רחבת הכותל ריקה (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)


אחרי כמעט 40 יום של סליחות – הגיעה ההזדמנות האחרונה: המוני מאמינים מרחבי העולם היהודי נושאים את התפילות והפיוטים המיוחדים של "הימים הנוראים" בפעם האחרונה לשנה זו, לקראת שיאם של ימי הדין שיחלו היום (א'), יום הכיפורים. כמידי שנה העברנו כאן בשידור חי את עצרת הסליחות המרכזית מרחבת הכותל המערבי.
<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

"ערב יום כיפור הזה עצוב ושונה". הכותל המערבי
(צילום ועריכה: אלי מנדלבאום)

עצרת הסליחות המרכזית החלה בחצות, כפי המסורת, בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל, הרב דוד לאו והראשון לציון יצחק יוסף, ובהשתתפות רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', שר הפנים, אריה דרעי - וראש העיר ירושלים, משה ליאון.
(צילום : SES)

במתכונת מצומצמת

האירוע השנתי באתר הקדוש נחשב מידי שנה לגדול וההמוני ביותר, כשעשרות-אלפי אנשים מצטופפים בירושלים בואכה רחבת הכותל המערבי. אך השנה איננה דומה לשנים עברו, והסליחות התקיימו במתכונת מצומצמת בהשתתפותם של תושבי העיר העתיקה בלבד, שעל פי הנחיות משרד הבריאות וההגבלות החדשות יכולים לשמש כשליחי ציבור ולהגיע לתפילה ברחבת הכותל המערבי.
כך זה נראה אמש
(צילום: אלי מנדלבאום)

"אנחנו ממש מרגישים שבורים, אבל זה רצון הקב"ה", אמר ל-ynet אפרים, שהגיע הערב לרחבה הריקה. מאיר מוסיף: "עצוב מאוד לבוא לכאן ולראות את הכותל ריק. אחרי מלחמת ששת הימים הגעתי לראות את הכותל לראשונה מאז שחרורו. ההתרגשות הייתה אז בשיאה. עכשיו יש התרגשות - אבל הפוכה. עצב וכאב לב לראות שבערב יום כיפור, הזמן שבו בשגרה המונים גודשים את הכותל - הכול ריק".
"זו שנה יוצאת דופן", אומרת יוהנה ביסראוור מ"הקרן למורשת הכותל". "אני מקווה שנוכל להתפלל ש'תמנע מגפה מנחלתך', כמו שאנחנו אומרים בסליחות, ושבשנה הבאה נוכל למצוא את עצמנו פה מלאים עד אפס מקום, עם כמאה אלף איש, כמו כל שנה".
בני עדות המזרח מזמרים בהכנעה "חטאנו לפניך, רחם עלינו", האשכנזים מתחננים בפעם האחרונה "שמע קולנו, חוס ורחם עלינו" – והכול מכינים עצמם נפשית ופיזית, בחשבון נפש ועם הרבה אוכל, לתפילת "כל נדרי" שתפתח את היום הנורא והקדוש ול-25 שעות של צום (היכנסו כאן כדי ללמוד להתמודד עם הצום).
החל מראשון בערב ועד צאת הכוכבים שלמחרת (יום שני), יש להימנע ממאכל, ממשתה, מנעילת נעלי עור, מרחיצה וסיכה וכן מקיום יחסי מין. עם סיום יום הכיפורים לאחר תפילת "נעילה", בתקיעת שופר, מתוך אווירה של שלמות טהרה, נהוג "להזדרז במצוות" ולהתחיל לבנות עוד באותו הלילה את הסוכה, לקראת החג בשבוע הבא.
1 צפייה בגלריה
 רחבת הכותל הריקה הערב
 רחבת הכותל הריקה הערב
רחבת הכותל הריקה הערב
(צילום: אלי מנדלבאום)
רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', אמר כי "לקראת הימים הנוראים ובצל הכותל המערבי, שריד בית מקדשנו, מתאחדים מדי שנה יהודים מכל המגזרים, מכל הפלגים ומכל העדות לאמירת הסליחות, לתפילה מרגשת ועוצמתית. השנה העם כולו משווע לתרופה ומייחל לפתרון.
"עם ישראל תמיד ידע להתאחד ולהתלכד בעתות משבר - וגם השנה כולנו ביחד נתאחד כאיש ונבקש כולנו רחמים עלינו ועל העולם כולו. מהמקום שממנו לא זזה השכינה מעולם ונבקש יחד 'כי ביום הזה יכפר עליכם לטהר אתכם מכל חטאתיכם'".
פורסם לראשונה: 17:28, 25.09.20