בפתח הסרטונים הפופולריים שלו ברשת הוא מקפיד להציג את הכיתוב "אין בידע בסרטון זה להחליף ייעוץ רפואי קונבנציונלי. יש לכבד את החוק". הוא גם מרבה להזכיר כי איננו רופא מוסמך. אך כל זאת לא מונע מהרב יובל הכהן אשרוב להציג את עצמו כמי ש"עוסק ברפואה", להטיל דופי בממצאים הרפואיים של הגורמים המוסמכים ולחלק המלצות רפואיות - גם כאשר מדובר בשאלות גורליות של חיים ומוות.
על רקע התנגדותו לחיסונים ואזהרותיו כי הציבור הישראלי הפך ל"שפני ניסיון", הפכו לאחרונה עצותיו של הרב, שסוחפות אחריהן המונים ברשת, למסוכנות במיוחד.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
אשרוב (62) מתעסק ברפואה אלטרנטיבית זה כבר שלושה עשורים, תוך פרשנות מתורת הקבלה. הוא מרבה לעטוף את הפרשנות שלו במושגים רפואיים ולצטט ממסמכים רשמיים - "צריך לקרוא מהמספרים", "האותיות הקטנות", "זה ידע יבש" - תוך שהוא מציג את עבודתו כאובייקטיבית. "אני לא ממציא כלום", הוא מספר בסרטונים תחת כותרת של "בסוד הדברים", וקורא לציבור "להתעורר" ולבדוק בעצמו את אמינות המידע.
אלא שאשרוב איננו רופא בהכשרתו, ועל כן אין לו שום הסמכה לייעץ בנושאים רפואיים. ברבנות הראשית אמרו כי לפי הנתונים שנמסרו, גם לא ידוע על רב בשם יובל אשרוב. עוד לפני עידן הקורונה הוא נודע כמתנגד לחיסונים. כעת הוא העלה הילוך ומזהיר את הציבור: "למה לרוץ ולהתחסן? לא צריך למהר".
(צילום: חגי דקל)

בשבועות האחרונים הוא מפיץ ברשתות סרטונים שלו בתחפושת של שיעורים, בהם הוא מסביר על "הסיכונים" שבחיסון. אלה זכו למאות-אלפי צפיות. כך, למשל, טען אשרוב: "אני תמה מאוד איפה פה המחלה החדשה. החליפו את השם משפעת לקורונה. רק עם הרבה פחד מרופאים ותקשורת".
אשרוב איננו רופא בהכשרתו, ועל כן אין לו שום הסמכה לייעץ בנושאים רפואיים. ברבנות הראשית אמרו כי לפי הנתונים שנמסרו, גם לא ידוע על רב בשם יובל אשרוב
הוא הזהיר מפני השלכות החיסונים, ומתמקד בטענה לפיה תופעות הלוואי טרם התגלו. "הסוג הזה של חיסון זה כמו הנדסה גנטית. בדבר הזה יכול להיות כמה בעיות. הסיכונים שאני מביא מרופאים: מחלות אוטואינומיות, יש סביר להניח שיצור אצל חלק מהאוכלוסייה ועקרות".
הטענות, למותר לציין, משוללות כל יסוד, והופרכו כבר מספר פעמים. כך כתבו באתר המדעי "מדעת": "עולה מעבר לכל ספק סביר כי חיסוני הקורונה, כמו גם נגיף הקורונה עצמו, אינם פוגעים בפוריות".

חצי אמת, מידע חלקי

על אף שטענותיו הופרכו על ידי גורמים בכירים ברפואה וסוכנויות ממשלתיות שהתירו שימוש בחיסונים נגד קורונה, בארץ ובעולם, אשרוב ממשיך בהפצת משנתו המטעה. בסרטון האחרון שהעלה נגד החיסונים, התייחס לתופעת ה־ADE, תופעה נדירה, שבה הנוגדנים הנוצרים במהלך התגובה החיסונית תוקפים את הגוף בשלב מאוחר יותר.
"אם התופעה הזאת קורית, אז כל מי שלוקח את החיסון בסיכון", קבע אשרוב. "ניסו את זה על שלושה סוגים של בעלי חיים - חתולים, עכברים וקופים. הקופים הגיבו יפה מאוד לחיסון, הנוגדנים עלו אבל אחרי חמישה עד שבעה חודשים התחילו להופיע אצל הקופים מחלות ריאה קשות ודלקות וכולם התפגרו". הוא הזהיר כי "נעשו מעט חיסונים בבעלי חיים וזה מידע שהוא מאוד מעורפל".
על אף שטענותיו הופרכו על ידי גורמים בכירים ברפואה וסוכנויות ממשלתיות שהתירו שימוש בחיסונים נגד קורונה, בארץ ובעולם, אשרוב ממשיך בהפצת משנתו המטעה
מדובר כמובן במידע חלקי, חצי-אמת עם כל הבעייתיות שבכך. מומחי מכון ויצמן ומכון דוידסון (שבניגוד לאשרוב, למדו אימונולוגיה במוסדות מדעיים), אומרים ל-ynet כי עד כה התופעה לא נראתה אצל בני אדם, לא נמצאה באופן מובהק בהדבקות חוזרות במחלה עצמה, לא בטיפולי פלזמה שניתנו למחלימים, לא בניסויי שלב 3 של החיסונים על עשרות אלפי אנשים, ולא במבצעי החיסון העצומים.
הם ציינו כי המערכת ממשיכה כמובן לעקוב אחר החולים, המחלימים והמתחסנים, ועורכת ניסויים נוספים בבעלי חיים "כדי לוודא שלא ניתקל בהפתעות בלתי צפויות... הסיכון מהמחלה עצמה והנזק שהיא עשויה לגרום גם למי שאינו באוכלוסיית הסיכון, לעומת זאת, תועדו באין ספור מחקרים".

