בשיתוף עמותת סולמות

ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-49 - פרשת כי תצא בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת כי תצא

באופן טבעי אנחנו מוכנים לעזור לקרובי משפחה וחברים הנמצאים בצרה. אך מה קורה כאשר אדם שעשה לנו רע נמצא בצרה? האם עלינו לעזור לו?
בפרשת כי תצא התורה מדריכה אותנו לעזור לחברינו בשעת קושי: "לֹא תִרְאֶה אֶת חֲמוֹר אָחִיךָ אוֹ שׁוֹרוֹ נֹפְלִים בַּדֶּרֶךְ וְהִתְעַלַּמְתָּ מֵהֶם הָקֵם תָּקִים עִמּוֹ". אך לא רק לחברים ולאחים עלינו לעזור, אלא אפילו לאויבים ולשונאים: "כִּי תִפְגַּע שׁוֹר אֹיִבְךָ אוֹ חֲמֹרוֹ תֹּעֶה הָשֵׁב תְּשִׁיבֶנּוּ לוֹ: כִּי תִרְאֶה חֲמוֹר שֹׂנַאֲךָ רֹבֵץ תַּחַת מַשָּׂאוֹ… עָזֹב תַּעֲזֹב עִמּוֹ". כמובן שדרישה זו מעלה דילמות רבות - באילו סיטואציות עלינו לעזור לאנשים שפגעו בנו, ובאיזו מידה; ובאילו סיטואציות עלינו להזהר ולהמנע מעזרה לאנשים אלה.
2 צפייה בגלריה
צפו בפרק ה-49 של הסדרה - פרשת כי תצא
צפו בפרק ה-49 של הסדרה - פרשת כי תצא
צפו בפרק ה-49 של הסדרה - פרשת כי תצא
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
בני משפחת עדן נקלעים לסיטואציה מורכבת כזו: בחור צעיר מנסה לגנוב מהם את הקרוון, וכאשר הוא לא מצליח, הוא מנסה להמלט, נופל ונפצע. הוא מבקש מהם מים, ובני המשפחה מתלבטים האם לעזור לו ולתת לו מים, או להשאיר אותו מיובש ופצוע בשטח. לאחר ויכוח נוקב, הם מחליטים לתת לו מים ואף מכניסים אותו לקרוון, חובשים את רגלו הפצועה, משוחחים איתו על מעשיו ומבהירים לו את חומרת המעשה.
ומה אתם הייתם עושים?
2 צפייה בגלריה
צפו בפרק ה-49 של הסדרה - פרשת כי תצא
צפו בפרק ה-49 של הסדרה - פרשת כי תצא
מה קורה כאשר אדם שעשה לנו רע נמצא בצרה?
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.
פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות