סרטן הלבלב נחשב לקטלני ביותר מכל סוגי הסרטן, ואחוזים בודדים מהחולים שורדים יותר משנים בודדות עם המחלה. לסרטן, שמתגלה בדרך כלל בשלב הגרורתי שלו, אין כיום טיפול יעיל. למרות שבעשור האחרון התגלו מספר שינויים גנטיים (מוטציות) שתורמים להתפתחות סרטן הלבלב, עד היום לא נמצאו השינויים הגנטיים שהופכים את הגידול לפולשני וגרורתי – השלב הקטלני של הסרטן.
במחקר חדש שפורסם היום (ד') בכתב העת היוקרתי Nature, השוו החוקרים כ-400 גידולי סרטן הלבלב בשלב הלא-גרורתי לתאי גידול מגרורות. החוקרים גילו ששינויים בעיבוד מולקולות הרנ"א בתא - ולא שינויים גנטיים בדנ"א - הם שגורמים לגידול להפוך לגרורתי. המחקר נערך בהובלת הדוקטורנטית אמינה ג'בארה מצוות המחקר של פרופ' רותם קרני, מומחה לביולוגיה מולקולרית של סרטן בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית.
החוקרים הראו שעל ידי שימוש בתרופה שמעכבת את פעילות קבוצת הגנים הזו, ומשמשת כיום לטיפול בחולים מושתלי איברים, ניתן לעכב את יצירת הגרורות של סרטן הלבלב
קראו עוד:
החוקרים גילו שחלבון מרכזי ששולט בעיבוד רנ"א ונקרא RBFOX2 עובר פירוק ונעלם בגרורות. היעלמות RBFOX2 גורמת למאות גנים לייצר רנ"א וחלבונים בצורה שונה, התורמת לפולשנות של התאים. החוקרים הראו שהחזרת RBFOX2 לתאים גרורתיים מעכבת את יצירת הגרורות ואילו השתקתו מעוררת יצירת גרורות של סרטן הלבלב.
היעלמותו של RBFOX2 משפיעה באופן מיוחד על קבוצת גנים ששולטים בהתארגנות שלד התא, וחשובים לתנועתיות וליכולת הפולשנית של התאים. החוקרים הראו שעל ידי שימוש בתרופה שמעכבת את פעילות קבוצת הגנים הזו, ומשמשת כיום לטיפול בחולים מושתלי איברים, ניתן לעכב את יצירת הגרורות של סרטן לבלב. בנוסף, על ידי התערבות גנטית בתהליך עיבוד הרנ"א של גני המטרה של RBFOX2, הראו החוקרים שניתן לבטל את היכולת הגרורתית של תאי סרטן לבלב שנלקחו מחולים, כך שלא נוצרו גרורות כאשר הם הושתלו בעכברים.
1 צפייה בגלריה
סרטן הלבלב
סרטן הלבלב
סרטן הלבלב. מתגלה בדרך כלל בשלב הגרורתי שלו
(צילום: shutterstock)
פרופ' קרני מוסיף: "ממצאי המחקר מסבירים לראשונה את הבסיס המולקולרי (שאינו גנטי) להפיכתם של תאי סרטן לבלב לגרורתיים ומציעים שתי דרכים להמשך טיפול: תרופה ידועה שמעכבת חלבון במסלול חשוב לפולשנות עליו משפיע RBFOX2, או ריפוי מבוסס רנ"א שמתערב בתהליך עיבוד הרנ"א שעליו משפיע RBFOX2, כדי לטפל בסרטן הלבלב הגרורתי".
למחקר, שמומן בסיוע האגודה למלחמה בסרטן, שותפים צוותי מחקר ורופאים מהמרכז הרפואי שיבא ואוניברסיטת בר אילן בארץ, אוניברסיטאות קורנל בארה"ב וטורנטו בקנדה, ומעבדת המחקר Cold Spring Harbor Labs.