בשיתוף עמותת סולמות
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-37 - פרשת שלח-לך בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת שלח-לך

בפרשת שלח-לך, משה שולח 12 מרגלים כדי לבדוק את הארץ לקראת הכניסה של עם ישראל אליה. המרגלים מסתובבים בארץ ומתרשמים מיופיה וטיב פירותיה, אך יחד עם זאת הם מבחינים שהאנשים הגרים בה הם ענקים. הם חוזרים אל המדבר, אל עם ישראל, ומתארים את החוויה שלהם: "ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם" - המרגלים הרגישו את עצמם קטנים וחסרי ערך לעומת אנשי הארץ, ובעקבות זאת הרגישו שגם אנשי הארץ מסתכלים עליהם כך. תחושות הפחד והייאוש ממלאות את לבם וגם העם המקשיב להם חושש מאד מהמלחמה, ומתייאש.
1 צפייה בגלריה
יש לו מה לתת בהדרכה אפילו לפרופסורים מלומדים ומתנשאים. ניסים
יש לו מה לתת בהדרכה אפילו לפרופסורים מלומדים ומתנשאים. ניסים
יש לו מה לתת בהדרכה אפילו לפרופסורים מלומדים ומתנשאים. ניסים
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
יהושע וכלב, שניים מהמרגלים, מנסים להסביר לעם שאפשר לראות את הדברים אחרת - אם הם יאמינו בחוזק שלהם, הם יצליחו לנצח את אנשי הארץ.
גלי מספרת לנסים את הסיפור הזה, כדי לחזק אותו, שיש לו מה לתת בהדרכה אפילו לפרופסורים מלומדים ומתנשאים. אם הוא יאמין בעצמו, וידע שיש לו מה לתת להם, הוא ישדר בטחון, והם ירגישו זאת ויתייחסו אליו בכבוד, ויגלו שיש להם מה ללמוד ממנו.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.
פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות