2 צפייה בגלריה
לילי אברט מתארחת בתכנית בוקר בריטית
לילי אברט מתארחת בתכנית בוקר בריטית
לילי אברט
לילי אברט בת ה-97 שרדה את מחנה ההשמדה אושוויץ – והחודש שרדה גם את הקורונה, בגילה המופלג ולאחר שחוברה לחמצן. בימים אלה היא מסתגלת למעמדה החדש - גיבורת תקשורת בבריטניה, שבה היא מתגוררת מאז תום המלחמה. "יכולתי לבחור בחיים ולהמשיך - או לוותר", אברט אומרת "אז בחרתי בראשון, בחרתי בחיים, ואמרתי שאני לא יכולה לוותר. אני צריכה להמשיך להילחם. זה מה שהבטחתי לעצמי".
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
אברט, המתגוררת בלונדון, היא סבתא ל-34 נינים. היא ניצלה ממחנה ההשמדה אושוויץ ומצעדות המוות הנאציות, ושוחררה באפריל 1945 אז החלה את חייה החדשים (ביוני באותה השנה), כשהיא ואחיותיה נלקחו לשווייץ ברכבת.
היא נדבקה בנגיף הקורונה בתחילת החודש, לאחר שקיבלה את מנת החיסון הראשונה שלה שלושה שבועות קודם לכן. היא טופלה בביתה שבצפון לונדון על ידי קרוביה, וחורה לאספקת חמצן. נינה, דב פורמן (17) הצמוד אליה ומלווה אותה, חגג איתה בשבוע שעבר את הטיול הראשון שלה מחוץ לבית, לאחר חודש שהייתה מסוגרת, ואמר כי היא "לוחמת ושורדת".

הוא סיפר כי למשפחה אין מושג כיצד סבתו נדבקה בנגיף, מכיוון שכולם היו זהירים לאורך כל המגפה. "היו כמה 'רגעים אפלים' במהלך התאוששותה של לילי, אך סבתא שלי היא כעת 100% בריאה", סיפר. "היא תמיד הייתה חיובית מאוד. היא פשוט שורדת ולוחמת אמיתית כבר מגיל צעיר. "הופתענו מגובה ההתעניינות בנו", הוסיף. "סבתא רבתא שלי מוכרת בגלל הסיפור שלה. היא גיבורה".

"לעשות הכול כדי לשרוד"

בריאיון לתוכנית הטלוויזיה הפופולארית, "בוקר טוב בריטניה", עודדה אברט את הצופים "לבחור להיות חיוביים מול כל מצוקה, ולעשות כל שביכולתכם כדי לשמור על אחרים מפני הנגיף".
2 צפייה בגלריה
לילי אברט מתארחת בתכנית בוקר בריטית
לילי אברט מתארחת בתכנית בוקר בריטית
לילי אברט ונינה בתוכנית בוקר בריטית
היא סיפרה לצופים כי "הנגיף הזה נורא. הדבר הכי קשה זה שאתה מאוד עייף. אתה לא יכול לחשוב בצורה ראויה. מתי הקורונה תסתיים אנחנו לא יודעים - אבל אנחנו יודעים רק מה אנחנו יכולים לעשות. אנחנו לעולם לא צריכים לוותר, ולנסות לעשות מה שאנחנו יכולים כדי לשרוד, ולהיות זהירים מאוד עם אנשים אחרים שאף אחד לא יידבק בזה".
סיפורה פורסם בשורה של כלי תקשורת מובילים בבריטניה ובהם הגרדיאן, הדיילי מייל, סקיי ניוז, בי-בי-סי, תחנות רדיו ועוד, ומאות גולשים בטוויטר בירכו את הסבתא החביבה ואת הנין המסור. ראש העיר לונדון, סאדיק חאן, כתב: "איזו השראה. מאחל ללילי המשך החלמה בטוחה ומהירה, ואיחולים לכל המשפחה".