סגן רועי נהרי בן 23 מהצנחנים, שנהרג במלחמה בעת לחימה קשה בכפר עזה, הציל במותו חמישה ישראלים אחרים לאחר שאיבריו נתרמו. אמו איריס ספדה: "ידענו שרועי ירצה לתרום את איבריו כדי להציל אנשים אחרים. למרות הקושי העצום בקבלת ההחלטה, קיבלנו את ההחלטה. יהיה זכרו ברוך". רועי נהרי הותיר הורים, אח תאום ששירת איתו בחטיבת הצנחנים ועוד שני אחים צעירים.
2 צפייה בגלריה
קצין צנחנים רועי נהרי שנהרג ותרם איברים
קצין צנחנים רועי נהרי שנהרג ותרם איברים
קצין הצנחנים רועי נהרי שנהרג ותרם איברים
(צילום: באדיבות המשפחה)
רועי נהרי הובהל שלשום למרכז הרפואי סורוקה לאחר פציעה קשה. למרות מאמצי הרופאים להצילו, נקבע לו מוות מוחי, ולאחר מכן משפחתו ביקשה לתרום מאיבריו להצלת חיים.
בשל הצורך להשאיר חדרי ניתוח זמינים בסורוקה, הועבר רועי במסוק לבית החולים בילינסון. הבוקר הונצלו האיברים וההשתלות יצאו לדרך.
לבו הושתל בגבר בן 63 במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, ריאותיו הושתלו בגבר בן 72 בבילינסון, הכבד הושתל באישה בת 44 בבילינסון, הכליה והלבלב הושתלו באישה בת 29 באיכילוב וכליה נוספת הושתלה באישה בת 61 בהדסה.
וכך כתבה אמו של רועי, איריס: "רועי בן 23 היה קצין בגדוד 202 צנחנים. הוא נהרג ביום שני בחילוץ ובהגנה על כפר עזה. רועי היה קצין מוערך, יפה תואר ואמיץ בכל רמ"ח איבריו. רועי גדל במושב אורה. בן למשפחה בת שש נפשות, בן לאמו איריס אביו רונן ואחיו בר, רותם ועומר. לרועי אח תאום ששירת איתו בחטיבת הצנחנים ועוד שני אחים צעירים.
"רועי למד בבית ספר בויאר, תלמיד מצטיין ואהוב על חבריו. הוא שיחק כדורסל. רועי רצה להתגייס לקרבי ולמרות פציעת ספורט התעקש, עבר ניתוח הליך שיקומי שנמשך שנה והתגייס לצנחנים. ידענו שרועי ירצה לתרום את איבריו כדי להציל אנשים אחרים. למרות הקושי העצום בקבלת ההחלטה, קיבלנו את ההחלטה. רועי היה בן אהוב ועמוד תווך במשפחתו. יהיה זכרו ברוך".

הרופא: "התחבקנו, בכינו יחד ללא מילים"

ד"ר עמית פרנקל, רופא בכיר במחלקה לטיפול נמרץ כללי בסורוקה, משחזר: "רועי ז"ל הגיע למרכז הרפואי סורוקה ישירות לחדר הטראומה, שם ראיתיו לראשונה. הוא הובהל לחדר הניתוח לטיפול בפגיעה קשה בפלג גופו העליון. רועי אמנם שרד את הניתוח, אך לצערי הועבר למחלקה לטפול נמרץ כללי במצב קשה מאוד, מורדם ומונשם.
"אחרי שעות ארוכות ללא שינה, וטיפול בעשרות רבות של פצועים, לא יכולתי שלא להבחין במשפחתו יוצאת הדופן שהקיפה את מיטתו. אנשים חמים, שקטים, נעימים. עומדים כאובים, מנסים לעכל את הבשורות הקשות שנאלצתי לבשר להם. אחיו התאום של רועי ז"ל, לוחם, במדים מאובקים ועם נשק, לא עוזב את מיטת אחיו לרגע - ומבקש שבב של תקווה.
2 צפייה בגלריה
מלחמה חרבות ברזל בית החולים סורוקה
מלחמה חרבות ברזל בית החולים סורוקה
פינוי פצועים לבית החולים סורוקה בבאר שבע
(צילום: דוברות סורוקה)
"יממה נוספת חולפת, ואני נאלץ, בקול חנוק, לבשר למשפחה את הנורא מכל. בשיחה אינטימית, קצרה וישירה, בלי מילים גבוהות, בלי ללכת סביב, הפכתי על המשפחה את עולמם. בקול רם ורועד, הישיר אליי אחיו התאום את מבטו, ואמר לי, בשם המשפחה כולה – כי הם מבקשים לתרום את איבריו ולהציל נפשות אחרות.
התחבקנו, בכינו יחד ללא מילים. לכבוד היה לי לטפל ברועי ז"ל. לכבוד היה לי להכיר את בני משפחתו אצילי הנפש. יהי זכרו ברוך".
פרופ' יעל פלד, המנהלת הרפואית של היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא: "השתלת הלב אצלנו בשיבא לוותה בשיברון לב, ובעיניים דומעות. בתוך הכאב העצום והאובדן, שכולנו חווים בימים אלו, בחור יפה תואר, אשר נפל בזמן שהגן בגופו עלינו, על אזרחי המדינה - גם לאחר מותו הציל עוד חמישה אנשים. אנחנו נעשה כל שביכולתנו לשמר את תרומתו הנדירה לשנים רבות. בימים בהם אנו פוגשים את פני הרוע, רועי נהרי ז"ל ומשפחתו נותנים לכולנו תקווה. טוב לבו של רועי ומשפחתו לא רק שהציל את חייו של מטופלנו נותן לנו תקווה ומלמד את כולנו על טוב לבו של האדם, על אצילות, נתינה, שותפות ואהבת האדם. יהי זכרו ברוך.
"בימים קשים אלו, למרות הצער, אנו ממשיכים לטפל במטופלינו, בלי הבדל דת, גזע, מגדר, אמונה, ונאבקים על חייהם בתוך כל התופת הנוראית הזו. ברגעים אלו ממש, הצוותים בשיבא נערכים להציל את חייה של מטופלת נוספת בעזרת תרומת לב נדירה".