במכתב שנשלח אמש (ג') על ידי נציגי המשפחות ומטה משפחות החטופים לראש הממשלה וחברי קבינט המלחמה, דורשים בני המשפחות לשחרר את כל החטופים על סמך מידע מודיעיני רפואי שהגיע על מצבם הבריאותי של החטופים, בין השאר, על סמך עדויות שחלקן נמסרו אתמול לחברי הקבינט.
פרופ' חגי לוין, ראש ציר רפואה במטה משפחות החטופים, מצטרף לדרישה כעד מומחה: "מבין החטופים, לפחות שליש סובלים ממחלות רקע המצריכות טיפול רפואי קבוע. היעדר טיפול הולם במחלות אלו כרוך במקרים רבים בסכנת חיים מיידית, ובמקרים אחרים בסיכון לסיבוכים בלתי הפיכים כדוגמת שבץ או התקף לב".
"אנו מצפים מכם לדאוג כי משרד הבריאות יפרסם בדחיפות דוח רפואי מדעי המפרט את הסיכונים הבריאותיים הכלליים והספציפיים עבור האנשים שנמצאים בשבי על מנת שעובדות אלה יהיו מונחות בפניכם, בפני הצלב האדום ובפני כל העולם"

1 צפייה בגלריה
מפגש משפחות החטופים עם קבינט המלחמה
מפגש משפחות החטופים עם קבינט המלחמה
מפגש משפחות החטופים עם קבינט המלחמה
עוד נכתב במכתב: "חטופים רבים סובלים מפציעות שנגרמו בעת החטיפה או לאחריה, כולל פצעי ירי, קטיעות גפיים, חדירת רסיסים ועוד. פציעות לא מטופלות כרוכות בסיכון חיים, סיכון לסיבוכים ונכות קבועה, כאב חריף וכרוני וסבל לא אנושי. חלקם עברו זוועות לא אנושיות. רבים מהם לא קיבלו טיפול רפואי הולם למצבם. אנו מצפים מכם לדאוג כי משרד הבריאות יפרסם בדחיפות דוח רפואי מדעי המפרט את הסיכונים הבריאותיים הכלליים והספציפיים עבור האנשים שנמצאים בשבי על מנת שעובדות אלה יהיו מונחות בפניכם, בפני הצלב האדום ובפני כל העולם".
כל אלה מצטרפים לעדויות הקשות בדיון על סקירת פעילות משרד הבריאות בטיפול בשבים והשבות בוועדת הבריאות של הכנסת, בו אמרה ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות ד"ר הגר מזרחי כי מחבלי חמאס נתנו לחטופים כדורי הרגעה מסוג קלונקס כדי שייראו מאושרים טרם שחרורם. עוד אמרה בהתייחסה לטיפול בחטופים ששבו: "תועדו גם פשעי מלחמה שעיקרם היעדר טיפול רפואי נאות".
בני המשפחות מוסיפים: "קיבלנו מודיעין מוצק כי יש חטופים שמצבם הידרדר ונמצאים כעת בסכנת חיים מיידית עקב פציעות או מחלות לא מטופלות. היעדר הטיפול מסכן את חייהם, וכפי הנראה חלק מהחטופים שילמו כבר על כך בחייהם. חלק מהחטופים עברו עינויים והתעללות פיזית ו/או נפשית. הבידוד מהעולם החיצון מסכן את בריאותם הגופנית והנפשית. על סמך דברי החטופים ששוחררו אנו למדים שחלקם הוזנחו בצורה פושעת תוך פגיעה בצלם אנוש ובכבוד האדם".
הם מסכמים את מכתבם: "על בסיס נתונים אלו, אנו דורשים מכם לפעול בדחיפות, ביוזמה וביצירתיות להשגת עסקה לשחרור מיידי של כל החטופים - עבורם כל יום נוסף בשבי הוא סכנת חיים ממשית. זוהי אחריותכם להשיב את כולם הביתה בריאים ושלמים".