"שבי רגע. הרגע הזה עשוי להציל את חייך", זהו שם הפרויקט שמציגה כתר זו השנה הרביעית בחודש המודעות לסרטן השד, המצוין לאורך אוקטובר. בסיסו הוא מהדורה מיוחדת של כיסא בצבע ורוד המיוצר ונמכר אך ורק בחודש זה. כל כיסא מגיע עם קוד לקביעת תור לבדיקה ומידע מציל חיים לצד מידע לחולות ומחלימות.
לאחר שבשנים קודמות יצרה החברה מיצבים מאלפי כיסאות ורודים במיקומים מפתיעים כנמל ת"א, רחבת הסינמטק והפארק הלאומי בר"ג - השנה, משיקה כתר מיצב אמנותי שמטרתו העלאת המודעות לגילוי מוקדם.
2 צפייה בגלריה
המיצב בהבימה
המיצב בהבימה
המיצב בהבימה
בתיאטרון "הבימה" בתל אביב יוצבו כיסאות ורודים בפרשנות האישית של תשעה אמנים ומעצבים. לכל כיסא סיפור משלו, וכולם יחד קוראים לכל אישה או גבר, לשים לב, לקחת רגע, כי הרגע הזה עשוי להציל חיים.
העבודות נבחרו ע"י ועדת היגוי שבחרה בהן מתוך עשרות הצעות שהוגשו, אשר רובן, בהתאם לסטטיסטיקה, לוו בסיפור אישי מאוד של ניצחון המחלה או אובדן. המיצב פתוח לקהל הרחב, ללא תשלום, בשעות פעילות תיאטרון "הבימה" בחול המועד סוכות ועד 15.10.
אלו חלק מהסיפורים שמאחורי העבודות:
אור דורון, אמנית המציגה במיצב: "בחודש מרץ 23 אובחנתי כחולת סרטן השד. את האבחון קיבלתי בדיוק יום לפני שמור, בת הזוג שלי, ילדה את אלה, בתנו הבכורה. כחלק מהפרויקט הנפלא "שבי רגע", יהיה לי לכבוד לחשוף חלק מההודעות שכתבתי למשפחה ולחברות בתקופת המחלה, שמצד אחד מציגות רכבת הרים רגשית וקשה, ומצד שני מביעות הודיה אינסופית על אלה שלי, שנולדה כמו חבל הצלה בדיוק בתזמון שבו הייתי הכי זקוקה לה, ועל עצם העובדה שאוכל לגדל אותה בבריאות ובנחת, מבלי שירחף מעליי סימן השאלה של חיים או מוות. הגילוי המוקדם העניק לי חיים".
אסיה וייסברג, מעצבת אופנה, טקסטיל ואמנית: "היצירה שלי מתייחסת לפן ההחלמה והריפוי דרך האסתטיקה של קעקועי כריתת שד. ישנן מחלימות הבוחרות לאחר הכריתה לקעקע את הצלקות בקעקועים יפהפיים. פעמים רבות בוחרות הנשים ציורים של פרחים שלהם סימבוליות חזקה המתייחסת לצמיחה וחיים. זוהי גאווה בצורת הגוף החדשה, במקום הסתרה ובושה. בתהליך היצירה שלי פצעתי את הכסא ומהצלקות יצרתי רקמות אסתטיות חדשות".
2 צפייה בגלריה
המיצב בהבימה
המיצב בהבימה
זרקור על גישה מועטה שיש למבקשות מקלט לשירותי בריאות
לינה אוטום ג'אק אגולון מדרום סודן מייצגת במיצב את קוצ'ינטה, מיזם חברתי-אומנותי, במסגרתו נשים מבקשות מקלט מאפריקה יוצרות פריטי עיצוב ואמנות וכך מפרנסות את עצמן ואת המשפחות שלהן בכבוד בזכות הכנסה קבועה והוגנת. עבודתה שמה זרקור על הגישה המעטה שיש למבקשות מקלט, בכל העולם, לשירותי בריאות. עבורן גילוי מוקדם הוא פריבילגיה יקרה.