בשיתוף עמותת סולמות
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-24 - פרשת ויקרא בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת ויקרא

פרשת ויקרא עוסקת בקרבנות, הרחוקים מעולמנו כיום, אך היו נפוצים מאד בעבר. הקרבת הקרבנות נבעה מרצון טבעי של האדם לתת משהו משלו לאל ובכך להביע את רצונו לבטא את אהבתו אליו, לעתים לבקש מחילה על טעויות, ולעתים להודות על כל הטוב אשר גמל איתו. האדם העומד מול אלוהיו, יודע שהאל גדול ממנו, והוא לעולם לא יוכל באמת להעניק לו משהו; ברור לו שהאל אינו צריך את מתנתו ובוודאי שאינו "אוכל" את הקרבן. ובכל זאת הוא רוצה להביע רגשותיו כלפי האל, ולכן יתן לו את הכי טוב שביכולתו לתת.
1 צפייה בגלריה
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
בפרשת ויקרא התורה מתארת את האופן הנכון להביא קרבנות נדבה, ומבהירה, שכל אדם יכול להביא קרבן לפי יכולתו - העשיר מביא קרבן יקר (בקר); אדם רגיל יכול להביא קרבן זול יותר (צאן או עוף); אדם חסר אמצעים יכול אפילו להביא קרבן מסולת. דווקא קרבן כזה נחשב בעל ערך רב בעיני ה', מפני שהאדם נתן כל מה שיש לו.
משפחת עדן לומדת מפרשת ויקרא את הרעיון של נתינה לפי גבולות היכולת, וכל אחד מהם תורם כפי יכולתו למשפחה שביתה נשרף. יותם, שאין לו כסף בכלל, עושה צעד מיוחד בעקבות הלימוד, ומוכר את הסקיטבורד, שכל כך חשוב לו, כדי שיוכל להשתתף בהתרמה עבור אותה משפחה.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות