ועדת הלסינקי העליונה של משרד הבריאות למחקרים גנטיים, שהיא הגורם הרשמי המאשר ניסויים בשורה ארוכה של תחומים, לא התכנסה במשך כחודשיים לאחר שיו"ר הוועדה פרופ' איתן פרידמן הודח על רקע ביקורת שמתח על משרד הבריאות. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב סירב להאריך את מינויו של פרידמן ליו"ר הוועדה, וגם מינויים של חברים אחרים בוועדה לא הוארך.
פרידמן ביקר בעבר את התנהלות משרד הבריאות בעת משבר הקורונה ואת החלטות בכירי מערכת הבריאות. הוא גם היה חלק מקבוצת רופאים שתבעה את ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש חטיבת בריאות הציבור במשרד, לאחר שנטען מצדה כי הם "מכחישי קורונה". בהמשך נמשכה התביעה מצד הרופאים.
2 צפייה בגלריה
yk13530434
yk13530434
(פרופ' איתן פרידמן | צילום: אבי מועלם)
בינתיים - יותר מ-20 הצעות במגוון תחומי מחקר ממתינות לאישור בימים אלה - וזאת על אף שהוועדה אמורה לקבל החלטות תוך כארבעה שבועות מהגשתם לבדיקה. בין המחקרים שממתינים להחלטות הוועדה כאלו שעוסקים בסרטן, פרקינסון, בעיות ברחם ותרופות לילדים. אין מדובר בוועדת הלסינקי שבראשה עומד פרופ’ יונתן הלוי, שאינה אחראית על מחקרים גנטיים.
"יש מחקרים שהמימון שלהם בסכנה, מחקרים לטיפול תרופתי למחלות נדירות". לדברי הגורם, "אולי יש ניסיון להשתלט על הוועדה. מתעוררות שאלות לגבי ההחלטה לא להאריך את המינוי לחלק נכבד מחברי הוועדה, כולל יו"ר הוועדה - בלי הסבר רלוונטי וענייני".
משרד הבריאות: "מודים לפרופ' פרידמן על הובלת הוועדה ותרומתו לקידום המחקר הגנטי בישראל. מינויו של פרופ' פרידמן פג לפני כחודשיים, ועל כן החל הליך איתור ליו"ר חדש לוועדה. ימונה בימים הקרובים ראש ועדה זמני". במשרד בחרו שלא להגיב לשאלות בדבר היחסים בין ד"ר אלרעי פרייס לפרופ' פרידמן.

שמים את הבריאות בקדמת הבמה

מערכת הבריאות הישראלית נחשבת לאחת הטובות והיעילות בעולם, ובמובנים מסוימים היא אף מעוררת קנאה. החוזקות שלה הם העוגנים החשובים ביותר המספקים למדינה יציבות וחוסן. אלא שלצד היתרונות, יש גם לא מעט אתגרים ובעיות שזקוקות לטיפול בהן: אי השוויון, המחסור בכוח האדם, שעות עבודה מרובות, תורים ארוכים, שחיקת תקציבים ועוד.
ועידת הבריאות השנתית של ynet ו-"ידיעות אחרונות" שתתקיים היום (ג') תעסוק בכל אלו, מתוך ההבנה שבריאות אישית ולאומית היא המפתח לחיים טובים ושפויים יותר.
בוועידה, שתועבר בשידור חי ב-ynet, יתארחו שר הבריאות משה ארבל, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, יו"ר ההסתדרות רפואית בישראל פרופ' ציון חגי, מנהל היחידה לנוירוכרורגיית ילדים בשיבא, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו'"ר הר"י ד"ר זאב פלדמן, מנכ"ל המרכז הרפואי ברזילי פרופ' חזי לוי, מנכ"לית המרכז הרפואי וולפסון ד"ר ענת אנגל, מנהל בית החולים נצרת פרופ' פהד חכים, מנהלת המרכז הרפואי שמיר ד"ר אסנת לבציון קורח, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי (KSM) ד"ר טל פטלון, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופ' חגי לוין, סגן יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל ד"ר אלכס לוין, ראש התוכנית לניהול מצבי חירום ומשבר באקדמית רמת גן פרופ' קובי פלג, ראש האגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות ד"ר גלעד בודנהיימר, מנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול בעודף משקל בבית החולים השרון פרופ' דרור דיקר, יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת פרופ' איתמר רז, מנחת "משחקי בריאות" ynet דנה רון, מנהל מחלקת נשים ויולדות, מרכז רפואי שמיר ויו"ר האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה, פרופ' רוני מימון, פרופ' רונית מכטינגר רופאה בכירה ביחידה להפריה חוץ גופית בשיבא, דבורה שרר יועצת תקשורת בכירה בתחום הבריאות, מירי לב דולה ואחות מוסמכת, פולה בליק מומחית לרפואה טבעית וקוסמטיקה מתקדמת ועוד.