"עישון מרפסות" לא מגן על בריאות הילדים: הורים רבים חושבים שאם יעשנו רק במרפסת הדירה, בחלון או בחצר הבית – הם ישמרו על ילדיהם מפני נזקי העישון הפאסיבי. אך מחקר חדש של אוניברסיטת תל אביב מצא כי הגבלת העישון למרפסת או לחצר הבית אינה מונעת את החשיפה של רוב הילדים לנזקי הסיגריות.
עוד על בריאות ועישון:
צוות החוקרים בדק הימצאותן של שאריות ניקוטין בשיער של ילדים להורים מעשנים ומצא כי גם בקרב הורים שמקפידים לעשן במרפסת או מחוץ לבית, הממצאים מדאיגים ביותר: אצל שישה מכל עשרה ילדים שנבדקו נמצאו שאריות ניקוטין בשערם. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת: International Journal of Environmental Research and Public Health
2 צפייה בגלריה
עישון כפוי
עישון כפוי
העשן נספג בסביבה: בריהוט, בקירות או בשטיחים ונפלט לאט-לאט לאוויר
(צילום: shutterstock)
הנתונים נאספו משני מחקרים שנערכו בישראל באותו זמן, בין השנים 2016 ל-2018, והשתתפו בהם 159 משפחות של מעשנים מרחבי הארץ, וכן 20 משפחות נוספות, שבהן אין מעשנים. בדיקת רמת החשיפה לטבק אצל ילדים נעשתה באמצעות סמן ביולוגי המודד את הימצאותו של ניקוטין בשיער, ומצביע על חשיפה מצטברת לעשן טבק במשך מספר חודשים. ניתוח הנתונים הראה כי בקרב משפחות מעשנות שהגבילו את העישון למרפסת או בחוץ ולא עישנו כלל בתוך הבית, 62% מהילדים נחשפים לעשן.
"במציאות הישראלית יש לראות במרפסות חלק מסביבת הבית", מדגישים החוקרים. "עישון ליד החלון או במרפסת לא מגן על רוב הילדים מחשיפה. ההמלצות שלנו הן חד-משמעיות – כדי להפחית את החשיפה של ילדים לעשן טבק יש להימנע לחלוטין מעישון בטווח של עשרה מטרים מהבית וגם באזורים פתוחים יש לשמור על מרחק של לפחות עשרה מטרים מהילדים".
"העשן נספג בסביבה: בריהוט, בקירות או בשטיחים ונפלט לאט-לאט לאוויר במשך שבועות או חודשים. הוא נספג בגוף בבליעה או דרך העור, במיוחד בקרב תינוקות וילדים קטנים. כמו כן, הורים מעשנים מעבירים את הרעלים מעשן הטבק על גופם - על הידיים, בשיער, על הבגדים"
המחקר נערך בהובלתה של פרופ' לאה רוזן מבית הספר לבריאות הציבור בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב, ובהשתתפות פרופ' דוד צוקר מהמחלקה לסטטיסטיקה ומדעי הנתונים, האוניברסיטה העברית, ירושלים; ד"ר שאנון גרבלי מהמחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת ווטרלו, קנדה; ד"ר מיכל ביתן מהמחלקה למדעי המחשב, המכללה למנהל; ד"ר אנה רול מהמחלקה לבריאות והנדסה סביבתית, בית הספר לבריאות הציבור של ג'ונס הופקינס בלומברג, בולטימור; וד"ר ויקי מאיירס ממכון גרטנר לאפידמיולוגיה ומחקר מדיניות בריאות, המרכז הרפואי שיבא.
2 צפייה בגלריה
עישון כפוי
עישון כפוי
הורים מעשנים מעבירים את הרעלים מעשן הטבק על הידיים, בשיער ועל הבגדים
(צילום: shutterstock)
בשלב הראשון של המחקר (שפורסם לפני כשנתיים), בדק צוות החוקרים באופן כללי הימצאותן של שאריות ניקוטין בקרב ילדים להורים מעשנים – ואז נמצא כי 70% מהילדים של הורים מעשנים חשופים לעישון כפוי. כעת נבדק הנושא גם בהתייחס למקום העישון - והנתונים כאמור חמורים ומדאיגים ביותר.
פרופ' לאה רוזןפרופ' לאה רוזןצילום: אוני' ת"א
יצוין כי במחקר נמצא כי גם בקרב שליש מהילדים במשפחות ללא עישון, ואשר 85% מהן גם לא מתירות לאחרים לעשן בבית, במרפסת או בחצר, נמצאו עקבות שאריות ניקוטין בשיער, אם כי ברמה מופחתת לעומת ילדים במשפחות מעשנות. החוקרים משערים שמקור החשיפה עשוי להיות דירת שכנים מעשנים, מבקרים בבית הנושאים עליהם עקבות של ניקוטין או חשיפה לניקוטין שנספג בבית בשל עישון של הבעלים הקודמים, כמו גם חשיפה לעשן טבק במקומות ציבוריים, במכונית או בבתים אחרים.
פרופ' רוזן: "הממצאים של המחקר החדש שבים ומחדדים את מה שאנחנו אומרים כבר שנים רבות: עישון מחוץ לבית, גם כשהדלתות והחלונות סגורים היטב, אינו מגן לחלוטין על ילדים מפני חשיפה לעשן טבק. במקרים רבים, המרפסות בארץ צמודות לאזורי המגורים וזה מאפשר לעשן להיסחף מאותם אזורים אל פנים הבית. ההורים מאמינים בטעות שהמרפסת מציעה מקום 'בטוח' לעשן. בפועל, הילדים עלולים להיות חשופים באופן ישיר כשהם נכנסים למרפסת ומישהו מעשן, וגם בתוך הבית מתסחיף העשן.
פרופ' רוזן: "הממצאים של המחקר החדש שבים ומחדדים את מה שאנחנו אומרים כבר שנים רבות: שעישון מחוץ לבית, גם כשהדלתות והחלונות סגורים היטב, אינו מגן לחלוטין על ילדים מפני חשיפה לעשן טבק"
"בנוסף, העשן נספג בסביבה: בריהוט, בקירות או בשטיחים ונפלט לאט-לאט לאוויר במשך שבועות או חודשים. הוא נספג בגוף בבליעה או דרך העור, במיוחד בקרב תינוקות וילדים קטנים. כמו כן, הורים מעשנים מעבירים את הרעלים מעשן הטבק על גופם - על הידיים, בשיער, על הבגדים ולכן רצוי לצחצח שיניים, לשטוף ידיים ולהחליף בגדים לאחר עישון ולפני מגע עם ילדים".

85% מעשן הטבק לא נראה

פרופ' רוזן מציינת כי המחקר רלוונטי גם לנושא עישון שכנים, שנדון בימים אלה בבית המשפט העליון. העתירה נגד משרדי הסביבה, הבריאות והפנים מבקשת להתייחס לעישון החודר לדירות כאל מפגע סביבתי, כהגדרתו בחוק נקי, בחוק מניעת מפגעים ובחוק העונשין. "תוצאות המחקר מראות כי בקרב משפחות מעשנות, הגבלת העישון למרפסת אינה מגינה על מרבית הילדים מפני חשיפה לעשן טבק. לכן, גישתו של משרד הבריאות אינה מגינה על ילדי המעשנים, ובנוסף פוגעת גם בשכנים", טוענת פרופ' רוזן. "אנו מבקשים ממשרד הבריאות לשקול מחדש את עמדתו לאור ממצאים אלו.
"מדינת ישראל חייבת להציב את נושא הפחתת העישון בקרב הורים כיעד לאומי ולהשקיע בנושא את המשאבים הראויים. לצערי, בכל מה שקשור לעישון, ישנן הרבה תפיסות שגויות בציבור לגבי מתי ואיך החשיפה מתרחשת. 85% מעשן הטבק לא נראה וחוש הריח שלנו אינו בהכרח אמין, ועל כן הורים רבים סוברים בטעות שהם מגינים על ילדיהם ובפועל הם חושפים אותם לסכנות בריאותיות משמעותיות. כחברה, עלינו להקפיד לשמור על האזרחים ולהרחיק את כולם מסכנות עשן הטבק, במיוחד ילדים תינוקות, נשים בהיריון ואוכלוסיות מוחלשות".