"בשביל מה אנטיביוטיקה?"

אשרוב מדבר בשפת העם, וגולשים רבים נוהים אחר אזהרותיו. "ערב טוב, כבוד הרב מבקשת יעוץ. לגבי החיסון לקורונה, אני חולת דיאליזה כחצי שנה ולא רוצה להתחסן אלא שמופעל עליי לחץ מבית החולים ומצד המשפחה. מה עליי לעשות?" כתבה גולשת. והתגובה שקיבלה: "דעת הרב לא להתחסן. ההחלטה היא שלך".
4 צפייה בגלריה
יובל הכהן אשרוב
יובל הכהן אשרוב
יובל הכהן אשרוב
התיאוריות הבלתי אמינות שלו הגיעו גם לסלבריטאים: השחקנית אורנה בנאי התראיינה לכאן 11 והכריזה כי לא התחסנה: "אני חושבת שזאת שפעת רגילה. גם משפעת לצערנו אנשים מתים". לאחר שעומתה עם דעתם של מומחים, השיבה: "אנשים כמו הרב יובל אשרוב, שהוא בטוח מבין גדול ברפואה, הוא טוען שזאת שפעת לא חדשה אפילו. זה וירוס".
הבעייתיות שבעצותיו התעוררה עם התקדמות המגפה, אלא שאשרוב אחראי לאמירות שנויות במחלוקת עוד קודם לכן. כמה ממטופליו לשעבר חשפו כי מצבם הבריאותי הידרדר לאור העצות שקיבלו ממנו
בנאי נמנית עם ידוענים רבים שלקחו חלק בעבר בשיעוריו בנושאי בריאות ותזונה, לאו דווקא בהקשר לקורונה, והוא אף זכה לכינוי "הרב של הסלבס". ביניהם, על פי פרסומים שונים: עודד מנשה ועדן הראל, רינת גבאי וקובי אפללו, יעל בר-זוהר וצופית גרנט.
הבעייתיות שבעצותיו התעוררה עם התקדמות המגפה בישראל, אלא שאשרוב אחראי לאמירות שנויות במחלוקת עוד קודם לכן, ובהן להתרחק מאנטיביוטיקה. בריאיון שנתן לפני כמה שנים ל"מקור ראשון", אמר: "בשביל מה אנטיביוטיקה? הרעיון של אנטיביוטיקה הוא להרוג חיידקים כדי להיות בריא; אני אומר שחיידקים לא יוצרים מחלות. אף רופא לא הוכיח עד היום שחיידק גורם למחלה".

במשרד הבריאות מזהירים מפניו

אשרוב חזר בתשובה לאחר לימודיו, ולפני כ-18 שנים הקים מכללה ללימודי רפואה סינית שבה הכשיר מטפלים ברוח שיטותיו. כמה ממטופליו לשעבר חשפו כי מצבם הבריאותי הידרדר לאור העצות שקיבלו ממנו או ממטפלים ברוחו: "קרובת משפחה שלי אושפזה בתת משקל בגלל עצות שהוא נתן לה והגיעה לאשפוז", שיתפה אחת הגולשות. אחרת סיפרה כי אחותה נפטרה לאחר שהפסיקה את כל הטיפולים.

רופאים רבים הפריכו את טענותיו, ובמשרד הבריאות מזהירים מפניו. עינב שימרון, סמנכ"לית ההסברה וקשרי חוץ במשרד, מסרה כי הם פועלים מול הגורמים הרוולנטיים "להסיר את המידע" שהעלה. היא סיפרה כי השבוע ישיק משרד הבריאות אתר עם "השקר והאמת", שבו "כל הטענות שמועלות ובוודאי שגם הדברים של אשרוב יופרכו". לטענתה, "קשה לאמוד את הנזק של הדפים האלה".
מטעמו של אשרוב הבהירו שהוא בעל תואר ראשון בפיזיותרפיה מאוניברסיטת תל אביב ולימודי אקופונקטורה בבוסטון, ומסרו בתגובה: "לרב ניסיון רב שנים בטיפול בהצלחה באלפי חולים במחלות שונות, וזאת בראי הרפואה הטבעית. נחדד: הרב לא מציג עצמו כרופא. עם זאת, את מרבית חייו הוא מקדיש לקריאת מחקרים רפואיים, ללימוד ולמציאת טיפולים מצילי חיים. דבריו מייצגים את דעתו וניסיונו המקצועי העשיר, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי".