בשיתוף עמותת סולמות
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-48 - פרשת שופטים בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת שופטים

רצח הוא דבר בלתי נסלח. אך מה קורה כאשר הורגים בטעות? נטילת חיים היא דבר קשה וחמור גם כאשר הוא נעשה בטעות, ולכן אדם שהרג בטעות צריך לכפר על כך, לשלם מחיר. לפי התורה, אדם שהרג בשוגג צריך לעזוב את מקום מגוריו, ולעבור לגור בעיר אחרת, המיועדת לכך - עיר מקלט. בכך הוא משלם מחיר ומכפר על המעשה החמור של נטילת חיים, ויחד עם זאת - במקום זה הוא מוגן מפני נקמתם של קרובי המשפחה של הנפטר.
1 צפייה בגלריה
צפו בפרק ה-48 של הסדרה - פרשת שופטים
צפו בפרק ה-48 של הסדרה - פרשת שופטים
צפו בפרק ה-48 של הסדרה - פרשת שופטים
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
בפרק שלפנינו, שמחה הורגת בטעות את עכביש-המחמד האהוב של שמואל. כמובן, שהריגת עכביש איננה כהריגת אדם, אך עבור שמואל זה קשה מאד, ושמחה מרגישה צורך לכפר על מעשיה.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.
פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות