ברכת כהנים פסח
(קרדיט: הקרן למורשת הכותל המערבי)

בקרן למורשת הכותל המערבי החליטו לפצל את ברכת הכהנים על פני שני מועדים: היום (ג') ואתמול, זאת למרות שמתווה משרד הבריאות מאפשר הגעה חופשית לכלל הציבור, ללא מגבלה, ובהתאם ליכולת התפוסה של רחבת הכותל. אחרי שנה שבה עמד הכותל המערבי ריק יחסית וברכת הכהנים המסורתית נערכה בצמצום, בשל הקורונה - שוב זורמים המאמינים לירושלים.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>
ההמונים הגיעו לתפילות השחרית והמוסף של חול המועד פסח, שבשיאן שני מופעים של הברכה המסורתית הנאמרת באתר הקדוש בדרך כלל "ברוב עם" רק פעמיים בשנה, בחול המועד פסח ובזה של סוכות. ynet העביר את האירוע בשידור חי, כמידי שנה.
3 צפייה בגלריה
הקסים מנשקים את האדמה
הקסים מנשקים את האדמה
הקסים מנשקים את האדמה
(קרדיט: ציפורה חלפון)
המשטרה קוראת גם הבוקר לציבור להימנע מלהגיע לאזור העיר העתיקה בירושלים בכלי רכב פרטיים ולהסתייע בתחבורה הציבורית, היסעים מחניוני "חנה וסע" והרכבת הקלה. מאות שוטרים פרוסים ברחבי העיר כדי לאבטח את אירוע ברכת הכהנים שיתקיים גם הבוקר.
משטרת מחוז ירושלים ערוכה לקראת אירוע "ברכת כהנים" בכותל המערבי שבירושלים. מאות שוטרי משטרת ישראל, לוחמי מג"ב ומתנדבים ערוכים ברחבי העיר ירושלים, בדגש לעיר העתיקה במטרה לתת מענה הולם לכל תרחיש ולהגביר את תחושת ביטחון הציבור המשתתף במעמד זה.

הרחבה כבר לא ריקה

מול המוני המתפללים המחולקים לקפסולות, עומדים בחזרת הש"ץ (שליח הציבור) מאות כהנים, צאצאי שבט לוי, המכסים את פניהם בטליתות ומברכים את "הברכה המשולשת", שנוסחה נכתב בתורה: "יברכך ה' וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחונך, יישא ה' פניו אליך וישם לך שלום". היא נאמרת מדי בוקר, כל ימות השנה, בכל מניין תפילה שמשתתף בו כהן אחד או יותר, אך ימי חול המועד הם הזדמנות נדירה להתברך מפיותיהם של כהנים רבים כל-כך ברגע אחד.
3 צפייה בגלריה
 כך זה נראה בשנה שעברה
 כך זה נראה בשנה שעברה
כך זה נראה בשנה שעברה
(הקרן למורשת הכותל המערבי)
ברכת הכהנים מתקיימת לרוב ביום השני לחול המועד (יום ג' השנה), על מנת לאפשר את השתתפותם של תושבי חו"ל, שביום חול המועד הראשון חוגגים "יום טוב שני של גלויות", ואינם יכולים להגיע לכותל. השנה כאמור נוסף גם יום ב' למעמד, וכלל, עקב הקורונה, צפויה השתתפות דלה של תיירים יהודים.
רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', מוביל את רוב התפילה - וגם הרבנים הראשיים יצחק יוסף ודוד לאו נוטלים בה חלק לצד שר הדתות, ראש העיר ירושלים ואישי ציבור נוספים. עם סיומה מברכים הרבנים הראשיים את קהל העולים לרגל - מעמד המכונה "הקבלת פני רבו". לאחר התפילה ופרקי התהלים מפי הרבנים הראשיים, אמר רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ': "אנחנו מודים בשעה זו לבורא העולם על החסדים שעשה לעם ישראל, שהוציא את עם ישראל ראשונים מהמגפה".
הברכה שהפכה להמונית בכותל, נוסדה בזמן מלחמת ההתשה (בשנת 1970). מי שחידש את המנהג הוא יהודי ירושלמי בשם רבי מנחם מנדל גפנר. באחת מתפילותיו בכותל, נזכר גפנר במדרש המתאר את סגולתה וברכתה של ברכת הכהנים, גם בזמן שבית המקדש חרב - והחליט להחזיר עטרה ליושנה. נכדו, הרב ברוך ברנדויין, טען כי מאז חידוש המנהג, נערכו כבר יותר מ-100 אירועי ברכת כהנים המונית בכותל.
בחול המועד פסח של השנה שעברה, לראשונה מאז נוסדה, לפני 50 שנה, התקיימה ברכת הכהנים בכותל ללא קהל. בעקבות הנחיות הממשלה למניעת הידבקות בקורונה, התכנס ברחבת הכותל המערבי מניין מצומצם של תושבים שגרים בסמוך.
פורסם לראשונה: 08:34, 29.03.21