באדיבות הקרן למורשת הכותל

אחרי כמעט 40 יום של סליחות – הגיעה ההזדמנות האחרונה: המוני מאמינים מרחבי העולם היהודי נושאים את התפילות והפיוטים המיוחדים של "הימים הנוראים" בפעם האחרונה לשנה זו, לקראת שיאם של ימי הדין שיחלו היום (ד'), יום הכיפורים. כמידי שנה העברנו כאן בשידור חי את עצרת הסליחות המרכזית מרחבת הכותל המערבי.
<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
עצרת הסליחות המרכזית החלה בחצות, כפי המסורת, בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל, הרב דוד לאו והראשון לציון יצחק יוסף, ובהשתתפות רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ' - וראש העיר ירושלים, משה ליאון.
סליחות אחרונות - הכותל המערבי , ערב יום כיפור
(צילום: אלי מנדלבאום)

אלפי בני אדם הגיעו לשער יפו בואכה הכותל, אך רק 8,000 איש הורשו להיכנס, על פי המגבלה. עבורם הציבה הקרן למורשת הכותל מסכי ענק באזור שער יפו וממילא, בשיתוף עיריית ירושלים, ומעמד הסליחות הוקרן על חומות העיר העתיקה.
בין המתפללים גם סגן שר החוץ, עידן רול, שהגיע הערב לכותל עם בן-זוגו, הראל סקעת. "יש משהו מאוד חזק בכותל ביום הזה", הוא מספר. "כמו כולם באתי לנקות דברים שהיו - ולייחל לדברים חדשים וטובים שיקרו". הוא הוסיף: "אני בנאדם שמאוד מתחבר למסורת היהודית ולמנהגים, ומנסה תמיד למצוא את המקום האישי שמדבר אליי".
ישראל מרציאנו, תושב ירושלים, לא חושש מהקורונה בכותל, ומציין את ההקפדה על ההנחיות והקפסולות במקום. "ברוך ה' גם מתפללים, גם נשמרים ונזהרים וגם מתעלים", הוא אומר. "שתהיה לנו שנה של בריאות שבה יתקבלו תפילותינו ברצון".

הערב העמוס בשנה

האירוע השנתי באתר הקדוש נחשב מידי שנה לגדול וההמוני ביותר, כשעשרות-אלפי אנשים מצטופפים בירושלים בואכה רחבת הכותל המערבי. אך כבר בשנה שעברה נראתה העצרת אחרת, עקב מגפת הקורונה. הסליחות אז התקיימו במתכונת מצומצמת, בהשתתפותם של תושבי העיר העתיקה בלבד.
גם השנה לא ניתן היה להגיע באופן חופשי לעצרת, מאחר והכניסה לרחבת כותל המערבי מוגבלת ל-8,000 איש (ללא צורך בהצגת תו ירוק), והשטח מחולק ל-15 מתחמי תפילה. על כן, הוחלט לקיים השנה 17 מועדי סליחות מרכזיים, מתוך רצון לפזר את העומסים ולאפשר לכלל הציבור לעלות לירושלים ולהצטרף למעמדי הסליחות לכל אורך תקופת הימים הנוראים. ובכל זאת המעמד המרכזי אמש, ערב יום הכיפורים - היה העמוס מכולם.
בני עדות המזרח מזמרים בהכנעה "חטאנו לפניך, רחם עלינו", האשכנזים מתחננים בפעם האחרונה "שמע קולנו, חוס ורחם עלינו" – והכול מכינים עצמם נפשית ופיזית, בחשבון נפש ועם הרבה אוכל, לתפילת "כל נדרי" שתפתח את היום הנורא והקדוש ול-25 שעות של צום (היכנסו כאן כדי ללמוד להתמודד עם הצום).
החל מרביעי בערב ועד צאת הכוכבים שלמחרת (יום חמישי), יש להימנע ממאכל, ממשתה, מנעילת נעלי עור, מרחיצה וסיכה וכן מקיום יחסי מין. עם סיום יום הכיפורים לאחר תפילת "נעילה", בתקיעת שופר, מתוך אווירה של שלמות טהרה, נהוג "להזדרז במצוות" ולהתחיל לבנות עוד באותו הלילה את הסוכה, לקראת החג שיחול בשבוע הבא.
פורסם לראשונה: 17:28, 25.09.20