשר להתרחשות מצב כזה. הראשונה היא שמדובר על היריון שמתחיל כתאומים או יותר ובשלב מסוים בתחילת ההיריון, תאום נבלע בתוך התאום האחר. זה קורה כחלק מתהליך התפתחות העובר, כאשר יש חללים שנסגרים תוך כדי ההתפתחות ובתוך חלל כזה נכנס אחד העוברים. העובר שבפנים מתפתח חלקית ואינו חי ונשאר שם. תוארו מקרים בהם התגלה עובר כזה באדם בוגר.
"תיאוריה נוספת מדברת על גידול בשם טרטומה, שזה יותר שכיח. זה גידול שפיר שמכיל רקמות גוף שונות, אבל אנחנו לא חושבים שבכך מדובר. התינוקת כרגע אמורה להיות בריאה לחלוטין, כי העובר לא היה מחובר לאיברים אחרים בגוף. לא צפויות לה בדיקות מעקב מיוחדות אחרי הניתוח. בקהילה הרפואית מכירים את הנושא, אך בקהילת הנאונטולוגים (רופאי הפגים) כולם מאוד מתרשמים ומופתעים. זה זכה ללא מעט תגובות. יש הרבה סיבות לבטן תפוחה בתינוקות, ביניהן חסימות מעיים, גידולים ועוד כל מיני דברים, אבל זה לא נדיר. פשוט לא חשבנו שזו עוד סיבה, הופתענו".